درد عضلانی

درد عضلانی
2018-08-04

درد عضلانی

درد عضلانی یا میالژی Myalgia درد شایعی است که تقریبا هر کسی آن را تجربه کرده است. ممکن است خفیف یا بسیار شدید و غیر قابل تحمل باشد. معمولا در عرض چند روز خوب می شود ولی گاهی اوقات ممکن است ماه ها به طول انجامد و در هر جایی از بدن از گردن تا کمر، ران، ساق بازو و یا حتی دست دیده می شود.

 

 

Muscular pain

 

 

درد عضلانی در بیشتر اوقات به علت استفاده بیش از حد از آن در حین کار یا ورزش و یا به دنبال ضربه به عضله و یا کشیدگی آن به وجود می آید. این درد ممکن است در حین فعالیتی که آن را به وجود آورده شروع شود و یا بعد از مدتی پدید آید.

درد عضلانی که با تاخیر شروع می شود Delayed Onset Muscle Soreness DOMS همان است که روز بعد از یک فعالیت سنگین بدنی شما را با درد شدیدی از خواب بیدار میکند. شروع این درد 48-24 ساعت بعد از انجام فعالیت بدنی است.

وقتی شما فعالیت بدنی را انجام می دهید که فشاری بیش از حد به عضلات شما وارد می کند و عضلات شما آنقدر قوی نیستند که تحمل فشار وارده را بکنند فیبرهای عضلانی آن کشیده شده و پارگی های میکروسکوپی در آن ایجاد م یشود. این آسیب ها موجب می شوند تا یکی دو روز بعد از فعالیت ذکر شده به علت التهاب و آزاد شدن مواد شیمیایی مولد درد در محل، فرد دچار درد عضلانی شود.

 

برای پیشگیری از این وضعیت دو راه وجود دارد که در اینجا بازگو می شود:

اول اینکه قبل از شروع هر فعالیت ورزشی و یا فعالیت سنگین بدنی باید نرمش های کششی را به اندازه کافی انجام داد تا فیبرهای عضلات و تاندون ها و رباط های اطراف مفصل بلندتر شده و قابلیت انعطاف بیشتری پیدا کنند.

دوم اینکه شدت و مدت هر فعالیت ورزشی جدید را باید بتدریج افزایش داد تا بدن فرصت کافی را برای تطبیق دادن خود به آن داشته باشد.

 

 

Muscular pain

به غیر ار فعالیت های بدنی سنگین که شایعترین علت دردهای عضلات هستند این درد ها ممکن است علل دیگری هم داشته باشند که عبارت اند از :

1-درماتومیوزیت، پلی میوزیت، لوپوس، ام اس

2-پلی میالژی

3-سندروم کمپارتمان مزمن

4-سندروم خستگی مزمن

5-پورفیری

6-نارسایی عروقی اندام

7-عفونت هایی مانند آنفلوآنزا، مالاریا، پولیومیلیت، تریشین، بیماری لایم

8-اختلال الکترولیتی در بدن مانند کمبود پتاسیم یا کلسیم بدن

9-مصرف بعض داروها مانند بعضی داروهای ضد فشار خون، کوکائین و بعضی داروهای ضد کلسترول مانند استاتین

10-رابدومیولیز

 

 

 

Muscular pain

در مواردی که درد عضلات بدنبال فعالیت بدنی شدید ایجاد شده است اقدامات زیر معمولا می تواند در کاهش شدت درد موثر واقع شود:

 

  • استفاده از استامینوفن و یا داروی ضد التهاب مانند ایبوپروفن
  • استراحت و کاهش فعالیت های بدنی
  • انجام نرمش های کششی بعد از چند روز استراحت و سپس انجام ورزش هایی مانند راه پیمایی، شنا و دوچرخه سواری
  • سرد کردن محل درد در 72-24 ساعت اول و پس از آن استفاده از گرمای موضعی
  • استراحت و خواب به اندازه کافی و استفاده از روش های ریلاکسیشن مانند یوگا و مدیتیشن

 

با این حال وقتی که شدت درد عضلانی زیاد بوده و یا علت آن مشخص نباشد، درد بیش از سه روز طول بکشد و یا علائمی از عفونت وجود داشته باشد باید حتما به پزشک مراجعه کرد.

 

 

Muscular pain

خستگی همراه با دردهای عضلانی:

بیشتر اوقات ما از دردهای اسکلتی عضلانی شکایت می‌کنیم؛ بدون این‌که علتی برایشان پیدا شود یا بدانیم چرا این دردها ایجاد شده است. نتیجه این می‌شود که فکر می‌کنیم این مشکل هیچ راه‌حلی ندارد و فقط باید آنها را تحمل کنیم؛ در صورتی که با این کار، علت اصلی را نادیده می‌گیریم و اصلا به فکرش هم نمی‌افتیم.

به عنوان مثال «فیبرومیالژیا» یکی از مشکلات شایع و یکی از بیماری‌های سندرم دردهای عضلانی است که در افراد مختلف دیده می‌شود. طی این بیماری، فرد در تمام قسمت‌های بدن، دچار دردهای عضلانی خواهد بود و این درد را در نواحی بالا و پایین کمر و سمت راست و چپ بدن همراه با خستگی‌ای که باعث تشدید ناراحتی بیمار می‌شود، احساس می‌کند.

این بیماری به شکل حاد بروز نمی‌کند و بیماری مزمنی است که علائم آن بیش از سه ماه ادامه می‌یابد.

 

دردهای عضلانی موضعی:

گاهی سندرم دردهای عضلانی به صورت موضعی خود را نشان می‌دهد و بیمار با احساس درد در ناحیه خاصی از بدن مانند لگن یا شانه به پزشک مراجعه می‌کند. در این مواقع، متاسفانه اغلب بیماران به فکر دردهای مفصلی هستند و می‌خواهند با انجام آزمایش‌های دقیق‌تر و عکسبرداری، عامل اصلی بیماری را پیدا کنند. در صورتی که این دردها در بسیاری موارد به عضلات ارتباط پیدا می‌کند ونیازی به عکسبرداری و پیگیری‌های دقیق‌تر نیست.

 

 

 

Muscular pain

.ت دردهای عضلانی در اندام‌های مختلف بدن احساس شود که در این مواقع، افراد نباید خودشان کار تشخیص را انجام داده یا به اشتباه این دردها را به پوکی استخوان و آرتروز ارتباط دهند؛ بلکه توصیه می‌شود با مراجعه به پزشک به او فرصت دهید شرح حال دقیقی از شما بگیرد تا به کمک شرح حال و معاینه بالینی، علت اصلی درد را تشخیص دهد و فراموش نکنید سندرم دردهای عضلانی بسیار شایع‌تر از مشکلات دیگری است که فکر می‌کنید در مفاصل و استخوان‌ها اتفاق می‌افتد.

 

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment