درمان جدید دیسک کمر

درمان جدید دیسک کمر
2019-04-17

درمان جدید دیسک کمر

درمان جدید دیسک کمر: با پیشرفت تکنولوژی، درصد بالایی از مبتلایان به دیسک کمر با درمان غیر جراحی بهبود می یابند. درمان دیسک کمر با توجه به علائم آن متفاوت است.آسیب دیسک، بیماری های مفاصل، شکستگی ها و دردهایی که بعد از عمل جراحی موجب ناراحتی بیماران می شوند نظیر چسبندگی فضای نخاع از طریق فوق تخصص درد، قابل درمان هستند

بیشتر بیماران مبتلا به دیسک کمر که کاندید جراحی باز هستند با استفاده از دیسکوژل درمان می‌شوند، باید اشاره کرد که  تزریق دیسکوژل و ازن دو نمونه از روش درمانی جدید دیسک کمر  و  عمل بسته دیسک است که به امروزه مورد توجه زیادی قرار گرفته‌اند و نتایج سودمندی برای درمان مبتلایان به این مشکل را در پی داشته است

دردمان جدید دیسک کمر

روش های درمان جدید دیسک کمر

امروزه انجام عمل‌های بسته بدون نیاز به جراحی باز و به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی به عنوان گزینه درمانی جدید و موثری جایگزین بسیاری از عمل‌های جراحی غیرضروری شده‌اند تا جایی که بیش از دو سوم موارد بیماران مبتلا به دیسک کمر که کاندید جراحی باز بوده‌اند با این روش درمان می‌شوند.

1- روش‌های اینترونشنال یا عمل‌های بسته :

در این روش با مکانیسم درمانی مشابهی سبب کاهش اندازه بیرون زدگی دیسک می‌شوند. در تمامی عمل‌های بسته قسمت کوچکی از حجم داخل دیسک کاهش می‌یابد و تاثیر این کار به صورت فشار منفی زیادی در داخل دیسک سبب کاهش قسمت بیرون زدگی دیسک و آزاد شدن عصبی که تحت فشار قرار داشته می‌شود. روش‌های مختلفی برای انجام عمل بسته دیسک کمر  به سه گروه تقسیم می‌شوند :

1-در روش اول تخلیه دیسک به روش مکانیکی انجام می‌شود که در آن یک وسیله میکروسرجری تحت بی‌حسی به داخل دیسک فرستاده می‌شود و توسط یک میکروموتور قسمتی از حجم داخل دیسک به خارج بدن تخلیه می‌شود، البته با توجه به ایجاد روش‌های جدیدتر، این روش امروزه فقط در موارد محدودی به کار می‌رود.

2-در روش دوم استفاده از گرما جهت کاهش فشار داخل دیسک که انجام عمل با لیزر یا رادیوفرکوئنسی (RF) با این مکانیسم کار خود را انجام می‌دهد.

3-روش شیمیایی که در آن تزریق ماده شیمیایی خاصی به داخل دیسک  کمربا تغییری که در ساختار مولکولی داخل دیسک ایجاد می‌کند را به عنوان روش سوم انجام عمل بسته دیسک برشمرد  استفاه از این روش سبب کاهش فشار داخل دیسک و جمع شدن قسمت بیرون زده دیسک می‌شود. تزریق دیسکوژل و ازن دو نمونه از این روش درمانی است که به تازگی مورد توجه زیادی قرار گرفته‌اند. عمل تزریق دیسکوژل به داخل دیسک در اتاق عمل بدون بیهوشی و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و بیمار چند ساعت پس از عمل ترخیص می‌شود.

درمان جدید دیک کمر

عمل تزریق دیسکوژل به چه صورت است

این کار تحت مانیتورینگ فلوروسکوپی انجام می‌شود و وجود فلز تنگستن در این ترکیب به علت نیاز به نمایان شدن این ژل در تصویربرداری با فلوروسکوپ است. تاثیر نهایی این روش چند هفته پس از عمل خود را به طور کامل نشان می‌دهد و بیمار به محل کار باز‌می‌گردد.

 استفاده از دیسکوژل در درمان فتق دیسک کمر  در مواردی که جدار دیسک سالم است و هنوز پارگی اتفاق نیفتاده، بیشترین تاثیر را در درمان بیماران دارد.روش‌های بسته درمان دیسک به طور کلی در 75 تا 80 در صد موارد دیسک‌های کمری سبب درمان می‌شوند و انتخاب اینکه بیمار با کدام روش تحت عمل بسته قرار گیرد به نوع دیسک و تشخیص پزشک بستگی دارد. هزینه بالای داروی دیسکوژل و وجود روش‌های ساده‌تر و بی‌عارضه‌ای همچون تزریق ازن شاید در بسیاری از موارد استفاده از این روش را در درمان دیسک به عنوان روش اول انتخابی محدود کند.

درمان جدید دیسک کمر

درمان دیسک کمر با لیزر

یکی از درمان جدید دیسک کمر  به کمک لیزر است که در جراحی لیزری دیسک در 85 % موارد موثر است و نیاز به بستری و بیهوشی و عوارض زیادی ندارد و روز بعد از عمل درد در بیمار از بین میرود. و در درمان دردهای کمر و سیاتیک بکار میرود

لیزر در واقع یک نور تقویت شده و متمرکز است که کاربردهای زیادی از جمله در صنعت،در ایجاد برشهای ظریف مانند بریدن فلز و موزاییک و در پزشکی از نوع ضعیف آن برای انجام عمل جراحی در چشم و در ستون مهره ها بکار می رود.لیزر در درمان بیماری دیسک کمری، تنگی کانال نخاعی و نیز دردهای پس از عمل جراحی باز که اصطلاحا عمل جراحی شکست خورده نامیده می شود به کار میرود. یکی از مزایای مهم عمل درمان دیسک کمر با لیزر این است که نیاز به بیهوشی ندارد.

 عمل جراحي ديسك كمر به روش فورامينوسكوپي

در اين روش بر خلاف شيوه‌هاي معمول كه با ايجاد يك شكاف از پشت با انجام جراحي نسبت به درمان عارضه اقدام مي‌شود، براي رسيدن به ديسك تنها سه ميلي‌متر برش از ناحيه پهلو ايجاد مي‌شود و محل ورود به فضاي نخاع، همان محل خروج عصب هم است.
از مزيت‌هاي مهم اين روش درمان جدید دیسک کمر  اين است كه جراحي فقط با كمك بي حسي موضعي و با ايجاد يك سوراخ سه ميلي‌متري در پهلوي بيمار آغاز مي‌شود؛ بنابراين بيمار يك ساعت پس از عمل مي‌تواند به زندگي روزمره خود بازگردد و ديگر اين كه بیمار درگير عوارض بيهوشي نمي‌شود.

درمان جدید دیسک کمر

در اين روش درمان جدید دیسک کمر  كه با ايجاد يك سوراخ كوچك در پهلوي بيمار انجام مي‌شود، ديگر نيازي به بيهوشي كامل بيمار نيست و تنها با يك بي‌حسي موضعي عمل انجام مي‌شود، در نتيجه بيمار مي‌تواند در هر مرحله‌ از جراحي عكس‌العملي نشان دهد تا از عوارض جانبي عمل جلوگيري شود و باید در اینجا اشاره کرد که بيمار در حين جراحي، ميزان درد پا و يا بي حسي اندام خود را اعلام مي‌كند و در حقيقت خود بيمار زمان ختم عمل را با توجه به كاهش درد مشخص مي‌كند. در این باید گفت که این روش درمان جدید دیسک کمر در ایران است و این روش تقريبا ۳۰ سال است كه استفاده از اين روش در دنيا آغاز شده است استفاده از اين روش براي هر نوع فتق ديسك بين مهره‌يي و تحت هر شرايطي امكان پذير است،

پیشنهاد متخصص در درمان دیسک کمر

درمان جدید دیسک کمر

در صورتی که با استفاده از درمان دیسک کمر بدون جراحی و روش های درمانی محافظه کارانه علائم مشکل  بیمار بهبود کامل یافت  ممکن است نیازی به استفاده از سایر روش های درمانی برای فرد  نباشد. در غیر اینصورت  اگر  در بیمار کم نشده و، اگر با وجود استفاده از این روش ها علائم دیسک کمر تشدید  هم شدند، احتمالا پزشک متخصص به شما پیشنهاد می دهد از عمل جراحی برای رفع مشکل خود استفاده کنید.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment