درمان دیسک کمر با طب سنتی

درمان دیسک کمر با طب سنتی
2019-08-04

درمان دیسک کمر با طب سنتی

درمان دیسک کمر با طب سنتی :کمر درد پس از سرماخوردگی شایع‌ترین بیماری در جهان به شمار می‌آید. در اکثر کشورهای دنیا ۶۵ تا ۸۰ درصد مردم در طول زندگی مبتلا به کمر درد می‌شوند به عبارت دیگر تمام مردم حداقل یکبار کمردرد را در طول عمر خود تجربه می‌کنند.

درمان دیسک کمر با طب سنتی

کمر درد به یکی از بیماری هایی تبدیل شده که سن و سال نمی شناسد و از جوان و پیر همه درگیر آن هستند که این می تواند علل متفاوتی نظیر رعایت نکردن صحیح نشستن یا راه رفتن داشته باشد.

راههای درمان دیسک کمر با طب سنتی

 درمان دیسک کمر با طب سنتی و رفع کمردرد و دردهای سیاتیکی در این طب با حوصله و استمرار در مصرف داروهای مربوطه و خصوصاً حفظ آرامش و پرهیز از اضطراب و ناراحتی های روحی قابل درمان است. درد عصب سیاتیک می تواند به صورت دردهای ملایم یا شدید در نواحی مفصل کمر، باسن، پا و ساق پا ظاهر شود.بیمارهمچنین ممکن است با احساس ضعف وبی حسی در این نواحی مواجه شوید.

برخی از مهمترین نسخه های درمان سیاتیک به روش طب سنتی علاوه بر طب سوزنی دیسک کمر عبارتند از :

درمان دیسک کمر با طب سنتی

۱-درمان دیسک کمر با طب سنتی با  استفاده از جوشانده سیاهدانه یا پودر شده آن که با عسل مخلوط شده باشد به صورت خوراکی طی دوره ای دو ماهه بسیار مفید است.

۲- خوردن روزانه یک قاشق مرباخوری اسفند تمیز در دو نوبت صبح و عصر در بهبود دردهای سیاتیکی اثر زیادی دارد.

۳- توصیه می شود افراد مبتلا به دردهای سیاتیکی، روزانه ۳۰ گرم گل بابونه خشک را در ۱ لیتر آب دم کرده و طی ۳ وعده، میل نمایند.

۴-برای تسکین درد می توانید از خوراکی‌هایی چون خرما، انجیر، کشکمش بامغز گردو، پسته، نخود، سیر، پیاز، آب کلم، آب لیمو، اسفناج، پوست هلیله‌زرد، هلیله سیاه، مارچوبه و گوشت جوجه آب‌پز که در تسکین درد کمر نقش دارند استفاده نمائید.

۵- درمان دیسک کمر با طب سنتی با مصرف سیر پخته یا بو داده همراه کمی انجیر و مغز گردوی تازه، دردهای سیاتیکی و کمردردهای ناشی از غلبه سردی را بهبود می بخشد.

۶- خوردن روزانه چند عدد خرما و همچنین مالیدن مخلوطی از خرمای بدون هسته و دنبه و زنجبیل، و کمی روغن کنجد به موضع درد و بستن آن روی ناحیه کمر، در تسکین درد بسیار مؤثر است.

۷- یکی از بهترین گیاهان داروی کمر درد که به سرعت دردهای سیاتیکی را آرام می کند، اکلیل کوهی است. طرز استفاده از این گیاه دارویی به این شکل است که دویست گرم برگهای خشک اکلیل کوهی را پودر کرده، در عسل خمیر نموده و روزانه ۱ قاشق مرباخوری میل شود. همچنین می توان از حمام دارویی اکلیل استفاده کرد به این صورت که یکصد گرم از این گیاه را در یک لیتر آب جوشانده و داخل آب وان حمام ریخته، به مدت نیم ساعت در آن دراز بکشید.

درمان دیسک کمر با طب سنتی و طب سوزنی

طب سوزنی مزایای فراوانی برای بیمارانی دارد که از درد کمررنج می برند. این روش درمانی موثر و بی عارضه البته اگر کاملا به روش صحیح و علمی خود و توسط متخصص طب سوزنی و متخصصین طب فیزیکی انجام پذیرد در هر جلسه درمان روی تمامی مهره های کمری و نیز مهره خاجی و هچنین روی مفاصل خاجی- لگنی کمر نیز تاثیر گذاشته و باعث بهبود و کاهش درد و التهاب در این مفاصل می گردد

درمان دیسک کمر با طب سنتی

 طب سوزنی کمر درد با دو مکانیسم باعث بهبود دیسک کمر (و دیسک سایر نقاط ستون فقرات) می شود :

