درمان افتادگی شانه

درمان افتادگی شانه
2018-06-23

درمان افتادگی شانه

درمان افتادگی شانه شرایطی است که با توجه به پایین آمدن خفیف یا متوسط یک یا هر دو شانه همراه با درد یا بدون درد در افراد مشاهده می‌شود.

یکی از مشکلاتی که بعضی از افراد دچار آن هستند افتادگی شانه است، این ناهنجاری علل مختلفی دارد که می توان به ضعف عضلات، استفاده ی نادرست از کوله پشتی، حمل اشیا سنگین اشاره کرد.

 

 

Dropping the shoulder

دلایل و علت های افتادگی :

افتادگی شانه در افراد می‌تواند با دلایل مختلف ارتباط داشته باشد. برخی از عواملی که باعث ایجاد این شرایط می‌شوند به شرح زیر هستند:

 • ضعیف شدن عضلات بالای کمر می‌تواند باعث افتادگی شانه شود.
 • مشکلات ساختاری که می‌تواند باعث ساختار نامناسب ستون فقرات شده و افتادگی شانه را برای فرد به همراه داشته باشد.
 • قرار گرفتن بدن در وضعیت نامناسب یا گرایش به خمیدگی که عمدتاً در افراد قدبلند مشاهده می‌شود.
 • افتادگی شانه اغلب در بیماران مبتلا به اسکولیوز یا گوژپشتی مشاهده می‌گردد.

 

علت به وجود آمدن ناهنجاری افتادگی شانه:

در خیلی از مواقع ما در وضعیت های غلط از نشستن، ایستادن ،خوابیدن و راه رفتن های طولانی قرار داریم که در طولانی مدت بدن ما رو در وضعیت غیر نرمالی شکل می دهد همچنین فعالیت بیش از حد با یک طرف از بدن ( در انواع ورزش ها مثلا” بدمینتون یا در حمل یک طرفه وسایل ) بدن ما را به سمت افتادگی شانه سوق می دهد.

بلند کردن اجسام سنگین یا پرکردن بیش از اندازه کیف به خصوص کیف هایی که تنها روی یک شانه حمل می شوند منجر به افتادگی شانه و دردهای شایع شانه ای می شود. این دردها در دانش آموزان و کسانی که کیف های سنگین خود را تنها بر روی یک شانه حمل می کنند نیز دیده می شود که بروز آن ها در جوانی معمولا” به صورت گذرا و کم و بیش است و با افزایش سن و عدم توجه کافی به آن باعث تبدیل آن به دردهای دائمی می شود.

 

 

Dropping the shoulder

علائم افتادگی شانه:

افراد دچار این مشکل دارای گردنی شبیه به قو بوده و یکی از شانه‌های آنها افتادگی بیشتر در مقایسه با شانه دیگر دارد. این سندرم در خانم‌ها بیشتر از آقایان مشاهده می‌شود. بیماران مبتلا به سندرم افتادگی شانه معمولاً دارای علائم عصبی نیستند و معمولاً از عکس رادیولوژی برای بررسی دقیق‌تر این مشکل استفاده می‌شود. به هر حال در اکثر موارد ساختار غیر عادی در شانه‌های افراد مبتلا به این مشکل مشاهده نمی‌شود.

 

تشخیص و درمان افتادگی شانه:

برای بررسی وضعیت بدن در این رابطه از یک تکنولوژی پیشرفته به نام اسکن سه بعدی در مرکز جامع توان‌بخشی امید استفاده می‌شود. در این روش عکس‌های متعدد از بدن فرد گرفته شده و این عکس‌ها با استفاده از نرم‌افزار پردازش و تحلیل می‌شوند. به این ترتیب می‌توان نوع افتادگی شانه و شدت آن را مشخص کرد.

 

Dropping the shoulder

افتادگی شانه چگونه درمان می شود؟

روش‌های اصلی درمان افتادگی شانه و مزایا و معایب هر یک از این روش ها به شرح زیر هستند:

 

ابزار ارتوپدی کمکی FLA برای حمایت از ترقوه و شانه:

این ابزار برای استفاده در موارد شکستگی ترقوه، بی‌ثباتی شانه، پیچ خوردن و فیبرومیالژیا طراحی شده است، اما می‌تواند به عنوان یک بریس، عملکرد عالی در درمان افتادگی شانه داشته باشد.

