درد آرنج

آرنج، یک مفصل است و مفصل‌ها محل تلاقی دو یا چند استخوان هستند. به علاوه، این مفصل یک مفصل گوی و کاسه‌ای به حساب می‌آید، به این معنی که استخوان‌های آن حول یک کیسه ژلاتینی لغزنده یک شکل کاسه مانند می‌سازند و این ساختار به مفصل اجازه حرکت در بیش از یک جهت را می‌دهد.

 

 

درد آرنج

پیچیدگی استخوان‌ها، عضلات و رباط‌هایی که در آرنج به هم می‌رسند و دامنه حرکتی این مفصل، و همچنین تعداد حرکاتی که هر روز انجام می‌دهد، گاهی اوقات باعث می‌شود که بخش‌هایی از این مفصل تحریک یا ملتهب شود (التهاب و تحریک، شایع‌ترین علت درد آرنج هستند). اغلب، دلیل این تحریک‌پذیری و التهاب ترکیبی است از استفاده و فعالیت بیش از حد، البته عفونت، ژنتیک و بیماری‌های تخریبی هم جزء دلایل شایع این عارضه هستند.

شایع‌ترین عارضه‌های مرتبط با درد آرنج

آرنج تنیس بازان (اپی‌کندیلیت خارجی)

آرنج تنیس بازان دردی است که در طرف خارجی آرنج احساس می‌شود. این درد نوعی تاندونیت ناشی از آسیب‌دیدگی عضلات و تاندون‌های متصل کننده عضلات ساعد (اولنا و رادیوس) به مفصل آرنج است. به طور مشخص می‌توان گفت آرنج تنیس بازان تاندون‌ها و عضلاتی را درگیر می‌کند که به برجستگی استخوانی قرار گرفته بر روی طرف خارجی آرنج (موسوم به اپی‌کندیل خارجی) متصل می‌شوند. این آسیب اغلب ناشی از استفاده بیش از حد از مفصل است، خصوصاً هنگامی که این استفاده بیش از حد شامل حرکات تکراری باشد.

آرنج تنیس بازان (درد پشت آرنج)

این عارضه به نام تاندونیت پشت آرنج نیز شناخته می‌شود. تفاوت آرنج تنیس باران خلفی و آرنج تنیس بازان در بخش آسیب دیده مفصل است. در نوع معمولی آرنج تنیس بازان طرف خارجی آرنج درگیر می‌شود. اما در آرنج تنیس بازان خلفی، پشت یا پایین آرنج درگیر می‌شود.

کسانی در خطر ابتلا به این درد قرار دارند که مکرراً حرکات یا فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد که مستلزم باز شدن سریع دست است، از جمله:

 1. پرتاب

 2. سرویس زدن

 3. بعضی از تمرینات وزنه‌برداری

 4. مشت زدن

آرنج گلف بازان یا اپی‌کندیلیت داخلی

آرنج گلف بازان بسیار شبیه به آرنج تنیس بازان است، و تنها تفاوت آن‌ها، مثل آنچه در مورد آرنج تنیس بازان خلفی گفته شد، محل درد و فعالیت‌ها و حرکات ایجاد کننده آن‌ها است. در آرنج گلف بازان داخل آرنج دچار درد می‌شود، نه پشت یا خارج آن.

سندرم گیرافتادگی خلفی

سندرم گیرافتادگی خلفی، که به آن گیرافتادگی پشت آرنج هم گفته می‌شود و با سندرم گیرافتادگی خلفی مچ پا تفاوت دارد، ناشی از باز شدن بیش از حد آرنج به صورت مکرر است، خصوصاً هنگامی که این حرکت با اعمال نیرو همراه باشد، مانند حالت پرتاب. این وضعیت در مراحل اولیه باعث التهاب دیواره‌های داخلی مفصل می‌شود، که اگر درمان نشود منجر به درد غضروف و استخوان نیز خواهد شد.

علائم عمومی گیرافتادگی آرنج عبارتند از حساسیت به لمس یا درد پشت آرنج، که خصوصاً هنگام تلاش برای صاف کردن آرنج یا پرتاب یک جسم احساس می‌شود.

کسانی که بیش از سایرین در معرض سندرم گیرافتادگی خلفی قرار دارند عبارتند از:

 1. شناگران

 2. بوکسورها

 3. بازیکنان ورزش‌های راکتی

آرنج لیگ کودکان

آرنج لیگ کودکان یک آسیب ناشی از استفاده بیش از حد از آرنج بوده و برای بازیکنان بیس‌بال لیگ کودکان و نوجوانان (خصوصاً پرتاب کننده‌ها) که در سنین نزدیک به بلوغ (9 تا 16 سال) قرار دارند رخ می‌دهد. در این نوع آسیب رباطی که به داخل آرنج متصل می‌شود شروع به کشیدن یکی از صفحات رشد کرده و آن را از استخوان دور می‌کند. صفحات رشد در این مقطع از زندگی کودک اهمیت زیادی دارند زیرا آن‌ها محل‌های اتصال گروه‌های عضلانی مسئول خم کردن مچ دست و چرخاندن بازو هستند.

علائم آرنج لیگ کودکان

علائم لیگ آرنج لیگ کودکان عبارتند از:

 1. درد در هنگام پرتاب اشیاء از بالای سر

 2. درد در اطراف برآمدگی استخوانی قرار گرفته در طرف داخلی آرنج

 3. ورم و التهاب

 4. قرمزی

 5. گرمی

بورسیت الکرانون

بورس‌ها ضربه‌گیرهای مفاصل هستند. آن‌ها کیسه‌های ژلاتینی مورد اشاره در ابتدای همین مقاله هستند که به عنوان ضربه‌گیر سر استخوان‌ها در مفاصل عمل می‌کنند. بورسیت الکرانون (که به آن بورسیت آرنج هم گفته می‌شود) عارضه‌ای است که در آن بورس مفصل آرنج آسیب دیده، تحریک شده یا ملتهب می‌شود. بورسیت آرنج می‌تواند به چند علت بروز کند:

 1. آسیب ناشی از ضربه

 2. فشار شدید به مدت طولانی (مانند خم شدن روی میز به مدت طولانی)

 3. عفونت

 4. بعضی عارضه‌های پزشکی مانند نقرس و روماتیسم مفصلی

درمان‌ها برای این عارضه عبارتند از: یخ و اولتراسوند.