1- افزایش سلول های دفاعی بدن و مایع بین بافتی اطراف دیسک مبتلا در نتیجه جبران کاهش آب دیسک و افزایش فعالیت بدن برای ترمیم دیسک بین مهره ای بیمار

2- از بین بردن درد بیمار توسط بلوکه کردن رشته عصبی پس سیناپی

متاسفانه عمل دیسک کمر در ذات خود یک عمل پر عارضه محسوب می گردد و کلا هر چه محل عمل وسیعتر باشد ، عوارض جانبی آن بصورت تنگی کانال نخاعی و فشار ثانویه روی ریشه اعصاب نخاعی بیشتر بوده و بیمار پس از عمل ،مشکلات بیشتری خواهد داشت.

چگونه طب سوزنی باعث کاهش درددیسک کمر  می‌شود

۱*کاهش درد از طریق تحریک اعصاب که در عضلات و سایر بافت‌ها قرار دارد. از طریق این تحریک طب سوزنیمی‌تواند باعث ترشح اندروفین- انکفالین و بتا اندروفین‌هایی شود که مانند مرفین اثر تسکین دهنده درد را دارند. این فاکتورها از نخاع- مغز میانی- هیپوفیز و هیپوتالاموس ترشح می‌شوند.

۲*کم کردن التهاب از طریق ترشح فاکتورهای مربوطه یکی دیگر از خواص طب سوزنی است، که این مکانیزم اثر قرص‌های ضدالتهاب مثل ایندومتاسین هم می‌باشد.

۳*کاهش انقباض عضلات و بهبود حرکت مفاصل که به وسیله افزایش جریان خون ایجاد می‌شود این مکانیزم اثر طب سوزنی می‌تواند باعث کاهش ادم، تورم و کبودی هم بشود.

درمان دیسک کمر با طب سنتی

نسخه فوق العاده طب سنتی برای درمان کمر درد

1- از دیگر نسخه های شفابخش در درمان کمر درد و دردهای سیاتیکی، مرهم گندگن می باشد. طرز تهیه این مرهم به این شکل است که :

بیست گرم پوست گندگن را پودر کرده در پنج گرم جوهر این گیاه مخلوط می نماییم و در پارچه نمناکی ریخته، سپس یکصد گرم مغز بادام تلخ رنده شده را به آن اضافه کرده و پارچه را فشار دهید تا روغن خارج شود، حال روغن صاف شده را به محل درد مالیده، تفاله را هم با کمی پودر زنجبیل روی موضع درد ببندید.

2- درمان به وسیله‌ی حجامت عام و ساکرال به فواصل ۳ تا ۷ روز انجام می‌شود و همچنین می‌توان از بادکش گرم سیاتیک نیز استفاده کرد

3- از دیگر داروهای مؤثر در درمان درد سیاتیک، ترب سیاه است که می توان آب آن را میل نمود و تفاله اش را روی موضع درد بست.

4-هر روز صبح دو عدد زرده‌ تخم‌مرغ خام را با عسل مخلوط کرده و خوب هَم بزنید و بخورید.

5- به عنوان آخرین تجویز و شاید مهمترین درمان دردهای کمر، سیاتیک و دیسک کمر، مجدداً تأکید میکنیم که  پرهیز از استرس های روحی و مصرف آرام بخش های گیاهی مثل بادرنجبویه، اسط خدوس و بابونه در تسکین این نوع دردها و کوتاه نمودن طول درمان بسیار مؤثر و مفید است.

درمان دیسک کمر با طب سنتی

مراقب باشید ترک نخورید

هیچگاه به طور ناگهانی از یک محیط سرد به یک محیط گرم و برعکس نروید. چند دقیقه ای وقت بگذارید تا بدن تان کم کم به هوای تازه عادت کند. جکوزی هم یکی از همین موارد است. معمولاً افرادی که استخر می روند از جکوزی استفاده می کنند یا بعد از استفاده از حوضچه آب گرم یک باره وارد حوضچه آب سرد می شوند و فکر می کنند این کار مفید است؛

در حالیکه به هیچ وجه توصیه نمی شود. حتی برای یک جوان ورزشکار قوی هم ضرر دارد تا چه رسد بهافرادی  که ناراحتی قلبی و تنفسی و دیگر مشکلات جسمی دارند. یک عمل جایگزین وجود دارد که باعث شادابی  جسمی می شود بدون آنکه به سلامت آسیبی برساند. می توانید بعد از استحمام یا استفاده از حوضچه آب گرم استخر، پاها را تا مچ در آب سرد قرار بدهید

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment