درمان اسپاسم ستون فقرات

درمان اسپاسم ستون فقرات
2019-06-26

درمان اسپاسم ستون فقرات

درمان اسپاسم ستون فقرات :اسپاسم عبارت است از انقباض خودبه‌خودی و غیرطبیعی یک عضله و هنگامی که در کمر و نزدیک نخاع یا ریشه‌های عصبی بروز می‌کند، می‌تواند بسیار دردناک باشد. درد کمر یکی از شایع‌ترین دلایل مراجعه به پزشک  بوده و یکی از علل اصلی از کار افتادگی در سراسر دنیا  به حساب  می آید در بعضی مواقع ممکن است دچار تنگی کانال نخاعی شده باشند که در این صورت باید توسط جراحی تنگی کانال نخاعی کمر معاینه شوند. اکثر افراد دست کم یک بار دچار درد کمر می‌شوند.

درمان اسپاسم ستون فقرات

علائم دیگری که ممکن است همراه با اسپاسم ستون فقرات یا گرفتگی عضلات کمر باشند ،عبارتند از :

1-عضله آسیب دیده در هنگام لمس به نظر سفتتر از حالت نرمال به نظر می رسد.
2-عضله آسیب دیده به وضوح از شکل طبیعی می افتد.
3-ممکن است عضله آسیب دیده بلرزد.
4-درد عضلانی که ممکن است برای روزهای پس از اسپاسم طول بکشد.

درمان اسپاسم ستون فقرات به صورت طبیعی

1-درمان فیزیکی

۱- از فشار استفاده کنید. اغلب این روش اسپاسم‌های عضلانی دردناک و گرفتگی کمر را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. پیش از حرکت کردن، غلطیدن یا برخاستن، هر چهار انگشت یا نوک انگشتان را نزدیک ستون فقرات و روی اسپاسم عضلانی قرار دهید. به سمت پایین فشار دهید. سعی کنید انگشتانتان را جابجا کنید اما اگر عضله باز دچار اسپاسم شد، محکم‌تر فشار بدهید و اول منتظر بمانید اسپاسم متوقف شود و بعد حرکت کنید.

2-مراقب مقدار آب بدنتان باشید

کمبود آب می‌تواند باعث گرفتگی عضلات شود. برای جلوگیری از کمبود آب، در طول روز به اندازه‌ی کافی آب بنوشید. ((۸ لیوان آب در روز معمولاً کافی است؛ مگر این‌که فعالیت زیادی داشته و خیلی درشت‌هیکل باشید). در هوای بسیار گرم، هنگام عرق کردن، و ورزش کردن باید آب بیشتری بنوشید. آب نوشیدن از گرفتگی عضلات بر اثر گرمازدگی، تشنگی شدید و عرق‌کردن جلوگیری می‌کند.

درمان اسپاسم ستون فقرات

3- درمان اسپاسم ستون فقرات با استفاده از بسته‌های یخ

48 تا 72 ساعت اول پس از بروز اسپاسم روی ناحیه آسیب‌دیده بسته‌های یخ قرار دهید تا تورم کاهش یابد. از پوست در برابر احتمال سوختگی با یخ محافظت کنید و برای این کار یک حوله روی پوست گذاشته و یخ را روی آن قرار دهید. یخ را به مدت 20 دقیقه و هر یک یا دو ساعت یک بار روی محل قرار دهید.

هشدار :

استفاده از یخ برای همه افراد مناسب نیست. اگر شما در هنگام استفاده از یخ متوجه شدید که فقط بدن شما بی‌حس می‌شود ولی گرفتگی عضلات کاهش نمی‌یابد، زمان استفاده از آن را کاهش داده یا از سرما درمانی اجتناب کنید. عضلات برخی افراد در هنگام استفاده از یخ ممکن است دچار گرفتگی و اسپاسم بیشتری شود. هدف از این روش ریلکس کردن و شل کردن عضلات است نه شوک دادن به آن‌ها.

درمان اسپاسم ستون فقرات

راه های بیشتری برای جلوگیری از اسپاسم ستون فقرات  :

1-حفظ وزن سالم :

اگر وزن زیادی دارید، استرس بر ستون فقرات و مفاصلتان افزایش می یابد.

2-وضعیت خود را بهبود ببخشید :

وضعیت نامناسب مانند چرت زدن در طول تمام روز ممکن است خطر ابتلا به اسپاسم کمر خود را افزایش دهد. حصول اطمینان از حفظ وضعیت مناسب و استفاده از وسایل ارگونومیک در صورت نیاز، ثبات و قدرت مورد نیاز کمر را تامین می کند و خطر ابتلا به اسپاسم کمر را کاهش می دهد.

3-ورزش منظم :

درگیر شدن در یک برنامه کششی و تقویتی برای کمر و هسته عضلات، و انجام منظم برخی از فعالیت هایی که با قلب و عروق مشارکت می کنود، کمک خواهد کرد که شما کمر سالم تری داشته باشید و خطر اسپاسم به حداقل برسد.