مشخصات ابزار ارتوپدی:

 • راحتی:استفاده از آستر اضافی نرم؛ پارچه عرق‌گیر؛ حلقه صاف برای کاهش فشار وارد شده به ستون فقرات در هنگام استفاده است.

 

 • استفاده آسان:روش بستن ساده باعث شده پوشیدن و در آوردن بریس از بدن برای بیمار راحت و آسان باشد.

 

 • سه سایز:متوسط، بزرگ، و خیلی بزرگ.

 

 

Dropping the shoulder

 

مزایای ابزار ارتوپدی کمکی:

این ابزار بادوام بوده، استفاده آن راحت است و حمایت لازم را برای درمان افتادگی شانه فراهم می‌کند. هر طرف این بریس دور شانه‌ها و زیر بازوها چرخش می‌کند تا به این ترتیب قابلیت حمایتی برای آن ایجاد گردد. هر دو بند این بریس در مرکز بالای شانه به یکدیگر می‌رسند و به این ترتیب بریس شانه‌ها را به عقب کشیده و استخوان‌های ترقوه را تنظیم می‌کند.

استفاده از این بریس یک روش عالی برای کمک به اصلاح وضعیت شانه‌ها و جلوگیری از افتادگی آنها و نیز پیشگیری از ابتلا به سندرم گوژپشتی می‌باشد. پوشیدن این بریس ساده است، بندهای آن بسیار راحت هستند و پوشش عرق‌گیر آن باعث می‌شود در هنگام استفاده بیمار احساس گرما نکند.

 

معایب ابزار ارتوپدی کمکی:

 • تولید بریس فقط در سه سایز. به این ترتیب کوچک‌ترین سایز (سایز متوسط) ممکن است باز هم برای بعضی افراد بسیار بزرگ باشد.
 • غیر قابل تنظیم بودن.

 

 

Dropping the shoulder

 تمرین‌های حرکتی:

تمرین‌های حرکتی برای  درمان فتادگی شانه به دو دسته به شرح زیر طبقه بندی می‌شوند:

تمرین‌های حرکتی کششی:

اگر یک شانه شما بالاتر از شانه دیگر قرار می‌گیرد، انجام تمرین‌های حرکتی می‌تواند باعث شود یک شانه در مقایسه با شانه دیگر بیشتر کار کند. این شرایط می‌تواند باعث ابتلا به بورسیت، تاندونیت، سر درد و درد در ناحیه گردن شود. به این ترتیب لازم است بیمار از تمرین‌های کششی برای مقابله صحیح با این شرایط استفاده کند.

 

 

Dropping the shoulder

 • کشش عضلات ذوزنقه‌ای با خم کردن گردن به پهلو
 • کشش عضلات سینه
 • کشش عضلات لوزی شکل
 • کشش ایستاده در برابر دیوار
 • قلاب کردن دست ها از پشت (Crow face pose)

 

تمرین‌های حرکتی اصلاح وضعیت:

برای مواردی که مشکل خفیف باشد، تمرین‌های حرکتی و یادگیری نحوه قرار دادن بدن در موقعیت مناسب می‌تواند به رفع مشکلات مربوط به افتادگی شانه کمک کند. به این منظور می‌توانید در حالت ایستاده قرار گرفته و کمر خود را به دقت صاف کنید. به این ترتیب ایجاد تعادل در حفظ وزن بدن و نگه‌داشتن شانه‌ها در سطح مناسب می‌تواند به تنظیم مجدد ساختار اسکلتی کمک کند.

 

 • قلاب کردن دست ها از پشت (Crow face pose) با بند ارتجاعی
 • کشش شانه با بند ارتجاعی

 

Dropping the shoulder

اختلالی که پس از نوجوانی بروز می کند:

توجه داشته باشید گردشدگی یا افتادگی شانه ها اختلالی است که در اغلب موارد بعد از سنین نوجوانی بروز می کند و لازم است از همین سنین تا آخر عمر از آن پیشگیری کرد.

عوارض افتادگی شانه:

 • درد در اطراف شانه و گردن
 • ضعیف شدن عضلات اطراف شانه ها
 • کاهش عملکرد قلب و ریه
 • کاهش تحرک مفصل شانه
 • خارج شدن شانه ها از وضیعت عادی

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Posted in شانه by نویسنده | Tags:

Leave a Comment