درد لگن و باسن

مفاصل ران شما (مفاصل گوی و کاسه‌ای که از برخورد استخوان لگن و استخوان ران‌ها تشکیل شده‌اند) بسیار قدرتمند بوده و آسیب رساندن به آن‌ها به نیروی زیادی نیاز دارد. درد لگن و باسن در کشاله‌ی ران و یا در قسمت خارجی باسن درست بر روی مفصل ران احساس می‌شود.

 

 

علل درد لگن

درد لگن و باسن می تواند به عوامل زیر مربوط باشد:

آرتروز. مفصل گوی و کاسه‌ای با گذشت زمان شروع به فرسایش می‌کند. درد ناشی از آرتروز در اثر گرفتگی و ورم در مفصل، معمولاً در جلوی ران و یا در کشاله‌ی ران احساس می‌شود.

شکستگی‌های استخوان لگن. علائم شکستگی در استخوان لگن عبارت‌اند از احساس درد به هنگام صاف کردن پا، بلند شدن و ایستادن روی پا و همچنین چرخیدن انگشتان پای سمت آسیب‌دیده.

تاندونیت یا التهاب تاندون‌ها. تعداد زیادی از تاندون‌های اطراف مفصل ران، عضلات را به این مفصل متصل می‌کنند. استفاده‌ی بیش‌ازحد و یا انجام فعالیت‌های شدید، می‌توانند به‌راحتی این تاندون‌ها را دچار التهاب کنند.

بورسیت یا التهاب بورس. کیسه‌های پر از مایعی به نام بورس، وظیفه‌ی ضربه‌گیری بر روی قسمت‌های استخوانی و نزدیک به سطح استخوان لگن را دارند. همانند تاندون‌ها، این کیسه‌ها نیز می‌توانند در اثر استفاده‌ی بیش‌ازحد دچار التهاب شده و هنگام حرکت دادن مفصل ران، ایجاد درد کنند.

استئوآرتریت. استئوآرتریت به دلیل تخریب تدریجی غضروف درون مفصل ایجادشده و می‌تواند موجب التهاب آستر مفصل و کشیده شدن استخوان‌ها بر روی یکدیگر شود.

آرتروز روماتوئید. در آرتروز روماتوئید، عارضه‌ی بنیادی است که درد را تحریک می‌کند. این التهاب می‌تواند در اثر یک نقص در سیستم ایمنی که موجب تخریب غضروف مفصلی می‌شود ایجادشده باشد.

آرتروز پسوریازیس. یکی از زیرمجموعه‌های بیماری پسوریازیس (عارضه‌ی پوستی) که چندان رایج نیست. آرتروز پسوریازیس چند سال پس از شروع بیماری پسوریازیس در مفاصل کوچک‌تر ایجاد می‌شود.

سیاتیک. سیاتیک که درواقع نوعی پینچ عصبی است، می‌تواند موجب احساس درد در پشت استخوان لگن شود. درد ناشی از سیاتیک از پشت کمر شروع‌شده و با گذر از لگن به درون پاها منتشر می‌شود.افزایش فشار بر عصب سیاتیک یکی از دلایل درد لگن در بارداری است.

بورسیت تروکانتریک. بورسیت تروکانتریک به التهاب بورس (کیسه‌های حاوی مایع که به‌عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کنند) روی استخوان تروکانتر بزرگ (یک برآمدگی استخوانی نزدیک به گردن استخوان ران) گفته می‌شود. در این عارضه، خوابیدن بر روی باسن موجب احساس درد شده و در دیگر مواقع نیز قسمت خارجی استخوان لگن و بالای ران‌ها دردناک می‌باشند.

تشخیص لگن درد

در طول معاینه‌ی فیزیکی، لازم است که پزشک شما، محدوده‌ی حرکتی مفاصل ران را مشخص کند. ازآنجایی‌که ممکن است درد لگن و باسن از مناطقی چون ستون فقرات، کشاله‌ی ران و مفاصل زانوها نشات گرفته باشد، پزشک شما این مناطق را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد.

آزمایش خون. آزمایش خون به مشخص شدن حالت سلامتی عمومی به‌علاوه‌ی علت درد استخوان لگن و باسن کمک می‌کند. بالا رفتن تعداد سلول‌های خونی و یا سرعت رسوب گلبول‌های قرمز، می‌تواند توجه پزشک را به سمت وجود عفونت در استخوان لگن معطوف کند.

عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس. اگر سابقه‌ی پزشکی و معاینه‌ی فیزیکی جواب ندهند، پزشک شما عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس را تجویز خواهد کرد. این کار می‌تواند به او در تشخیص مشکلات ساختاری مانند تخریب استخوان لگن کمک کند.

MRI. در صورت طبیعی بودن تصاویر اشعه‌ی ایکس، ممکن است اسکن MRI تجویز شود. MRI می‌تواند جزئیات بیشتری از سطوح و غضروف‌ها ارائه دهد که در عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس ممکن نیست.