درد مچ پا

مفصل مچ پا محل اتصال استخوان‌های ساق پا با کف پا است. ما با این مفصل می‌توانیم کف پای خود را به سمت بالا و پایین حرکت دهیم. تصور عمومی این است که مچ پا از مفصل مچ و ناحیه آناتومیک در بالای پا تشکیل شده است.

 

 

علت‌ها و عوامل درد مچ پا

 1. پیچ خوردگی مچ پا یا دررفتگی مچ پا . پیچ‌خوردگی مچ پا آسیبی است که زمانی رخ می‌دهد که مچ پا به شکلی ناصحیح بچرخد، بپیچد یا بغلتد. این وضعیت باعث پارگی رباط می‌شود ، رباط‌ ها یا همان نوارهای بافتی سفتی هستند که به استخوان‌های مچ پا کمک می‌کنند که در کنار هم بمانند.

  رباط‌ ها به پایداری مفاصل کمک کرده و مانع از حرکت بیش از اندازه آن‌ها می‌شوند. پیچ خوردگی مچ پا زمانی رخ می‌دهد که نیرویی بیش از دامنه حرکت طبیعی رباط‌ ها به آن‌ها وارد شود. در اکثر پیچ‌خوردگی‌های مچ پا، آسیب به رباط‌ های طرف بیرونی مچ پا وارد می‌شود.

 2. التهاب یا آسیب هر کدام از اجزای ناحیه مچ پا، از جمله استخوان‌ها، مفصل، غضروف، رباط‌ها، تاندون‌ها، عضلات و یا پارگی رباط، ورم مفاصل، نقرس، آرتروز.

 3. عفونت مفصل مچ پا و انواع دیگر آرتریت که تحمل وزن را برای مفاصل دشوار می‌سازد.

 4. التهاب تاندون آشیل.

 5. قفل کردن مچ پا : برای درمان قفل شدن مچ پا باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علائم و نشانه‌ها

 1. تورم مچ پا

 2. بی‌حسی یا گزگز

 3. بی‌ثباتی

 4. درد سوزشی

 5. عدم توانایی تحمل وزن در مچ پای آسیب دیده

 6. سفتی

 7. ضعف

مشکلاتی که در مناطق نزدیک به مچ پا بروز می‌کند، عبارتند از:

 1. انسداد عروق خونی در ساق پا

 2. درد یا آسیب پاشنه پا

 3. آسیب عصبی (مانند سندرم تونل تارسال یا سیاتیک)

تشخیص علت درد مچ پا

معمولاً معاینه کامل اوبژکتیو و سوبژکتیو توسط یک فیزیوتراپیست برای تشخیص علت درد مچ پا کافی است. غالباً انجام آزمایشاتی مانند اشعه ایکس، سونوگرافی، MRI، CT اسکن و یا اسکن استخوان برای تشخیص قطعی و مردود شدن احتمال آسیب‌های دیگر (به ویژه شکستگی) مورد نیاز است.