درد استخوان دنبالچه

درد دنبالچه یک نوع درد کمر است که در اطراف آخرین استخوان، در پایه ستون فقرات (موسوم به دنبالچه) احساس می‌شود. درد دنبالچه می‌تواند از خفیف تا شدید، متغیر باشد و معمولاً در این مواقع بدتر می‌شود:

 1. نشستن – به خصوص اگر به عقب تکیه می‌دهید.

 2. تغیر حالت نشسته به حالت ایستاده.

بعضی از افراد می‌توانند فقط برای چند دقیقه نشستن در یک موقعیت را تحمل کنند و برای تسکین درد خود مجبورند موقعیت خود را تغییر دهند. درد در داخل و اطراف دنبالچه گاهی اوقات می‌تواند انجام فعالیت‌های روزمره مانند رانندگی، خم شدن و یا نشستن را بسیار دشوار کند.

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما نشستن بر روی یک سطح نرم ممکن است دردناک‌تر از نشستن بر روی سطح سخت باشد. دلیلش این است که نشستن بر روی یک سطح نرم، بخش اعظم وزن بدن را بر استخوان دنبالچه قرار می‌دهد، به جای اینکه استخوان سخت زیر لگن، وزن شما را تحمل کند.

 

 

سایر علائم و نشانه‌ها

غیر از احساس درد در استخوان دنبالچه، سایر علائم درد دنبالچه ممکن است شامل:

 1. کمر درد

 2. کشیده شدن درد تا پایین پاها

 3. احساس درد، قبل و یا هنگام اجابت مزاج

 4. درد هنگام نزدیکی

 5. باسن دردناک

 6. افزایش درد قاعدگی در زنان

همچنین درد در استخوان دنبالچه می‌تواند شب‌ها موجب دشوار شدن خواب گردد. ممکن است مجبور باشید دائماً درحالی‌که در رختخواب دراز کشیده‌اید، حالت بدن خود را تغییر دهید.

چه عاملی باعث درد دنبالچه می‌گردد؟

درد دنبالچه هنگامی رخ می‌دهد که عاملی موجب آسیب به دنبالچه یا مناطق اطراف آن شود، مانند:

 1. کشیدگی و جابجا شدن عضلات و رباط‌های حمایت کننده استخوان دنبالچه، در هنگام زایمان.

 2. وارد شدن تروما و ضربه به استخوان دنبالچه، در یک تصادف رانندگی.

 3. خارج شدن استخوان دنبالچه از مکان طبیعی خود، به دلیل حالت نامناسب بدن و یا انجام فعالیت‌های مکرر، مانند دوچرخه سواری و قایقرانی.

در حدود یک سوم از موارد درد دنبالچه، بدون هیچ دلیل مشخصی رخ می‌دهد، اگر چه عامل “فرسودگی” وابسته به افزایش سن و پیری نیز ممکن است در این عارضه نقش داشته باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر شما مبتلا به درد مداوم کمر هستید که بیش از چند روز طول می‌کشد، به پزشک مراجعه کنید.

با اینکه درد دنبالچه معمولاً یک بیماری جدی نیست، اما بسیار مهم است که برای معاینه و بررسی به پزشک مراجعه کنید، شاید علائم درد شما ناشی از یک علت جدی‌تر و کمتر شایع مانند شکستگی باشد.

در اغلب موارد، پزشک می‌تواند علل درد استخوان دنبالچه را بر اساس علائم شما و یک معاینه جسمی از کمر و ستون فقرات تشخیص دهد.

در برخی از موارد ممکن است پزشک برای شما آزمایشات بیشتری را توصیه کند، مانند:

 1. اشعه X (در دو حالت نشسته و ایستاده): مقایسه این دو عکس مشخص خواهد کرد که آیا دنبالچه شما هنگام نشستن و یا ایستادن، بیش از حد معمول حرکت می‌کند.

 2. اسکن ام. آر. آی: برای بررسی احتمال عوارضی مانند عفونت استخوان یا سرطان استخوان، که ممکن است باعث علائم غیر قابل توضیح گردد، انجام می‌شود.

اشعه X همچنین می‌تواند برای بررسی احتمال شکستگی هر کدام از استخوان‌های دنبالچه استفاده گردد.