4-تقویت کمر با ورزش :

گرم کردن و خنک کردن قبل ورزش – گرم کردن و خنک مردی مناسب قبل و بعد از ورزش می تواند به جلوگیری از اسپاسم عضلات، خستگی، تنیدگی و یا مجروح شدن عضلات شما کمک کند. قبل از کار کردن، سعی کنید در محل کار خود راه بروید و حرکات خاصی را انجام دهید که باعث افزایش ضربان قلب و جریان خون به عضلات، رباط ها، تاندون ها و مفاصل شما می شود.پس از اتمام کار، حدود 10 دقیقه طول می کشد تا گروه های عضلانی اصلی بدن، خود را بکشند تا به جلوگیری از اسپاسم عضلانی کمک کنند.

درمان اسپاسم ستون فقرات

5-هیدراته باقی بمانید :

از دست دادن آب بدن می تواند منجر به اسپاسم عضلانی شود. اطمینان حاصل کنید که آب به اندازه کافی برای اندازه بدن و سطح فعالیت شما می نوشید تا خطر ابتلا به اسپاسم خود را به حداقل برسانید.

تاثیر فیزیوتراپی یا طب فیزیکی در درمان اسپاسم ستون فقرات

مراجعه به متخصص فیزیوتراپی یا کایروپراکتیک نیز مفید است. این متخصصین از روش‌های تسکین دهنده عضلات، اولتراسوند و گرما برای درمان خشکی کمر بهره می‌گیرند و در ادمه روند درمان، نرمش‌های بی‌خطر و ایمن افزایش دهنده انعطاف‌پذیری و استقامت عضلات را آموزش می‌دهند

 درمان اسپاسم ستون فقرات با تزریق

تزریق آمپول کورتیزون باعث می‌شود که بیمار تا چند ماه از چنگال درد گرفتگی عضلات رهایی یابد. تزریق به ویژه برای بیمارانی مفید است که به دلیل گرفتگی عضلات از پا درد شدید رنج می‌برند.

برای درمان گرفتگی، خشکی و اسپاسم عضلات کمر روش های دیگری همچون تزریق بوتاکس، ماساژدرمانی و … نیز وجود دارد.گرفتگی عضلات کمر یا گرفتگی کمر بیماری نسبتا شایعی می باشد که می تواند در بارداری نیز رخ دهد، در صورتی که در دوران بارداری دچار گرفتگی عضلات شدید در مورد انجام هر کدام از روش های درمانی فوق با پزشک معالج خود مشورت کنید.

بارزترین علائم گرفتگی عضلات، درد می باشد که این درد ممکن است خفیف یا شدید باشد، در هر صورت اگر بعد از استراحت هیچ تغییری در گرفتگی عضلات کمر بوجود نیامد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

درمان اسپاسم ستون فقرات

الکتروتراپی به روش TENS برای درمان اسپاسم ستون فقرات

اسپاسم عضله‌ای که هنوز بهبود نیافته است باید با تحریک الکتریکی عصب آن به روش تنس تحت درمان قرار گیرد. دستگاه تحریک الکتریکی عصب (TENS) از محرک‌های الکتریکی برای تعدیل احساس درد پایین کمر با ارسال سیگنال‌های درد به مغز کار می‌کند.معمولاً برای بار اول الکتروتراپی با دستگاه تنس به صورت آزمایشی انجام می‌شود و در صورتی که بیمار کاهش درد را احساس کند می‌توان از دستگاه تنس در منزل برای درمان‌های بلند مدت درد کمر استفاده کرد.

استفاده از کمپرس گرم برای درمان اسپاسم ستون فقرات

هر گونه گرم کردن موجب کاهش درد می‌شود، اما بهترین نتیجه با استفاده از گرم کردن مرطوب به دست می‌آید. گرما عضلات منقبض را شل می‌کند. بهتر است پس از کمپرس سرد، از کمپرس گرم استفاده کنید.اگر نمی‌خواهید پد گرم کننده مرطوب الکتریکی را از داروخانه تهیه کنید، می‌توانید از حوله خیس خورده در آب گرم استفاده کنید؛ حمام یا دوش آب گرم نیز مفید است. بهتر است کمپرس مرطوب گرم را هر ۴ ساعت یک‌بار به مدت ۱۵ دقیقه در حالت خوابیده روی ناحیه دردناک ناشی از گرفتگی عضلات قرار دهید. لازم به ذکر است که درد برخی افراد با کمپرس گرم افزایش می‌یابد، در صورت رویارویی با چنین حالتی، این روش را بلافاصله متوقف و تنها از کمپرس سرد استفاده کنید.

درمان اسپاسم ستون فقرات

اولتراسوند تراپی برای درمان اسپاسم

اولتراسوند یک شکل از گرما دادن عمیق است که در آن گرمایی که به وسیله امواج صوتی تولید می‌شود از طریق پوست به درون بافت نرم نفوذ می‌کند. اولتراسوند برای کاهش دردهای حاد مفید است و باعث بهبودی ب

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

افت‌ها می‌شود.

Leave a Comment