درمان دیسک گردن بدون جراحی

درمان دیسک گردن بدون جراحی
2020-02-26

درمان دیسک گردن بدون جراحی

درمان دیسک گردن بدون جراحی : تقریبا  میشود گفت که  سختترین بیماری گردن دیسک گردن است  . ماده غضروفی بین مهره های گردنی جلو می اید و موجب فشار روی اعصاب گردنی میشود و همچنین یک واکنش التهابی بسیار شدید را ایجاد میکند . اغلب درد یا بی حسی یا گزگز مورمور به دست ها تیر میکشد . خصوصا وقتی این درد به دست چپ تیر می کشد عده ای ان را با درد قلبی اشتباه میگیرند و به دنبال درمان ان میروند . درد گاهی فقط در دست ها احساس میشود بدون انکه فرد دردی را در گردن خود به یاد اورد . درمان دیسک گردن بسیار سخت است  و اغلب همکاری زیاد بیمار را می طلبد .

علت بیرون زدگی دیسک گردن چیست

برخی از مهمترین دلایل ایجاد فتق و پارگی در دیسک گردن عبارت اند از :

** ساییدگی یا تحلیل رفتن که منجر به متلاشی شدن دیواره‌های دیسک می‌ شود .

** حرکات مکرر خمشی و چرخشی به ویژه ترکیب این حرکات . این حرکت بیشترین فشار را به حلقه‌ های فیبری خارجی یا همان آنولوس فیبروزوس وارد میکند

** دیسک‌ ها در زمان نشستن یا خم شدن بیشترین آسیب‌ پذیری را دارند ، چون فشار روی دیسک در این وضعیت‌ ها به جلوی دیسک وارد می‌ شود و محتویات دیسک را به عقب و به سمت بخش جانبی آنولوس فیبروزوس می‌راند که ضعیف‌ تر و نازک‌ تر است .

** سقوط ناگهانی یا آسیبهایی مانند  : تصادف وسایل نقلیه موتوری

** آسیب‌های استرسی مکرر مانند :  آسیبهای ناشی از حرکات بالای سر و بلند کردن اشیاء سنگین

**  عاملهای ژنتیکی احتمال بیماری‌های دیسک بین مهره‌ای را افزایش میدهد .

** سیگار کشیدن خطر ساییدگی و فتق دیسک را افزایش میدهد .

بهترین راه درمان  دیسک گردن بدون جراحی  چیست

درمان آسیب یا فتق دیسک به شدت عارضه بستگی دارد .

**درمان دیسک گردن بدون جراحی با استراحت و گردنبند طبی

استراحت کنید و از انجام دادن فعالیت‌ های مولد درد خود داری کنید . بریس یا گردنبند طبی در بعضی موارد برای کاهش فشار روی مهره‌ ها ی گردنی و استراحت دادن به این مهره‌ ها توصیه می شود .

**درمان دیسک گردن بدون جراحی به روش تزریق در فضای اپیدورال

تزریق در فضای اپیدورال یا بلوک اپیدورال برای تسکین درد شدید بازو توصیه میشود . کورتیکواستروئید در این روش در فضای اپیدورال ، یعنی فضای اطراف عصب‌های نخاعی تزریق میشود .

تزریق اپیدورال باید فقط توسط پزشکی انجام شود که در این زمینه تخصص دارد . تزریق را میتوان 2 یا 3 بار در وقفه‌ های زمانی معین تکرار کرد. تزریق اپیدورال باید در قالب بخشی از برنامه درمان و توانبخشی جامع انجام شود . هدف از تزریق این است که التهاب عصب و دیسک کمتر شود .

**درمان دیسک گردن بدون جراحی با استفاده از تزریق در نقاط ماشه‌ ای

تزریق در نقاط ماشه‌ ای روشی است که در آن داروی بی‌حسی موضعی و گاهی ترکیبی از داروی بی‌حسی و کورتیکواستروئید مستقیماً در بافت نرم دردناک یا عضلات کشیده شده در امتداد ستون فقرات تزریق میشود . هرچند تزریق در نقاط ماشه‌ ای روش مفیدی برای کنترل درد است ، اما تاثیری بر بهبود فتق دیسک گردن ندارد .

**درمان دیسک گردن بدون جراحی با طب فیزیکی

متخصصین طب فیزیکی در زمینه‌ ی انجام مداخله‌ های درمانی خاصی آموزش دیده‌ اند و تخصص دارند . به استفاده ماهرانه و هدفمند از تکنیکها و روشها ی طب فیزیکی با هدف ایجاد تغییراتی سازگار با تشخیص ، پیش آگهی و خواسته‌ های بیمار مداخله گفته میشود .

متخصص طب فیزیکی معاینه و ارزیابی کاملی را شامل موارد زیر انجام میدهد :

** معاینه ستون فقرات :

متخصص از بیمار میخواهد که چند حرکت و آزمون را انجام دهد تا محتمل‌ترین علت مشکل گردن را تعیین کند .

** قدرت :

آزمایش حرکت کردن در برابر مقاومت برای تعیین ضعف ناشی از فتق دیسک یا عدم تعادل در قدرت عضلات انجام میشود .

** انعطاف‌ پذیری :

گرفتگی و خشکی عضلات باعث اختلال در مکانیک بدن و ضعفی می‌شود که به عدم تعادل دامن می‌ زند و فرد را در برابر مشکلات دیسک آسیب‌ پذیر تر می‌ کند.

آنالیز وضعیت اندامی ADL’s و تکنیک :

متخصص طب فیزیکی فعالیتی را که میتواند عامل شروع مشکل باشد ، بررسی و درباره آن با بیمار صحبت میکند . متخصص وضعیت اندامی دینامیک و استاتیکی را ارزیابی می‌کند که می‌تواند علت مشکل فعلی گردن باشد یا در بروز این مشکل نقش داشته باشد . فعالیت‌ های بیمار در خانه و محل کار نیز بررسی میشود تا علت شروع یا طولانی شدن مشکل مشخص شود .

طب فیزیکی برای درمان مشکلات دیسک و کمر باید در ابتدای دوره درمان در سطح محافظه‌ کارانه نگه داشته شود تا عارضه تشدید نشود . تاکید متخصصین بر استراحت ،  کاهش التهاب و افزایش گردش خون برای تسریع التیام بافت‌ ها است . پس از آن که التهاب اولیه کمتر شد ، برنامه باز آموزی وضعیت اندامی و تمرین‌های کششی و تقویتی برای بازیابی انعطاف‌ پذیری مفاصل و عضلات و بهبود پایداری ستون فقرات شروع میشود . طرح درمان هر بیمار متناسب با ساختار ایجاد کننده‌ی مشکل و علائم تهیه میشود ، چون اگر طرح منحصر به فردی برای هر بیمار آماده نشود ، علائم تشدید خواهد شد .

مداخله‌های طب فیزیکی در درمان دیسک گردن بدون جراحی

مداخله‌های معمول طب فیزیکی برای درمان فتق دیسک گردنی عبارت است از:

** درمان‌ های دستی  (M T T) :

درمان دیسک گردن بدون جراحی : درمان دستی شامل ماساژ بافت نرم ، کشش و متحرک‌سازی مفصل توسط متخصص طب فیزیکی (  کایروپراکتیک )  برای بهبود هم‌ ترازی ستون فقرات و افزایش توانایی و دامنه حرکتی مهره‌های گردنی میشود . استفاده از تکنیک‌ ها ی موبیلیزاسیون به تسکین درد کمک می کند .

** ورزش درمانی ( T E ) :

درمان دیسک گردن بدون جراحی  با ورزش درمانی شامل : تمرینها ی کششی و تقویتی برای بازیابی دامنه حرکتی و تقویت عضلات مهره‌ های گردنی و کمربند شانه‌ ای برای حمایت و پایدار سازی دیسک و گردن و کاهش فشار روی دیسک و گردن میشود .

درمان دیسک گردن بدون جراحی

** باز آموزی عضبی عضلانی ( N M R ):

درمان دیسک گردن بدون جراحی با این روش برای بهبود وضعیت اندامی ، بازیابی پایداری ، بهبود کیفیت خواب بیمار ، آموزش مکانیک بدن و طرز صحیح نشستن برای محافظت از ستون فقرات و دیسک آسیب دیده میشود .

درمان دیسک گردن بدون جراحی با مدالیته‌ ها یی مانند :

اولتراسوند ، تحریک الکتریکی ، سرمادرمانی ، لیزر سرد ، تراکشن و روشهای دیگر درد و التهاب ساختار ها ی ستون فقرات را کاهش میدهد .

برنامه‌ های خانگی شامل :

تمرین‌های تقویتی ، کششی و پایدار سازی میشود و بیمار با رعایت توصیه‌ های پزشک میتوا ند کارهای روزمره را به روش صحیح انجام دهد و سطح عملکردی خود را ارتقاء دهد .

مصرف دارو برای تسکین درد دیسک گردن

درمان دیسک گردن بدون جراحی

دارو ها ی ضددرد یا مسکن برای کنترل درد مصرف میشود .  اکثر درد ها با مصرف دارو های بدون نسخه مانند :

آسپرین – ایبوپروفن (مورتین، ادویل) – ناپروکسین ( الیو ) یا استامینوفن ( تایلنول ) آرام میشود . اگر بیمار از درد شدید مداوم رنج ببرد، پزشک دارو های مسکن مخدر را برای یک دوره کوتاه تجویز میکند و در صورت لزوم دارو های شل کننده عضلات را توصیه میکند .

درهر حال بهتر است فقط دارو های لازم را در حد نیاز مصرف کنید ، چون مصرف بیش از حد دارو نه تنها به التیام سریعتر کمک نمیکند ، بلکه به بروز عوارض جانبی نامطلوبی ، مانند : یبوست و خواب آلودگی دامن هم  میزند و حتی وابستگی ایجاد میکند . دارو باید طبق تجویز پزشک مصرف شود . تمام دارو ها ی مصرفی فعلی ، حتی دارو ها ی  بدون نسخه یا مکمل‌ ها را به پزشک معالج خود اطلاع دهید و اگر پزشک مسکن برای تان تجویز کرد ، اثر دارو را به دکترتان  گزارش دهید . همچنین باید سابقه هر گونه حساسیت یا واکنش آلرژیک به داروها،  را به پزشک معالجتان  اطلاع دهید .

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment