درد پا بعد از عمل دیسک

درد پا بعد از عمل دیسک
11 2019-05-22

درد پا بعد از عمل دیسک

درد پا بعد از عمل دیسک :عوارض ناشی از جراحی ناموفق ستون فقرات که به سندرم پس از لامینکتومی نیز معروف است به درد کمر بعد از جراحی ، درد مزمن کمر و / یا درد پایی که کم نمی‌شود، اشاره دارد. این درد ممکن است ناشی از عمل ستون فقرات هم باشد. 40% بیماران که تحت عمل جراحی سنتی کمر قرار می‌گیرند از عوارض بعد از عمل دیسک کمر رنج می‌برند.

علل بروز عوارض ناشی از جراحی ناموفق دیسک کمر

برخی از عوامل و علل بروز عوارض ناشی از جراحی ناموفق ستون فقرات  و درد پا بعد از عمل دیسک عبارتند از :

1-عارضه‌های ستون فقرات
2-محدودیت‌های حرکتی
3-عارضه‌های ناشی از درمان ناصحیح بیماری
4-عارضه‌های ناشی از تشخیص ناصحیح بیماری
5-از دست رفتن مهره یا دیسک که باعث فشار به عصب می‌شود
6-تشکیل بافت‌های فاسد
7-بروز عارضه‌های جدید ستون فقرات در نوع و سطحی دیگر پس از عمل جراحی باز کمر
فشار بر ریشه عصب
8-انجام عمل جراحی در محل اشتباه در ستون فقرات
9-آسیب دیدگی ستون فقرات

درد پا بعد عمل دیسک کمر

علت درد پا بعد از عمل دیسک چیست

شکل گیری بافت جای زخم پس از جراحی کمر بسیار شایع است،این اتفاق به قدری شایع است که اغلب هم برای بیمارانی که عمل جراحی دیسک کمر موفقیت آمیزی دارند و هم در بیمارانی که کمردرد یا پا درد مکرر یا مستمری حتی بعد از عمل دارند، پیش می آید. به همین دلیل، اهمیت بافت جای زخم به عنوان علت بالقوه کمر درد پس از جراحی دیسک کمر بحث برانگیز است.

شکل گیری بافت جای زخم بخشی از فرآیند طبیعی درمان دیسک کمر پس از جراحی دیسک کمر است. با وجود این که بافت جای زخم می تواند علت کمردرد یا پادرد باشد، به خودی خود به ندرت باعث کمر درد بعد از جراحی کمر می شود، زیرا بافت هیچ پایانه عصبی ندارد. بافت جای زخم در صورتی که ریشه عصب کمر را با چسبندگی پس از عمل درگیر کند، علت بالقوه درد بیمار شناخته می شود. از علائم دیسک کمر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

این درد علل متفاوتی دارد و چنانچه مراقبتهای بعد از عمل دیسک کمر رعایت شده باشد ، بر اساس یکی از دسته بندی ها از لحاظ زمانی می توان آنرا بصورت های زیر طبقه بندی کرد اگر بیمار درست بعد از عمل دیسک کمر درد دارد امکان دارد که :

دردپا بعد از عمل دیسک کمر
۱- ممکن است اشکالات تشخیص وجود داشته باشد:

مثلا ممکن است عصب سیاتیک در تعداد زیادی از افراد از بین عضله ای به نام عضله پریفورمیس عبور می کند و درگیری و اسپاسم ان علائم شبیه به علایم انتشاری دیسک کمر را ایجاد می کند . عدم توجه به این سندرم به راحتی می تواند موجب جراحی غیر ضروری دیسک کمر و عدم بهبود بیمار شود.
2-صدمات ناخوداگاه بعد از جراحی دیسک کمر
3-آسیب قبلی و غیر قابل برگشت عصب از قبل
4-بیمار دیسک کمر انقدر دیر مراجعه کرده که دیسک کمر آسیب زیادی به ریشه اعصاب زده .انجام نوار عصب و عضله در این زمینه بسیار شاخص می باشد.
5-اگر درد بلافاصله بعد از عمل ديسك كمر کم می شود ولی بعد از چند هفته دوباره پیدا شودعفونت یا چسبندگی دیسک بعد عمل از علایم اصلی هستند:
6-درد چند ماه بعد از عمل دیسک ایجاد شود :
دیسک کمر در یک سطح دیگر ممکن است باشد و عمل دیسک کمر قبلی روی آن تمرکز نکرده یا اصلا قبلا در این سطح بیرون زدگی دیسک کمر نداشته ایم.التهاب در ریشه های کمری دستکاری شده به راحتی علایم قبلی را تقلید می کند.

7-چند سال بعد عمل دیسک دوباره علایم ایجاد می شود:

درگیری چند دیسک کمری که منجر به تنگی کانال نخاعی شود.و یا جابجائی یا لیزخوردگی در مهره های دیسک کمر در یک سطح دیگر ممکن است باشد و عمل دیسک کمر قبلی روی ان تمرکز نکرده یا اصلا قبلا در این سطح بیرون زدگی دیسک کمر نداشتیم.

علت درد پا بعد از عمل دیسک کمر

درد پا بعد ار عمل دیسک کمر

عمل جراحی دیسک کمر تنها زمانی توصیه میشود که درمانهای غیر جراحی کمکی به
بهبودی فرد نکند. هدف از عمل جراحی دیسک کمر بهبود علائمی مانند درد مداوم و بی
حسی پاها ناشی از فشار در اعصاب ستون فقرات است. معمولا در این موارد پس از جراحی،مشکالت فرد تا حدودی برطرف میشود.عمل جراحی دیسک کمر نوعی از جراحی است که برای درمان اعصاب تحت فشار در ستون فقرات کمر مورد استفاده قرار می گیرد.

عمل جراحی دیسک کمرتنها زمانی توصیه می شود که درمان های غیرجراحی کمکی به بهبودی فرد نکند. هدف از عمل جراحی دیسک کمر بهبود علائمی ماننددرد مداوم و بی حسی پاها ناشی از فشار در اعصاب ستون فقرات است.

علت درد پا بعد از عمل دیسک کمر

1-پس از عمل جراحی دیسک کمر ، گاهی اوقات درد عصب سیاتیک پا دچار درد شدیدی میشود. درد عصبی در پا اغلب به علت مشکالت مربوط به پا است، اما در بعضی موارد ممکناست با مشکالت ستون فقرات کمری و عمل دیسک کمر ایجاد شود.

2-درد پا بعد از عمل دیسک کمر ناشی از فشرده سازی اعصاب ستون فقرات کمریاست که عصب سیاتیک شما را تشکیل می دهد.

3-درد عصبی ناشی از مشکل نخاعی علاوه بر عمل جراحی دیسک کمر ممکن است درد عصبی در پاهای شما ناشی از مشکلیدر ناحیه ستون فقرات کمری باشد. این نوع پا درد هنگامی رخ می دهد که یک مشکل اساسیپزشکی مربوط به ستون فقرات کمری با عالئم سیاتیک، در امتداد عصب سیاتیک بزرگ درپا ایجاد شود. به این ترتیب، این علائم دردناک ممکن است باعث درد شدید در پاها شود.

علل شایع مرتبط با ستون فقرات از سیاتیک عبارتند از:

دردپا بعد از عمل دیسک کمر

1-فتق دیسک
2-بیماری دیسک کمری
3-تنگی کانال نخاع

یک عمل ناموفق و برگشت پذیر در ستون فقرات ممکن است باعث درد در ناحیه پای بیمار
شود، به یاد داشته باشید که در پاها، چندین عصب وجود دارد و هر کدام از این ها می تواند
درون پا دچار آسیب شده و یا تحریک شود. به عنوان مثال، پوشیدن کفش های تنگ و احتما لکفش پاشنه بلند می تواند بر اعصاب پا فشار وارد آورده و آن را تحریک کند.

علاوه بر این، این درد ممکن است در اطراف پا ایجاد شود. این درد حتی ممکن است در
طول زمان به علت اصطکاک بیش از حد بیشتر شده و به سمت اعصاب رفته و باعث درد
و سایر علائم شود. یکی دیگر از علل احتمالی درد عصب در پا، ضخیم شدن بافت اطراف
عصب پا است.

نشانه های  همچنین می تواند شامل موارد زیر باشد:

دردپا بعد عمل دیسک کمر

1-سخت راه رفتن و یا افزایش فشار روی انگشتان پا
2-سنگینی یا ضعف پا که معموال حالت کشیدگی ایجاد می کند
3-درد پا پس از عمل جراحی دیسک کمر ممکن است یک درد معمول پس از عمل بوده و با
طی کردن روند بهبودی و پس از مدت زمانی برطرف می شود. اما اگر هر دو پا تحت تأثیر
قرار گیرند، ممکن است بر اثر سیاتیک ایجاد شده باشد، اما شرایط مرتبط با ستون فقرات
مانند تنگی کانال نخاع در هر دو پا علائم ایجاد کند.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Comments (11)
رویا حشمتیOctober 25Reply
سلام من 23سال سن دارم والان یکسال ازعمل دیسک کمرم میگذره الان کمرم خیلی بهتراز قبل شده ولی درد شدید پای چپم از زانو تا نوک انگشتام منو خیلی بی قرار میکنه یعنی دویست کیلو رو زانوم بزاری حس نمیکنم پام قدرتش خیلی کمه هرچقدر مسکن استفاده میکنم و تاثیر نداره
ارشMarch 23Reply
دقیقا من هم همین مشکل رو دارم
سمکوDecember 9Reply
سلام آقای دکتر، مادر من ۶ ماه پیش عمل دیسک کمر انجام داده که مهره پنجم بوده اما از اون موقع درد شدیدی در ناحیه لگن مادرم ایجاد شده که بعداز چندین بار MRIگرفتن از مادرم حالا بهش میگن چسپندگی لگن داره لطف کنید ما را راهنمایی کنید سپاسگذارم و سربلند باشید
محسنJanuary 22Reply
با سلام فردی ۴۰ ساله هستم حدود ۸ ماه قبل دیسک کمر عمل کردم از ناحیه کمر زیاد مشکل ندارم اما کف پای چپم خیلی احساس گزگز و بی حسی می کنم به خصوص وقتی به پهلوها می خوابم دکترم میگه بعد از عمل طبیعیه اما می خوام بدونم تا چه مدت طبیعیه؟ و باید مجدد پزشک مراجعه کنم؟ خیلی ممنون
محمد علی قاسمیMarch 21Reply
سلام اقای دکتر من۴۱ سال دارم ۴۰روزعمل پارگی دیسک انجام دادم از ناحیه ی کمر مشکلی ندارم فقط درناحیه ی کشاله ی ران تا روی زانو وساق پا درد دارم البته به خاطر درد زیادی که قبل از عمل داشتم پای چپم لاغر شده لطفا من را راهنمایی کنید ایا این مشکل طبیعی هست وبه مرور زمان خوب می شوم ؟
اکرم اصلانیMarch 28Reply
سلام اقای دکترمن ۵ ماه پیش عمل دیسک کمر انجام دادم الان درد شدیدی در لگن تا سر انگشتانم دادم طوری که تو نشستنم تاثیر گذاشته انگشتان پای چپم طوری درد میکنه مسکنم میخورم فایده ای نداره لطفا راهنماییم کنید چکار کنم
نویسندهSeptember 7Reply
سلام لطفا تماس بگیرید راهنماییتون کنیم
میتراApril 2Reply
فردی 47هستم 2بارعمل جراحی دیسک کمر داشتم باردوم که عمل کردم پروتز برایم کار گذاشتندالبته مهره 4و5 عمل اولم مهره۲و۳بودولی الان بعداز۴سال پای چپم به فرمانم نیست و شل شده واز کفش کمکی استفاده میکنم به هرحال هردو پایم احساس سوزش وسوزن سوزن دارم به طوریکه حتی خودم هم نمتوانم دست به پایم بزنم خواهش میکنم بهم کمک کنید
نویسندهSeptember 7Reply
سلام لطفا تماس بگیرید راهنماییتون کنیم
مهسا حقیApril 20Reply
سلام خسته نباشید من 17 سال دارم و در تابستان سال 98 دوبار عمل جراحی دیسک کمر داشتم و الان ک حدود 8 ماه از این عمل میگذره ولی باز پام درد میکنه و اذیت میشم مشکل از چیه؟
نویسندهSeptember 7Reply
سلام لطفا تماس بگیرید راهنماییتون کنیم

Leave a Comment