درد جلوو کشکک زانو

یکی از دلایل شایع درد زانو، سندروم درد پاتلوفمورال (کشکک زانو) است. این سندرم زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان کشکک (پاتلا یا کاسه زانو) و غضروف مفصل زانو، به دلیل عدم تعادل عضلات اطراف زانو دچار آسیب شوند.

 

 

علل سندروم درد پاتلوفمورال (کشکک زانو)

هنوز اطلاعات کاملی از همه علل سندرم درد پاتلوفمورال (درد کشکک زانو) در دسترس نیست، با این حال به نظر می‌رسد مجموعه‌ای از عوامل در بروز این سندروم دخیل هستند. برخی از عواملی که می‌توانند منجر به بروز سندروم پاتلوفمورال (کشکک زانو) شوند عبارتند از:

  1. ضعف یا عدم تعادل عضلات ران یا باسن

  2. گرفتگی عضلات همسترینگ (عضلات پشت ران)

  3. کوتاه بودن رباط‌های اطراف کشکک

  4. مشکلات مربوط به تحمل وزن و هم‌ترازی در سرتاسر پاها

عدم تعادل در عضلات اطراف زانو می‌تواند فشار بیش از حدی به کشکک و غضروف مفصل وارد کند. برای درک بهتر دلیل این اتفاق، ادامه مطلب را مطالعه کنید؛ این کار به شما کمک می‌کند در مورد چگونگی کار مفصل زانو کمی بیشتر بدانید.

کشکک یا همان پاتلا در شیاری واقع در جلوی قسمت انتهایی استخوان ران (فمور) قرار دارد. هنگام که شما زانوی خود را خم و راست می‌کنید، کشکک در مرکز شیار خود بالا و پایین می‌رود. در صورتی که عضلات یا رباط‌های اطراف زانو باعث جابجا شدن کشکک از مرکز شیار خود شوند، ممکن است به غضروفی که در اطراف شیار و ناحیه کوچک پشت کشکک قرار دارد فشار زیادی وارد شود. این فشار می‌تواند منجر به تغییراتی در ناحیه غضروفی زانو و در نهایت باعث زانو درد شود؛ ناحیه غضروفی جایی است که کشکک و استخوان فمور به هم می‌رسند.

 

 

علائم سندروم درد پاتلوفمورال (کشکک زانو)

علائم اصلی سندرم درد پاتلوفمورال (کشکک زانو) عبارتند از:

درد

ممکن است در جلوی زانو و در اطراف و پشت کشکک احساس درد داشته باشید. گاهی اوقات این درد می‌تواند بسیار شدید باشد و فعالیت‌های روزانه مانند پیاده‌روی و بالا و پایین رفتن از پله‌ها آن را بدتر کند.

همچنین ممکن است یک درد مبهم داشته باشید؛ مثل اوقاتی که بعد از یک نشستن طولانی‌مدت، زانویتان درد دارد. این درد اغلب زانو زدن و چمباته زدن را مشکل می‌کند.

این درد اغلب با دویدن تشدید می‌شود؛ بنابراین در حین و یا بعد از ورزش کردن به صورت مکرر بروز می‌کند.

کریپتوس (صدا دادن و تق تق زانو)

ایجاد تغییرات در سطح غضروف می‌تواند باعث خراش برداشتن کشکک شود که ممکن است شما در هنگام خم و راست کردن زانوی خود قادر به شنیدن صدای آن باشید. ممکن است هنگام حرکت دادن زانو صدای خرد شدن زانو شنیده شود. در بیشتر موارد کریپتوس باعث درد نمی‌شود. ممکن است بعضی اوقات در اطراف کشکک احساس پُری یا تورم به وجود آید.

تشخیص سندروم درد پاتلوفمورال (کشکک زانو)

تشخیص سندروم درد پاتلا فمورال نسبتاً آسان است. تشخیص بر اساس بررسی علائم و معاینه فیزیکی زانوی شما انجام می‌شود.

معمولاً انجام تست اشعه ایکس فایده‌ی ندارد زیرا این تست ساختار غضروف را نشان نمی‎‌دهد. ممکن است در مواردی پزشک تست ام آر آی را توصیه کند؛ مانند مواردی که یک ضربه به زانوی شما وارد شده باشد.