درمان دیسک با لیزر

درمان دیسک با لیزر
2018-05-16

درمان دیسک با لیزر

درمان دیسک با لیزر دو روش جراحی و بدون جراحی صورت می پذیرد. مهم‌ترین روش های درمان‌ بدون جراحی دیسک کمر انجام فیزیوتراپی و ورزش است که در بسیاری از بیماران مبتلا به دیسک کمر، می تواند روش موثری باشد.

 

استفاده از روش جراحی برای درمان دیسک کمر، تنها زمانی ضرورت دارد که آسیب عصبی نشانه دار و در حال پیشرفت بوجود آمده باشد و بیمار به درمان های بدون جراحی دیسک کمر مثل درمان دیسک با لیزر درمانی برای دیسک کمر پاسخ خوبی ندهد.

 

این موارد شامل بی حس شدن بخشی از ران و یا ساق پا، کاهش توان ماهیچه ها و ضعیف شدن آن ها، کاهش و یا از بین رفتن کامل عکس العمل های عصبی است که در معاینه عصبی دیده شود.

 

Laser Disc Treatment

یکی از روشهای درمانی دیسک کمر، استفاده از روشهای درمانی مبتنی بر لیزر(لیزر درمانی) و درمان دیسک با لیزر است که خود شامل دو مفهوم عمده می باشد:

 

1-جراحی دیسک کمر با لیزر

 

2-لیزردرمانی دیسک کمر  که در فیزیوتراپی استفاده می شود و روش درمانی بدون جراحی دیسک کمر است. لیزر فیزیوتراپی می تواند با شکل‌های دیگر درمان، مانند طب سوزنی، فیزیوتراپی، الکتروتراپی (برق‌درمانی) و تغذیه‌درمانی ترکیب شود .

 

Laser Disc Treatment

جراحی دیسک کمر با لیزر:

رایج ترین بیماریهای ناشی از کار و فعالیت، بیماری های اسکلتی عضلاتی هستند که در بین آنها، کمردرد اهمیت زیادی دارد. در اکثریت موارد، کمردرد ناشی از دیسک کمر می باشد. در 60% بیماران مبتلا به دیسک کمر، ورزشهای مخصوص، فیزیوتراپی و آب درمانی به درمان کامل این بیماران کمک می کند اما اگر این روش های درمانی در درمان دیسک کمر مفید نباشند، باید از عمل جراحی برای درمان دیسک کمر استفاده کرد.

 

درمان بیماران مبتلا به دیسک کمر، در بیشتر موارد منجر به صرف هزینه های سنگین می شود، بنابراین استفاده از روشهای جدید که با کمترین عوارض، بهترین نتیجه را در کوتاهترین زمان ممکن داشته باشند، در درمان دیسک کمر مطرح می شود که یکی از این روشهای جدید، جراحی دیسک کمر با لیزر است.

 

 

 

 

جراحی دیسک کمر و دیسک گردن با لیزر  یکی از روشهای کم تهاجمی درمان دیسک کمر و گردن است که جایگاه خاص خود را در این زمینه دارد.

 

در گذشته، درمان دیسک کمر و گردن بیشتر با روش جراحی معمولی انجام می شد یعنی روش جراحی که می توان با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. برای انجام این عمل معمولا بیمار به شکم خوابانده شده و در قسمت پشت کمر، برش کوچکی ایجاد می شود. در این روش جراحی دیسک کمر، عضلات زوائد خلفی باز می شود تا مهره ها دیده شوند. در این هنگام لایه احاطه کننده اعصاب نخاعی و ریشه عصبی قابل دیدن هستند و می توان قسمت در رفته دیسک را همراه با قسمت مرکزی دیسک خارج کرد و بعد ار اینکه از آزاد شدن ریشه عصبی مطمئن شدیم، محل عمل به صورت لایه به لایه تا سطح پوست دوخته می شود.

 

Laser Disc Treatment

اما در روش دیگری که امروزه در کنار روشهای پیشین اهمیت یافته است و به عمل جراحی لیزری دیسک کمر معروف است، بیمار مبتلا به دیسک کمر، بدون بیهوشی تحت عمل قرار می‌گیرد.

برای درمان دیسک با لیزر ازسوزن باریکی از کنار ستون فقرات به دیسک وارد می شود و پس از آن هسته ی دیسک با استفاده از امواج  RF و یا لیزر سوزانده و تبخیر می شود. لیزر دیسک کمر فشار داخل دیسک را کاهش داده و باعث از بین رفتن ورم دیسک می شود. البته از این روش جراحی کمر با لیزر هنگامی می توان استفاده کرد که در دیسک کمر ورم ایجاد شده باشد و نمی تواند برای کسانی که مبتلا به پارگی دیسک کمر هستند استفاده شود.

 

لیزر برای اولین بار در سال 1980 برای عمل جراحی بسته دیسک کمر استفاده شد و در سال 1991، به عنوان روشی مناسب و مفید و بدون عارضه در درمان دیسک کمر به تایید رسید.

جدیدترین این لیزرها که برای عمل بسته دیسک کمر کاربرد دارند دارای طول موج 980 نانومتر و توان 10 وات می باشند که به وسیله فیبر نوری 200 میکرونی که به دیسک کمر وارد می شود، نور لیزر را به قسمت بیرون زدگی دیسک منتقل می کنند و موجب می شوند که قسمت بیرون زده دیسک، بدون نیاز به جراحی باز حذف شود.

 

اشخاص زیادی تمایل به جراحی لیزری دیسک کمر دارند اما این افراد باید بدانند که لیزر در فیزیوتراپی نوعی انرژی است که برای برش دادن و سوزاندن می توان استفاده کرد و هنگامی که جراحی دیسک کمر با لیزر انجام می شود، در واقع، سوزن های خاصی به داخل دیسک های بین مهره ای وارد می شود و پس از آن دستگاه روشن شده و با خارج شدن بخارات دیسک، دیسک کوچک می شود.

این روش مزیت خاصی نسبت به جراحی باز ندارد و فقط برای عمل دیسک های کوچک می تواند استفاده شود و برای درمان پارگی دیسک کمر با لیزر یا افرادی که دیسک بزرگ دارند نمی تواند موثر باشد.

 

 

Laser Disc Treatment

جراحی نوکلئوپلاستی و درمان دیسک با لیزر

یکی از روشهای جدید جراحی لیزری دیسک کمر، جراحی نوکلئوپلاستی دیسک کمر با لیزر است که در این روش برشی در روی بدن ایجاد نمی شود و یک روش کم تهاجمی است که می تواند در درمان دیسک کمر خفیف تا متوسط استفاده شود.

 

 

مزایای جراحی دیسک کمر با لیزر

در عمل جراحی دیسک کمر با لیزر، از تجهیزاتی که مانند سوزن هستند جهت درمان دیسک کمر استفاده می شود. این عمل جراحی به شکل سرپایی انجام می شود و فرد مبتلا به دیسک کمر، می تواند دو ساعت بعد از عمل از بیمارستان مرخص شود و یک هفته بعد به کار و زندگی عادی برگردد. بنابراین دوره ی نقاهت عمل جراحی دیسک کمر با لیزر کوتاه است و بیماری که به این روش تحت عمل جراحی قرار گرفته است، بعد از یک استراحت یک هفته ای، می تواند کارهای روزمره و عادی خود را انجام دهد و نسبت به روشهای جراحی تهاجمی دیسک کمر که در حال حاضر استفاده می شوند، مقدار خونریزی و درد در روش جراحی با لیزر کمتر است.

 

 

Laser Disc Treatment

عمل دیسک کمر با لیزر، نیازی به بستری شدن بیمار، بیهوشی و ایجاد زخم ندارد و هزینه های بستری و بازتوانی بیمار، بسیار کمتر از سایر روشهای درمان دیسک کمر است.

 

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment