درمان دیسک کمر با آب درمانی

درمان دیسک کمر با آب درمانی
2019-08-14

درمان دیسک کمر با آب درمانی

درمان دیسک کمر با آب درمانی :برنامه حرکات آب درمانی دیسک کمر  متشکل از انواع مختلفی از درمان ها و تمریناتی است که در یک استخر انجام می شوند و می توانند به طور خاص برای تسکین درد کمر در بخش تحتانی طراحی شوند. این تمرینات همچنین تاثیر قابل ملاحظه ای برعضلات دارند و عضلات را برای اجتناب از عود درد کمر در آینده تقویت می کنند. روش آب درمانی بخصوص در مواردی سودمند هستند که بواسطه شدت درد کمر، کاهش تراکم استخوانی، ناتوانی یا دیگرعوامل انجام یک برنامه تمرینات بر روی زمین امکان پذیر نباشد

Treatment of lumbar disc with water treatment

آب درمانی برای درمان مشکلات کمر

با توجه به این‌که آب‌ درمانی و تمرینات فعال آن بسیار متنوع است، متخصصین اغلب توصیه می‌کنند که برنامه آب‌درمانی حتماً برای هر بیمار بر اساس شرایط و نیازهایش باید به‌صورت جداگانه طرح‌ریزی گردد. تمرینات آب‌ درمانی از تمرینات ساده در یک حوضچه کم‌عمق شروع می‌شود تا استفاده از تردمیل‌های زیر آبی و سایر تجهیزات با تکنولوژی‌های پیشرفته. بنابراین اگر فردبیمار در جستجوی این گزینه درمانی برای بهبود کمردرد خود هستید، باید مکانی را پیدا کنید که دارای تمام این ویژگی‌ها بوده و کاملا ایمنی برای فرد بیمار را در نظر بگیرد.

آب‌ درمانی چیست

آب‌ درمانی یک روش درمانی است که سلامت و تندرستی افراد را بهبود می‌بخشد. آب درمانی یک ابزار ضروری توان‌بخشی برای مدیریت دردهای مزمن و آسیب‌دیدگی‌ها محسوب می‌شود. به جای استفاده از تمرینات متداول ورزشی، با بهره‌گیری از تمرینات خاص مبتنی بر آب‌ درمانی، بسیاری از بیماری‌های حاد و مزمن پزشکی را می‌توان با این روش مدیریت نمود.

آب‌درمانی را می‌توان تقریباً در هر حجمی از آب انجام داد اما مطالعات  انجام شده نشان داده استفاده از یک استخر با دمایی بین 32 تا 37 درجه سانتی‌گراد، شرایط بسیار مناسبی را برای بیمار فراهم می‌کند چراکه در این دما، بهترین شرایط برای کاهش درد مهیا می‌شود.

درمان دیسک کمر با آب درمانی

هیدروتراپی چیست

آب درمانی فی نفسه تمرینی چند کاره  که علاوه بر درمان دیسک کمر با آب درمانی برای افرادی بخصوص  دچار بیماری هایی مانند بیماری های ذیل خوب است

**آرتروز
**پوکی استخوان پیشرفته ( مستعد شکستگی و/ یا همراه با درد ناشی از شکستگی)
**کشیدگی یا پارگی عضله

آب درمانی علاوه بر این بیماری ها غالبا به عنوان شکلی از تمرین درمانی برای درمان افراد دیابتی و همینطور افراد دچار فشار خون بالا توصیه می شود. هر دوی این بیماری ها می توانند با آب درمانی بهبود یابند و قابل کنترل تر شوند. همه این بیماری ها می توانند باعث شوند که ورزش کردن روی سطح سخت یا حتی نرم یا در حالت ایستاده ناراحت کننده و دردناک باشد.

این در حالی است که آب محیطی لطیف تر و خوشایندتر ایجاد می کند. آب درمانی بسیاری از همان مزایای مربوط به برنامه تمرین روی زمین را به افراد ارئه می دهد که از جمله این مزایا توسعه یک برنامه درمانی است که به دقت برای فرد طراحی شده است. ممکن است به آب درمانی استخر درمانی، هیدروتراپی یا درمان آبی هم گفته شود. در کل درمان کمر درد با ورزش میتواند در بهبود کمر نقش به سزایی داشته باشد.

درمان دیسک کمر با آب درمانی

چرا درمان دیسک کمر با آب درمانی مفید است

آب‌ درمانی با استفاده از خاصیت شناوری طبیعی بدن همراه با چگالی نسبی آب باعث کاهش فشار بر مهره‌های ستون فقرات می‌شود، درنتیجه می‌تواند شرایط بیمار را بهبود بخشد.خواص فیزیکی و مکانیکی آب، برای درمان کمردرد و دیگر آسیب‌های اسکلتی – عضلانی بسیار مطلوب است.

برخی از خواص مهم آب، که درمان را آسان‌تر می‌کند عبارت‌اند از:

**شناوری :

آب نیروی گرانش را خنثی می‌کند، درنتیجه هنگامی‌که بیمار در آب غوطه‌ور‌است وزن بیمار بر اندام‌ها کاهش یافته و کنترل خوبی را به بیمار می‌دهد. این عامل می‌تواند تعادل و قدرت اندام‌ها را افزایش دهد. به دلیل حذف مجازی نیروی گرانش،‌ شناور بودن در آب باعث می‌شود بیمار بتواند طیف وسیعی از حرکات درمانی را اجرا نماید، بخصوص تمریناتی که نیازمند بلند کردن پا می‌باشد. برای اکثر افراد پا سنگین‌ترین اندام محسوب می‌گردد.

درمان دیسک کمر با آب درمانی

**ویسکوزیته یا گرانروی آب :

به دلیل وجود اصطکاک ملایم، آب در برابر بدن یک مقاومت ایجاد می‌کند، این امر می‌تواند تعادل و استقامت اندام آسیب‌دیده را افزایش دهد. همچنین احتمال آسیب‌دیدگی در اثر از دست دادن تعادل نیز کاهش می‌یابد.

**فشار هیدرو استاتیک :

فشار هیدرو استاتیک موجود در آب باعث می‌شود آب‌درمانی عملکرد قلب و ریه را بهبود ببخشد، آب‌درمانی یک راه بسیار مفید برای حفظ و ارتقاء عملکرد قلبی و ریوی محسوب می‌گردد. همچنین این اثر فشار باعث بهبود جریان خون عضلات نیز می‌گردد.

روشهای مختلف درمان دیسک کمر با آب درمانی

امروزه متخصصان می‌توانند با استفاده از روش‌های درمانهای مختلف به بهبود شرایط شما کمک نمایند، ازجمله:

**گرما درمانی:

آب گرم باعث افزایش حرارت بدن می‌شود، درنتیجه درجه حرارت خون افزایش‌یافته و جریان خون بهبود می‌یابد. هنگامی‌که پوست گرم می‌شود، منافذ آن باز می‌شود، درنتیجه سموم موجود در لایه‌های سطحی، همراه با لایه‌های بافت مرده و آلودگی‌های سطحی، دفع می‌شوند. همچنین به علت افزایش دمای خون و بهبود جریان خون، مواد سمی راحت‌تر از سیستم گردش خون حذف می‌شوند.

درمان دیسک کمر با آب درمانی

**ماساژ درمانی :

حباب هوای ایجادشده توسط دستگاه “واتر جت” و جریان پرتلاطم آب، می‌تواند ناحیه پشت بدن را ماساژ دهد. دستگاه واتر جت می‌تواند شرایط یک ماساژ قوی را برای شما شبیه‌سازی نماید، شما می‌توانید برای بافت‌هایی که به ماساژ عمقی و قدرتمند نیازمند هستند، از این تکنولوژی بهره ببرید. به‌عنوان‌مثال کمردرد و یا سایر نقاط دردناک بدن می‌توانند از مزایای این ماساژ بهره‌مند شوند. اما توجه داشته باشید، استفاده از شدت بالای این دستگاه و یا استفاده طولانی‌مدت می‌تواند موجب تحریک بافت‌های ظریف شده و نتیجه معکوسی داشته باشد.

**تمرینات در آب :

هنگامی‌که بدن گرم است، عضلات پشت، آرام شده و بسط بیشتری خواهند داشت، این موارد برای حفظ انعطاف‌پذیری و تحرک عضلات بسیار مهم هستند. برای بهره‌مند شدن از نهایت مزایای آب‌درمانی، زمانی که شما در آب گرم قرار دارید و یا زمانی که تازه از آب گرم خارج می‌شوید و هنوز عضلات گرم هستند، متخصص آب‌ درمانی از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند تا اندام‌ها تحت کشش مناسب قرار بگیرند.

نکته مهم این است که

در برخی از موارد، به علت وجود درد، کاهش تراکم استخوان‌ها، ناتوانی اندام‌ها و یا سایر عوامل، امکان انجام تمرینات ورزشی بر روی زمین برای بیمار میسر نمی‌باشد. در چنین شرایطی آب‌درمانی می‌تواند کمک زیادی برای بیماران باشد. تکنیک‌های مورداستفاده در ورزش آب‌ درمانی برای کمردرد عبارت‌اند از:

آبگرم درمانی، تمرینات ویژه در حالت ایستاده و یا شناور بودن بیمار، شنا و حرکات خاص با استفاده از تجهیزات تخصصی، مانند لوله‌های مخصوص، دستگاه‌های شناور کننده و یا دستگاه‌های مقاومتی برای دست یا پاها.

عوارض جانبی و خطرات

درمان دیسک کمر با آب درمانی

غالب افرادی که از ناراحتی‌های کمر و پشت رنج می‌برند، تمرینات آب‌درمانی را باید تحت نظر یک فرد متخصص و آموزش‌دیده انجام دهند.اگر فردی یکی از شرایط زیر را دارا بود، نباید از آب‌ درمانی استفاده نماید:

**تب
**نارسایی شدید قلبی
**بی‌اختیاری ادراری
**عفونت

برای دستیابی به نتیجه مطلوب برای درمان دیسک کمر با آب درمانی  در برخی از شرایط دمای آب باید زیاد باشد. به‌طورکلی آب‌ درمانی در استخر یا مخزن آبی اجرا می‌شود که دمای آن حدوداً بین 32 تا 34 درجه سانتی‌گراد باشد، شرایطی همانند حمام آب گرم، بنابراین جریان خون افزایش خواهد یافت. پس بهتر است بیماران مبتلا به هر یک از شرایط ذکرشده در بالا، تمرینات آب‌ درمانی خود را محدود کرده و یا از دمایی استفاده کنند که موجب تشدید بیماری و شرایط آن‌ها نشود

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment