درمان دیسک کمر با ورزش

درمان دیسک کمر با ورزش
2020-01-15

درمان دیسک کمر با ورزش

درمان دیسک کمر با ورزش : فتق دیسک کمر میتواند منجر به ایجاد درد کمر و تیر کشیدن از لگن تا ناحیه پاها شود . درد ایجاد شده به دلیل فتق دیسک کمر را میتوان تا حد زیادی با استراحت کردن ، و تمرینات  فیزیوتراپی و ورزش‌ درمانی تا حدودی کنترل کرد . باید بدانید که یک متخصص با تجربه  میتواند با انجام معاینه‌ های ی اولیه دقیق ، زمان مناسب برای شروع برنامه‌و تمرینات  را برای ورزش‌ درمانی را مشخص کند .

البته ممکن است شما  به استراحت کردن را تریج دهید ، اما باید گفت این کار تنها راه حل مناسب برای تسکین دردکمر  نیست . برای( درمان دیسک کمر با ورزش )  ورزش کردن در هنگام درد کمر باید پشت ، معده و عضلات پا ها شدیدا تقویت شوند . این کار ستون فقرات تان  را تقویتکرده و باعث  تسکین دیسک کمر میشود .

همچنین ورزش میتواند برای بازگرداندن قدرت به قسمت پایینی کمر تان بسیار مفید باشد و موجب کاهش دردکمر تان شود . قبل از انجام تمرین برای دیسک کمر( درمان دیسک کم با ورزش ) ، توصیه میشود با مشورت پزشک ارتوپدتان  ، یک  متخصص فیزیوتراپ  با تجربه انتخاب کنید و جلسات منظمی را برای نرمش و بهبود وضعیت کمر تان اختصاص دهید.

بهترین ورزش برای درمان دیسک کمر

به گفته کارشناسان : انجام تمرینات ورزشی به کنترل درد فلج کننده  ناشی از بیرون‌ زدگی دیسک کمر کمک  شایانی می کند و میتواند برای درمان بدون جراحی دیسک کمر نقش بسزایی  داشته باشد .

انواع مختلف و  مخصوصی  از ورزشهای کششی دیسک کمر وجود دارند که درد را کاهش می دهد  و عضلات را برای جلو گیری از صدمات بیشتر تقویت میکنند . اگر بدانید که کدام تمرینات ورزش کمر درد و درمان دیسک کمر با ورزش میتوانند به درمان  درد دیسک کمرتان  کمک کنند و هم چنین چگونگی انجام درست آنها را یاد بگیرید ، قادر خواهید بود تا کمر تان را قویتر کرده و درد آنرا کمتر کنید .

از جمله بهترین ورزش برای درمان دیسک کمر :

**تمرینات کششی ساده برای  درمان درد دیسک کمر

اگر به درد دیسک کمر یا پارگی دیسک مبتلا شده‌ اید ، تمریناتی همچون دراز نشست و کرانچ را به شکل ناقص انجام دهید ، این کار باعث تقویت کمر تانخواهد شد . برای کشیدن کمر تان ، به پشت خوابیده و زانو ها ی تان  را خم کنید ، حالا زانو ها ی خود را به چپ و راست حرکت دهید . یکی دیگر از روشهای مناسب برای کشیدن کمر تان ، قرار گرفتن بر روی کف دست و زانوهایتان است . بدین شکل که هم زمان یک دست خود و پای مخالف آ نرا بالا برده و صاف نگه‌ دارید .

درمان دیسک کمر با ورزش

**تمرینات کششی پیشرفته برای درد در ناحیه  دیسک کمر

درد ناشی از درد دیسک کمر نظیر سیاتیک و تیر کشیدن  در ناحیه پا ها را میتوان با استفاده از یک برنامه‌ ی تمرینات کششی درمان کرد . سه تمرین کششی برای مراحل اولیه‌ ی برنامه و جود دارند . در این تمرینات ابتدا ساعد دست بر روی زمین قرار گرفته و تمرین شنا انجام میشود . سپس حرکت شنا با قرار گرفتن کف دست بر روی زمین انجام میشود . یکی دیگر از این تمرینات ، قوس دادن کمر به حالت ایستاده است که در صورت دردناک بودن دو تمرین اول انجام میشود .

درمان دیسک کمر با ورزش بوسیله حرکت  شنا کردن

اگر بیمار به عارضه‌ی درد دیسک کمر دچار  شده باشد ، ضروریست که  تا کشیدگی ستون فقرات را تا حد امکان افزایش دهد . این کار هر نوع فشار وارد شده بر روی اعصاب را تا حدی زیادی کاهش خواهد داد  فرد باید حرکت شنا را در حالی ‌که بر روی شکم ش خوابیده است انجام دهد و سینه‌ ی خود را از زمین جدا کرده و آن را بالا میکشد . در همین حال ، استخوان لگن در تماس با زمین باقی‌ خواهد ماند و ستون فقرات از زمین جدا میشود و قوس داده میشود . زمانیکه قوس کمر به بیشترین حد خود رسید ، بیمار اندکی مکث کرده و سپس به حالت اولیه باز میگردد . این تمرین را  سه بار در روز انجام داده  و در هر بار ، ده  مرتبه تکرار میشود .

درمان دیسک کمر با ورزش

تمرین کشش چرخشی برای درمان دیسک کمر با ورزش

به‌ منظور جلوگیری از ایجاد آسیب های بیشتر ، لازم است که بیمار انعطاف‌ پذیری کمر خود را حفظ کند . در این حالت  فرد  به پشت خوابیده و زانوهایتان  را به حالت خمیده در کنار یکدیگر قرار میدهد. با استفاده از عضلات ناحیه‌ی شکم ، فرد  به ‌آرامی به زانوهایش  اجازه میدهد تا به سمت راست بدن متمایل شده و با زمین تماس پیدا کنند . همین تمرین برای سمت چپ بدن نیز تکرار شده و باید 3 بار در روز انجام شود .

 

تمرین کششی همسترینگ با استفاده از حوله چگونه است

اگر ترجیح میدهید که تمرینات کششی را به حالت خوابیده انجام دهید ، تمرین کششی همسترینگ با استفاده از حوله گزینه‌ ی مناسبی خواهد بود روش انجام  این تمرین به صورت ذیل انجام میشود :

** در ابتدا بر روی زمین خوابیده و یکی از پاها یتان را دراز کنید .
** سپس عضلات شکمی خود را منقبض کرده و پایتان  دیگر خود را بالا ببرید . از خم شدن پا هایتان باید جلوگیری کنید .
**یک حوله یا کمربند را بر روی کف پای بالا رفته‌ی خود انداخته و از آ ن برای کشیدن پا به سمت خود تان استفاده کنید .
** و بعد از آن زمانیکه در پای خود احساس کشیدگی کردید، این موقعیت را به مدت 15 تا 30  ثانیه حفظ کنید .
**این تمرین را با پای دیگرتان  تکرار کنید و در هر پا حداقل آن را سه بار انجام دهید .

تمرینات مضر برای افراد مبتلا به دیسک کمر

**از خم شدن و دست زدن به انگشت پا هایتان  جدا خودداری کنید .
**بر خلاف باورهای غلط که نشستن ، عضلات شکمی را تقویت میکند ، اما نشستن های زیاد ، روی دیسکهای ستون فقرات فشار زیادی وارد میکند .
**هنگامیکه در حالت درازکش هستید ، از بلند کردن پاها  دوری کنید .
**بعضی از  تمرینات ورزشها برای تقویت ماهیچه‌ های شکمی پیشنهاد میشود . در حالت خوابیده گردن تان  را به کمک دستان خود به سمت بالا حرکت دهید . این کار میتواند عضلات کمر و شکم تان  را تقویت کند ، اما بلند کردن هر دو پا با هم در حالیکه روی زمین دراز کشیده‌ اید ، وضعیت دیسک کمر را بدتر میکند .

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment