درمان خانگی دیسک کمر

درمان خانگی دیسک کمر
2019-11-13

درمان خانگی دیسک کمر

درمان خانگی دیسک کمر :دیسک کمر یا لغزندگی دیسک مشکلی است که به بالشتک های لاستیکی  موجود در بین  مهره‌ها مربوط می‌شود. دیسک ستون فقرات انسان کمی شبیه یک دونات ژله‌ای است که در قسمت بیرونی سخت‌، اما در قسمت مرکزی بسیار نرم است.

وقتی در سطح دیسک ستون فقرات ترک یا شکافی ایجاد می‌شود، ژله‌ی نرم به بیرون ترشح می‌کند و باعث وخامت اوضاع عصب‌های اطراف ستون فقرات و درد شدید و ناراحتی در دست‌ها و پاها می‌شود. در حالی که متخصصان می‌توانند بسیاری از بیماران را از درد دیسک کمر رهایی ببخشند، عده‌ای دیگر که از درد شدیدتر رنج می‌برند ممکن است برای درمان دیسک کمر تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

درمان های گیاهی برای دیسک کمر

**جوشانده‌ی دم اسب

دم اسب یک گیاه فوق‌العاده معدنی است که بافت‌های ما را تغذیه می‌کند. جوشانده‌ی تهیه شده از این گیاه می‌تواند شکستگی استخوان و آسیب‌های وارد آمده به رباط پا را درمان کند. کافی است ۲۸ گرم برگ دم اسب تازه را به ۶۸۰ گرم آب سرد اضافه کنید، و آن را بجوشانید تا زمانی که به حدود ۴۵۰ گرم کاهش پیدا کند. اجازه دهید این مایع سرد شود و بعد آن را صاف کنید. حداقل ۴ بار در روز حدود ۵ تا ۱۰ میلی گرم از این مایع بنوشید.

**لاله باغی

ماهیت ضد التهابی و ضد درد این گیاه آن را به ماده‌ای مفید برای درمان دیسک کمر تبدیل می‌کند. کمی برگ یا تخم تازه‌ی لاله باغی را بکوبید و خمیر به دست آمده را روی ناحیه‌ی آسیب دیده بمالید.

** پوست درخت بید سفید

پوست درخت بید سفید معمولا برای کاهش ناراحتی مربوط به دیسک کمر استفاده می‌شود. ساختار شیمیایی این گیاه بسیار شبیه آسپرین است؛ با وجود این، باعث ناراحتی معده نمی‌شود. خواص ضد درد، شل کننده، و ضد التهابی این گیاه به کاهش درد کمک می‌کند.

نکته: قبل از استفاده‌ی هر یک از محصولات به دست آمده از بید سفید با پزشک مشورت کنید.

** برگ هماور طبی (نوعی گاو زبان)

برگ‌های هماور طبی به درمان استخوان‌ها و بافت‌های همبند کمک می‌کند. کافی است ۴۵۳ گرم برگ تازه یا ۲۷۲۱ گرم برگ خشک شده را در ۵ لیتر آب سرد بریزید. بگذارید به مدت ۱۲ ساعت بماند. بعد، این محلول را گرم کنید، و بعد از صاف کردن آن را به آب حمام اضافه کنید. این روش درمان خانگی ساده و موثری برای کاهش درد مربوط به دیسک کمر است.

نکته: این محلول را نباید خورد چرا که آلکالوئیدهای مضر موجود در برگ‌ها ممکن است به کبد آسیب بزنند.

** کندر برای درمان دیسک کمر

کندر یک مسکن ارگانیک است که به طور جدی و موثری ناراحتی دیسک کمر را درمان می‌کند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این گیاه خواص ضد التهابی دارد و می‌تواند آرتروز را معالجه کند.

 استفاده از کرم ­های تسکین‌دهنده درد برای دیسک کمر

کرم­های زیادی وجود دارند که باعث کاهش درد کمر می­شوند.کرم­هایی که حاوی منتول هستند در کاهش فوری درد موثر هستند. یک تحقیق نشان می­دهد که استفاده از منتول روی پوست، باعث بی­حسی پوست می‌شود و به این ترتیب درد را احساس نمی­کنید. ولی استفاده زیاد از آن حساسیت شخص را نسبت به درد افزایش می‌دهد.

حالت صحیح خوابیدن نقش مهمی در درمان خانگی دیسک کمر دارد

خوابیدن صحیح در سلامت ستون فقرات نقش مهمی دارد؛ زیرا موقعی که در خواب هستیم، بدن در وضعیتی به مدت طولانی قرار می‌گیرد. اگر وضعیت ما هنگام خواب نادرست باشد، ستون فقرات به مدت طولانی تحت فشار خواهند بود.بنابراین برای پیشگیری از دیسک کمر لازم است درست بخوابید.

درمان خانگی دیسک کمر

در ابتداً به این نکته توجه کنید که خوابیدن روی شکم برای ستون فقرات بسیار مضر است؛ پس هرگز روی شکم نخوابید. همچنین سعی کنید حالت‌های درست خوابیدن را بیاموزید و آنها را اجرا کنید. توجه به نوع بالشت و تشک می‌تواند نیمی از این قضیه باشد.

استفاده از تشک مناسب برای درمان دیسک کمر

اکثر مشکلات مربوط به کمر به خاطر خوابیدن روی تشک‌های سفت یا کهنه ایجاد می‌شوند. برای رهایی از درد کمر، باید روی تشکی بخوابید که بتواند کل بدن شما را پوشش دهد، به خصوص باسن، شانه‌ها، و پاها را. در صورتی که روی یک تخت فنری می‌خوابید، برای استحکام باید یک تخته‌ی محکم و سفت بین تشک‌های تخت قرار دهید.

درمان خانگی دیسک کمر با استفاده از گرما و سرما

مطالعات نشان می­دهند که استفاده از گرما و سرما می­توانند در تسکین درد کمر بسیار موثر باشند.استفاده از پک­های سرمایی در کاهش درد کمر، خصوصا بعد از جراحت و کشیدگی عضله بسیار مفید است. یخ را لای حوله­ بپیچید و آن را روی کمر قرار دهید. این کار باعث کاهش التهاب می­شود.

از آب گرم یا پارچ ه­ای که در آن برنج خام قرار داده‌ و آن را در مایکروویو گرم کرده­ اید، نیز می­توانید برای درمان خانگی دیسک کمر بدون عمل استفاده کنید. فقط مراقب باشید تا با سرما یا گرمای زیاد به پوست خود صدمه نزنید.

درست خوردن و نوشیدن موثر در درمان درد کمر

آب فراوان بنوشید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید تا از چندین بیماری جلوگیری کنید. عادات خوردن و سبک زندگی روزمره‌تان به شدت بر بدن شما تاثیر می‌گذارد. مصرف خوراکی‌های غنی از فیبر و بدون چربی را افزایش دهید، و همچنین تا زمانی که احساس بهتری پیدا می‌کنید از خوردن محصولات لبنی و گوشت اجتناب کنید.

فعال ماندن از دیگر راههای درمان خانگی دیسک کمر است

افرادی که از دردهای مزمن کمر رنج می برند، باید فعال بمانند. بسیاری از مردم بر این باورند که بستری شدن برای چند روز می تواند به درمان دردشان کمک کند. با این حال، این یک باور غلط است. به منظور درمان درد کمر، پزشکان پیشنهاد می کنند که بیماران از درد کمر باید بالا بروند، فعال بمانند و تا جایی که می توانند حرکت کنند.

نشستن یا به طور مداوم ماندن در یک موقعیت نه تنها مانع از فرآیند امدادرسانی است، بلکه شرایط را بدتر می کند. اگر می خواهید روند درمان را تسریع کنید، باید حرکات آهسته مانند کش و پیاده روی را انجام دهید. اگر می خواهید کمر دردناک خود را خوب کنید، باید صاف روی کمر دراز بکشید و دو بالش بین زانوها قرار دهید. علاوه بر این، استراحت کردن مداوم ممکن است ماهیچه های پشت را تضعیف کند.

 از دیگر روشهای درمان دیسک کمر در خانه شل کردن عضلات است

تخت روی زمین دراز بکشید. پاهای‌تان را بلند کنید و یک توپ یا چهارپایه زیر پاها قرار دهید، به نحوی که پاهایتان از زانو خم شود. حالا، به مدت ۳۰ دقیقه در همان حالت بمانید. این کار را حداقل ۲ بار در روز انجام دهید.

پیشگیری از درد با درمان خانگی دیسک کمر

براى جلو گیرى از ابتلاء به كمر دردهاى عادى باید اقدامات زیر را انجام دهیم :

1- از دولا دولا راه رفتن و در حال قوز نشتن پرهیز كنیم و سعى نمائیم همیشه مستقیم راه برویم و نفسهاى عمیق بكشیم تا قلب و معده درست كار كند و خون به طرز صحیح در بدن جریان یابد.

2- در موقع نشستن پشت میز، سعى كنیم همیشه با مستقیم نشستن، شانه و كمر خود را در حال استراحت نگاه بداریم و گاه گاهى وضع نشستن خود را تغییر بدهیم تا از فشار عضلات جلو گیرى نموده باشیم. اطمینان حاصل كنیم میز و یا صندلى بیش از اندازه بلند و یا كوتاه نیست و مىتوانیم روى آن راحت بنشینیم.

3 -باید از پوشیدن لباس تنگ و كفش تنگ بپرهیزیم، مخصوصا خانمها باید به این نكته بیشتر توجه كنند و تندرستى خود را به خاطر كفشهاى پاشنه بلند و سوتین و كمربند تنگ به خطر نیندازند.

از دیگر نکات مهم :

4 -در موقع خواب اطمینان حاصل كنیم كه در بستر صاف و فرو نرفته می خوابیم. وجود هر نوع فرو رفتگى در بستر خواب موجب وارد آمدن فشار بر كمر است. افرادى كه نسبت به كمر درد حساسیت دارند بهترست روى تخت خواب صاف چوبى و یا روى زمین بخوابند.

5- هر روز بطور منظم، به اندازه كافى ورزش كنیم. مخصوصا اطفال را وادار كنیم به اندازه كافى ورزش كنند تا عضلات پشت كمر شان نیرومند شود.

6- اگر نسبت به كمر درد حساسیت داریم باید از برداشتن بارهاى سنگین به كلى بپرهیزیم و اگر سالم هستیم در موقع برداشتن بار سنگین، زانوها را خم كنیم و در حالى كه پشتمان را مستقیم نگاه داشته‌ایم، بار را طورى بر داریم كه فشار بیشتر روى زانو و بازو وارد آید نه بر كمر. خم كردن گردن در موقع برداشتن بار سنگین موجب می شود كه فشار فوق العاده بر كمر وارد آید و احیانا به آن صدمه برسد.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment