درمان انحراف ستون فقرات

درمان انحراف ستون فقرات
2018-10-06

درمان انحراف ستون فقرات

درمان انحراف ستون فقرات به انحنای جانبی ستون فقرات نسبت به خط عمودی و مستقیم آن گفته می‌شود.
اگر از پهلو به ستون فقرات نگاه کنیم، باید در قسمت فوقانی کمر دارای قوس خفیف (به سمت پشت) باشد و در قسمت تحتانی کمر نیز باید اندکی قوس کمری (انحنا به سمت شکم) داشته باشد. هنگامی که فردی را که دارای ستون فقرات طبیعی است، از جلو یا پشت مشاهده می‌کنیم، ستون فقرات به شکل یک خط راست و مستقیم به نظر می‌رسد. اما هنگامی که فرد مبتلا به انحراف ستون فقرات ( اسکولیوز) را از جلو یا پشت مشاهده می‌کنیم، ستون فقرات او منحنی به نظر می‌رسد.

 

 

 

 

Spinal deviation

چه عواملی باعث انحراف ستون فقرات می‌شود؟

دلایل و انواع بسیاری از کجی و انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) وجود دارد، از جمله:
• اسکولیوز مادرزادی که ناشی از یک اختلال و عارضه استخوان در هنگام تولد است.
• اسکولیوز عصبی، عضلانی که ناشی از ناهنجاری‌های عضلات و یا اعصاب است. این نوع انحراف غالبا” در افرادی مشاهده می‌شود که مبتلا به اسپینا بیفیدا (مهره شکاف دار) یا فلج مغزی (CP) و یا مبتلا به عوارض مختلفی هستند که با فلج همراه است و یا منجر به فلج می‌شود.
• اسکولیوز دژنراتیو، این نوع انحراف ممکن است ناشی از فروپاشی استخوان (به دلیل آسیب یا بیماری)، عمل جراحی ماژور کمر، یا بیماری پوکی استخوان باشد.
• اسکولیوز ایدیوپاتیک، شایع‌‌ترین نوع عوارض انحراف ستون فقرات است که علت آن هنوز ناشناخته است. تئوری‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد، اما هیچ کدام از آن ها قطعی نمی‌باشد. با این وجود، شواهد محکمی وجود دارد که اسکولیوز ایدیوپاتیک یک بیماری وراثتی است.

 

علائم و نشانه‌های انحراف ستون فقرات (اسکولیوز):

• بالاتر بودن یکی از شانه‌ها
• بالاتر بودن یک سمت لگن
• برآمدگی یک استخوان کتف از پشت
• به هم خوردن خط کمر
• نامتقارن بودن اندازه و یا مکان پستان در زنان
• خارج بودن سر بیمار از نقطه مرکزی محور لگن
• متمایل بودن تمام بدن به یک طرف
• یکسان نبودن فاصله بین دست‌ها و بدن
• قرار داشتن دنده‌ها در ارتفاع مختلف
• تفاوت قابل مشاهده در ظاهر و یا بافت پوست دو طرف ستون فقرات
• برجسته‌تر بودن دنده‌ها در یک طرف قفسه سینه
• برجستگی دنده‌ها هنگام خم شدن بیمار
• اختلاف طول پاها

 

 

Spinal deviation

 

چه افرادی به انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) مبتلا می‌شوند؟

به طور تقریبی، 2 تا 3٪ از افراد در سن 16 سالگی به این بیماری مبتلا هستند. کمتر از 0.1٪ افراد دچار انحنای ستون فقرات بیش از 40 درجه هستند، که این میزان انحراف نیازمند عمل جراحی می‌باشد. به طور کلی، احتمال ابتلای دختران به انحراف ستون فقرات، بیشتر از پسران است. اسکولیوز ایدیوپاتیک شایع ‌ترین بیماری دوران بلوغ است که اغلب در سنین 10 تا 16سالگی بروز می‌کند. این بیماری ممکن است در طول سال های “جهش رشد” پیشرفت کند، اما معمولا” در سنین بزرگسالی، پیشرفت نخواهد کرد.

 

درمان انحراف ستون فقرات چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اکثر موارد انحراف ستون فقرات در معاینات اولیه مدارس، توسط پزشک متخصص اطفال یا پزشک خانوادگی و یا توسط والدین شناسایی می‌شود. برخی از نشانه‌های ابتلای کودک به اسکولیوز شامل شانه‌های نابرابر، برآمدگی یک استخوان کتف از پشت، یکدست نبودن خط کمر، یا تمایل بدن به یک طرف می‌باشد. تشخیص اسکولیوز و تعیین نوع انحراف از طریق معاینه و آزمایش دقیق استخوان با اشعه ایکس به منظور بررسی میزان انحنای ستون فقرات انجام می‌شود.

 

Spinal deviation

تشخیص و درمان انحراف ستون فقرات:

در صورتی که شخص بزرگسالی دچار اسکولیوز شود، لازم است قبل از اقدام به درمان، وضعیت انحراف ستون فقرات او به دقت ارزیابی شود و علل احتمالی بروز اسکولیوز نیز تشخیص داده شوند.

اولین قدم برای ارزیابی وضعیت بیمار، علت ابتلای او به اسکولیوز و بررسی سایر مشکلات احتمالی، گرفتن شرح حال از بیمار و بررسی سوابق پزشکی او است.

متخصص طب فیزیکی ممکن است در مورد موارد زیر از شما سوال کند:

• سوابق خانوادگی در ابتلا به این عارضه
• زمان بروز یا شدت گرفتن ستون فقرات
• نحوه‌ی پیشروی انحراف و شدیدتر شدن آن
• داشتن درد
• اختلال در دفع مدفوع و ادرار
• عملکرد و کارایی عضلات
• سابقه‌ی انجام جراحی در گذشته

معمولا بعد از ارزیابی‌های اولیه، انجام رادیوگرافی با اشعه‌ی ایکس تجویز می‌شود تا متخصص طب فیزیکی بتواند ساختار و شکل ستون فقرات را ببیند و میزان انحراف آن را اندازه گیری کند. بسته به نتایج به دست آمده از معاینات اولیه و رادیوگرافی، ممکن است انجام تستهای بیشتری مانند اسکن MRI و CT SCAN و تست نوار عصب و عضله تجویز شوند تا ارزیابی‌های بیشتری بر روی ستون فقرات انجام شود.

 

 

Spinal deviation

درمان اسکولیوز (انحراف ستون فقرات):

روش‌های مختلفی برای درمان انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز وجود دارد. متخصص طب فیزیکی در ابتدا تا جایی که امکان داشته باشد، روش های درمانی غیرجراحی را تجویز می‌کند و انجام عمل جراحی اسکولیوز را به خاطر خطرات و عوارضی که به همراه دارد به تاخیر می‌اندازد. انجام جراحی همیشه آخرین گزینه‌ی درمانی است که پزشک مد نظر قرار می‌دهد.

 

روش‌های درمان غیر جراحی که اغلب به کار می‌روند عبارتند از:

• روش شراس:

روش شراس برای درمان انحراف ستون فقرات در اصل تمرین نگهدارنده و محافظه کارانه‌ای به شیوه سه بعدی است که به منظور کشش بالاتنه و اصلاح عدم تعادل ستون فقرات انجام می‌شود. هدف از روش شراس تحریک رشد عضله‌های داخلی قفسه سینه است تا شکل بخش فوقانی بالاتنه تغییر کند و ناهنجاری‌های ستون فقرات اصلاح شود.

 

Spinal deviation

• بریس:

استفاده از کمربند طبی مخصوص می‌تواند تا حدودی درد کمر را کاهش دهد. اما این روش در افراد بزرگسال نمی‌تواند باعث اصلاح شکل ستون فقرات و صاف شدن آن شود. زمانی که اسکللت و استخوان بندی فرد به طور کامل شکل گرفته باشد و رشد آن متوقف شده باشد، بریس دیگر تاثیری بر صاف کردن آن ندارد و تنها به کاهش درد بیمار کمک می‌کند.
در صورتی که طول پاهای شما متفاوت باشد، پزشک متخصص، کفش‌های مخصوص برای شما تجویز می‌کند که به آن کفش زبی یا کفش با کفی طبی گفته می‌شود و می‌تواند علاوه بر اصلاح تفاوت طول پاها، کمر درد را نیز تسکین دهد.

 

 

Spinal deviation

• فیزیوتراپی:

انجام فیزیوتراپی، ورزش و حرکات اصلاحی، بخش بسیار مهمی از برنامه‌ی درمان انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز است. یک برنامه‌ی ورزشی که به خوبی طراحی شده باشد می‌تواند موجب تسکین و برطرف شدن درد برای بسیاری از بیماران شود. متخصص طب فیزیکی و توان بخشی می‌تواند یک برنامه‌ی ورزشی اختصاصی و مناسب برای شما تنظیم کند. بسیار مهم است که شما به دقت برنامه‌ی ورزشی خود را دنبال کنید و انجام دهید.

 

 

 

Spinal deviation

• رویکرد علمی ورزش درمانی:

ورزش درمانی متناسب با شرایط بیمار تهیه می‌شود. این برنامه‌ها قابلیت تطبیق با تمام موقعیت‌های درمان غیرجراحی اسکولیوز (انحراف طرفی ستون فقرات) را دارند.

برای مثال در موارد زیر به بیماران کمک می‌کنند:

• مستقل شدن بیمار در انحراف‌های خفیف تا متوسط ستون فقرات در دوران رشد
• کاهش عوارض استفاده از بریس
• مکمل استفاده از بریس در انحراف‌های متوسط تا شدید در دوران رشد
• موثرتر شدن روش‌های اصلاحی
• جلوگیری از بروز اثرهای جانبی یا کاهش آنها
• پایداری انحنا و کاهش ناتوانی در بزرگسالان چه در صورت در حال پیشرفت بودن بیماری چه در صورت ثابت شدن میزان انحراف

 

Spinal deviation

توصیه‌های ورزشی شما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

• یادگیری شیوه‌ی صحیح حرکت دادن بدن و قرار داردن بدن در حالت صحیح به نحوی که با تاثیرات اسکولیوز مقابله شود.
• انجام منظم ورزش‌های سبک و کم‌فشار مانند شنا کردن
• داشتن سطح فعالیت بالا به طور مداوم
• انجام تمرینات کششی به صورت روزانه و کشیدن نفس عمیق در هنگام انجام تمرینات (برای بزرگ شدن ریه‌ها)

درمان‌های کایروپراکتیک: ماساژ و کایروپراکتیک دکتر شمس و درمان دستی از جمله روش‌های درمانی بسیار بحث برانگیز هستند که به نظر می‌رسد بیشترین تاثیر را بر درمان دردهای حاد و کوتاه مدت دارند. به نظر می‌رسد که انجام دوره‌های بلند مدت درمان با کایروپراکتیک، در برطرف کردن دردهای مزمن تاثیر کمتری دارد. انجام ماساژ به افراد مبتلا به کمردرد کمک می‌کند.

 

 

 

Spinal deviation

 

 

EMS:همراه با جریان سینوسی متناوب به کاهش اسپاسم عضلانی کمک می‌کند. این روش در کودکان زیر 12 سال نتایج بسیار مطلوبی به همراه دارد و می‌تواند روند پیشروی انحراف ستون فقرات را متوقف کند و ممکن است تاثیرات آن بر انحراف ستون فقرات با روش بریس یکسان باشد. این روش در مقایسه با استفاده از بریس، رضایت بیشتری برای بیمار به همراه دارد.
TENS : انجام الکتروتراپی با دستگاه TENS موجب آسودگی و رفع درد بیمار می‌شود.

دارو درمانی:

علاوه بر درمان‌های فیزیکی می‌توان با مصرف مکمل‌های غذایی، به تقویت استخوان‌های بیمار کمک کرد.

درصورتی که شخص به پوکی استخوان مبتلا باشد، درمان پوکی استخوان به کنترل روند پیشروی اسکولیوز کمک می‌کند. این کار را می‌توان با روش‌های مختلفی انجام داد. روش‌هایی که در حال حاضر اغلب پزشکان اتخاذ می‌کنند عبارتند از:  افزایش میزان کلسیم و ویتامین D مصرفی، درمان جایگزینی هورمونی و انجام ورزش با وزنه.

 

 

Spinal deviation

جراحی:

انجام جراحی ممکن است در موارد زیر توصیه شود:

درد شدید: در حدود 85 درصد از جراحی‌های اصلاح اسکولیوز در بزرگسالان با هدف برطرف کردن درد شدید بیمار انجام می‌شود. با این حال در صورتی که بتوان با روش‌های غیر جراحی درد بیمار را کنترل نمود، معمولا انجام جراحی پیشنهاد نمی‌شود.

پیشروی شدت یافتن انحراف: در صورتی که انحراف ستون فقرات در حال بیشتر شدن باشد و از مرز 40 درجه بگذرد، احتمالا انجام جراحی توصیه می‌شود.

جراحی به دلایل زیبایی (بهبود فرم بدن): در اغلب موارد، انجام جراحی صرفا برای اصلاح ظاهر بیمار، توصیه نمی‌شود.

 

زمانی برای درمان انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز (انحراف طرفی ستون فقرات) توصیه به انجام جراحی می‌شود که زاویه Cobb در نوجوانان به 40 و در بزرگسالان به 45 درجه برسد. هدف اصلی این جراحی به تاخیر انداختن پیشرفت بدشکلی و بیشتر شدن انحنا است. چنانچه انحراف‌ بیشتر از 40 درجه باشد، احتمال تشدید شدن بیماری در صورت درمان نشدن بیماری، حتی پس از توقف رشد ستون فقرات، بسیار بالا است.

 

جراحی اسکولیوز یک فوریت پزشکی نیست؛ بنابراین در صورت لزوم انجام جراحی با دقت و صرف زمان کافی جراح مجرب و ماهری را بیابید که به ایشان علاقه داشته باشید. برخی بیماران پس از جراحی بهبود چشمگیری می‌یابند، اما متاسفانه نتیجه در تمام موارد یکسان نیست و بعضی جراحی‌ها موفقیت‌آمیز نیست. چنانچه جراحی نتیجه مناسبی نداشته باشد، دامنه انتخاب دیگر روش‌های درمانی محدود می‌شود.

 

 

 

Spinal deviation

جراحی برای اسکولیوز چقدر موفقیت امیز است؟

فیوژن ستون فقرات برای متوقف کردن انحنا اسکولیوز از رشد بیشتر خیلی موفقیت امیز است. این روز ها دکترها قادرند به اندازه قابل ملاحظه ای انحنا را راست بکنند، که آن می تواند ظاهر مریض را اصلاح نماید.

پشت من بعد از جراحی درمان انحراف ستون فقرات چقدر راست خواهد شد؟

از آنجایی که استخوان های ستون فقرات شما نخاع شما را حفظ می کند، جراح شما انقدر استخوان ها را برای راست شدن انحنا جا به جا خواهد کرد که به نخاع شما آسیب نرسد و بی خطر باشد.

درجه اصلاح بعداز جراحی بستگی به ان دارد که قبل از جراحی، اسکولیوز شما چقدرانعطاف داشته است. بطور کلی هر چقدر انحنا شما نرم ومنعطف باشد درجراحی اصلاح بیشتری خواهید گرفت. دکتر شما قبل از جراحی می تواند انعطاف پذیری انحنا شما را با رادیوگرافی مخصوصی که فیلم درحال خمیده ویا درحال کشش خوانده می شود اندازه بگیرد.

 

بیشتر بیماران با انحنا های کمتر از ۲۵ درجه از جراحی بهبود پیدا می کنند. در موارد زیادی این انحنا های کوچک به زحمت قابل تشخیص هستند.

من کمر درد دارم که با اسکولیوز من همراه است. آیا جراحی ان را بهتر می کند؟ بلا فاصله بعد از جراحی درد بیشتری نسبت به قبل از جراحی وجود خواهد داشت، ولی این درد در عرض چند هفته تا چند ماه رفع می شود. بیشتر بیماران گزارش می دهند که درد پشت آنها در یکسال بعد از جراحی بهتر از قبل از آن بوده است.

هر کسی – با اسکولیوز ویا بدون اسکولیوز- گهگاهی یک ناراحتی کمر دارد. اگر انتظار داشته باشید که هرگز درآینده کمر درد نداشته باشید غیر واقع بینانه است.

 

 

 

Spinal deviation

چه قسمت هایی در جراحی فیوژن  درمان انحراف ستون فقرات در گیر می شوند؟

در یک فیوژن ستون فقرات، مهره های در گیر در انحنا بهم دیگر جوش داده می شوند بطوری که به صورت استخوان یک پارچه و سفت در می آید. این رشد را به طور کامل در قسمت غیر طبیعی ستون فقرات متوقف می کند واز بد تر شدن انحنا جلوگیری می نماید.

 

در همه فیوژن های ستون فقرات یک نوع ماده استخوانی که پیوند استخوانی خوانده می شود، مصرف می شود که فیوژن را ایجاد می کند. به طور کلی تکه های کوچک استخوانی بین فضای مهره هایی که باید جوش بخورند گذاشته می شوند. استخوان ها بهم جوش می خورند شبیه انچه استخوان شکسته بهم جوش می خورد.

میله های فلزی نوعا” برای نگهداری ستون فقرات تا موقعی که جوش بخورند مصرف می شوند. میله ها با پیچ ها، یا هوک ها ویا سیم ها به مهره ها وصل می شوند. دقیقا” چه مقدار از ستون فقرات جوش داده می شود بستگی به انحنا شما دارد.

جراحی چه مدت طول می کشد؟

بیشتر جراحی های فیوژن بسته به اندازه انحنا بیمار و مقدار ستون فقراتی که باید فیوز شود از ۴تا ۱۲ ساعت طول می کشد.

 

 

Spinal deviation

چقدر درد بعد از جراحی درمان انحراف ستون فقرات وجود خواهد داشت؟

مقدار دردی که بیماران بعد از جراحی گزارش می دهند به مقدار زیاد از یک بیمار تا بیمار دیگر تغییر می کند. جراحی ستون فقرات یک عمل بزرگ است که باید عضلات کنار زده شوند و استخوان ها راست شوند.

معمولا” چند روز اول جراحی کاملا”ناراحت کننده است، ولی اکثر بیماران از روز سوم و چهارم جراحی به سرعت خوب می شوند، می توانند راه بروند، وبه خوبی از تخت بالا و پایین بیایند که اماده رفتن به خانه باشند. درد تدریجا” به بهتر شدن ادامه می دهد و بیشتر نوجوانان می توانند در عرض ۲ تا۳ هفته بعد از جراحی به مدرسه بر گردند.

درد مختصر ممکن است ادامه پیدا کند، ولی در عرض ۳ تا۶ هفته بعد از جراحی داروی ضد درد نباید لازم باشد.

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment