داروی کمر درد

داروی کمر درد
2019-06-02

داروی کمر درد

داروی کمر درد  :کمردرد یکی از شایع‌ترین علل مراجعه به پزشک در دنیاست؛ به طوری که ۸۵ درصد افراد در طول زندگی دچار کمر درد می‌شوند. کمردردها موجب از دست رفتن بیشترین ساعات کار و زندگی فعال انسانها می‌شود و علت مصرف بسیاری از مسکن‌ها هستند.وقتی موضوع کمردرد  بیماران باشد، پزشکان ابتدا با توجه به علت درد کمر مصرف داروهای خوراکی را تجویز میکنند

داروی کمر درد

انواع داروها برای درمان کمر درد

روش درمان مناسب برای مشکلات کمر به تعدادی از عوامل همچون یافته‌های پزشک در طول معاینات انجام شده بستگی دارد. در بسیاری از موارد، مصرف دارو می‌تواند به کاهش درد و التهاب ایجاد شده کمک کرده و با کاهش فرآیند پیشرفت بیماری حتی باعث توقف شرایط آن شود. در حقیقت این ویژگی یک بخش مهم از برنامه درمان مشکلات کمر می‌باشد. به این ترتیب بر اساس تشخیص انجام شده توسط پزشک، داروهای تجویز شده برای بیمار می‌تواند شامل یک یا چند مورد از داروهای زیر باشد:

داروهای ضدالتهاب غیر استروئید

این داروها از تنوع زیاد برخورداراست و مصرف برخی از آنها بدون نیاز به نسخه پزشک  متخصص نیز به منظور کاهش درد و التهاب ناشی از آرتروز امکان‌پذیر است. علاوه بر این مصرف این داروها می‌تواند برای کاهش درد کمر در نتیجه رگ به رگ شدن کمر یا سایر عوامل مانند آن نیز مفید باشد.تا به امروز بخش عمده‌ای از این داروها به صورت خوراکی وجود داشته و توسطبیمار مصرف می‌شدند. با این حال، در سال‌های اخیر برخی از انواع این داروها به صورت موضعی به بازار آمده است که مصرف آن توسط متخصص هم تجویز میشود

داروهای موضعی

در صورتی که علت  درد کمر در بافت‌های نرم باشد احتمالاً مصرف پمادها و کرم‌های ضد درد قابل تهیه از داروخانه‌ها بدون نسخه متخصص هم می‌تواند به رفع مشکل بیمار  تا حدودی کمک کند. یطورمثال در این رابطه می‌توان از آسپرسرم  بن- گای  کاپزاسین- پی  اوکالیپتامینت و سایر داروهای مانند آن‌ها نام برد.

به این مسئله دقت کنید که هر چند تاثیرگذاری این داروهای موضعی از طریق مواد فعال تشکیل دهنده آنها معمولاً برای مفاصل پیرامونی همچون زانوها و دستها مفید است، همواره احتمال مفید و بیخطر بودن مصرف آنها برای کاهش درد کمر نیز وجود دارد.

داروی کمر درد

داروهای ریلکس کننده عضلات

داروی کمر درد  برای رفع اسپاسم و گرفتگی عضلات مصرف می‌شوند. برای کاهش درد در ناحیه کمر،داروی کمر درد  اغلب به همراه داروهای ضدالتهاب غیر استروئید برای بیمار تجویز می‌شوند. این داروها شامل ، ارفینادرین (نورفلکس) ،سیکلوبنزاپرین (فلکسریل)و کاریسوپرودل (سوما) هستند. داروهای ریلکس کننده عضلات می‌تواند باعث ایجاد حالت خواب آلودگی برای بیمار شوند و به همین خاطر مصرف آن‌ها بطور خاص زمانی مناسب است که بیمار مبتلا به کمر درد شدید باشد و باعث بیدار ماندن او در طول شب شود.

داروهای ضد درد

داروهای مسکن یکی از معمولترین و رایج ترین داروهای مصرف شده برای بسیاری از انواع مختلف آرتروز و سایر مشکلاتی است که باعث ایجاد کمر درد در افراد می‌شود. برخلاف داروهای ضدالتهاب غیر استروئید که عملکرد آنها بر اساس کنترل درد و التهاب است، داروهای ضد درد فقط برای تسکین درد طراحی شده‌اند.

به همین منظور، مصرف این داروها برای بیمارانی  که به خاطر آلرژی یا مشکلات معده قادر به مصرف داروهای ضدالتهاب غیر استروئید نیستند، مناسبتر و بی‌خطرتر می‌باشد. هنگامی که این داروها به نحو صحیح مصرف شوند، تاثیرگذاری آنها بر درد و ناراحتی کمر که با التهاب همراه نیست، بیشتر می‌باشد.

داروی کمر درد

کورتیکو استروئیدها

داروی کمر درد  این داروها دارای عملکرد سریع بوده و از نظر ساختاری شبیه به کورتیزون تولید شده توسط بدن هستند که نقش مفید در کنترل التهاب دارند. در صورتی که التهاب ایجاد شده در ناحیه کمر به خاطر ابتلا به یک بیماری التهابی سیستمیک همچون پلی‌میالژی‌ روماتیكا یا روماتیسم باشد، پزشک احتمالاً مصرف داروهای کورتیکو استروئید خوراکی را برای بیمار تجویز می‌کند. به هر حال در صورتی که التهاب محدود به یک مفصل خاص در ستون فقرات باشد، متخصصاحتمالاً دارو را بطور مستقیم به مفصل ملتهب تزریق خواهد کرد.

داروهای تعدیل کننده واکنش بیولوژیک

این گروه از داروها (داروی کمر درد )جدیدترین نوع داروهای مورد استفاده برای درمان روماتیسم و برخی از انواع دیگر آرتروز التهابی هستند که در آنها از اجزای بیولوژیک برای رفع مشکل استفاده می‌شود. تا کنون اثربخشی هشت نوع از این داروها مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار گرفته است. در حقیقت مصرف هر یک از این داروها (داروی کمر درد ) یک مرحله از فرآیند التهابی را بدون ایجاد اختلال در عملکرد کلی سیستم ایمنی متوقف می‌نماید. علاوه بر روماتیسم، برخی از اجزای بیولوژیک موجود در این داروها می‌تواند برای درمان آرتروز نوجوانی، اسپوندیلیت آنکیلوزان، و آرتریت پسوریاتیک نیز مفید باشند.

داروی کمر درد

داروهای فیبرومیالژیا

متخصصان  انواع مختلف داروها را برای درمان فیبرومیالژیا تجویز می‌نمایند. به هر حال تاثیرگذاری فقط سه نوع از این داروها یعنی داروی ضد صرع پریگابالین (لیریکا) و دو نوع داروی ضد افسردگی یعنیمیلناسیپران (ساویلا) ودولوکستین (کیمبالتا) و در درمان فیبرومیالژیا مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار گرفته است. علاوه بر این بسیاری از داروهای دیگر فیبرومیالژیا نیز می‌تواند باعث کاهش علائم درد و ناراحتی در ناحیه کمر شود. این داروها شامل سایر انواع داروهای ضد افسردگی، داروهای ریلکس کننده عضلات و نیز داروهای مسکن درد هستند.

 دلایل مخالفت با درمان از طریق با اپیوئید

استفاده از داروهای اپیوئید، به دلایل بسیاری از جمله احتمال مسموم شدن بدن  بیمار و همچنین وابستگی جسمانی و روانی یا اعتیاد به آنها، با مخالفت گسترده‌ای روبرو است. با این حال، بعضی بیماران هستند که دچار دردهای مزمن غیرسرطانی مثل درد کمر بوده، یا درمان با اپیوئید بدون ایجاد مسمومیت یا اعتیاد باعث تسکین درد آنها می‌شود.

به هر حال  از اپیوئیدها داروی کمر درد تنها باید در مواردی که سایر درمان‌های غیرجراحی نمی‌توانند درد را به اندازه کافی کاهش دهند، و آن‌ هم تنها برای کوتاه مدت استفاده شود. بیماران باید دقت داشته باشند و  از عوارض جانبی اپیوئیدها هم آگاهی کامل داشته یاشند ، و در صورت تصمیم به درمان با این دسته از داروها، قویاً توصیه می‌شود که به طور مستمر با متخصصشان در ارتباط باشند. البته، معمولاً تأکید می‌شود که بیماران به طور مرتب تحت نظر پزشک قرار بگیرند و همچنین از آن‌ها خواسته می‌شود که ماهی یک‌بار برای ویزیت شدن به پزشک مراجعه کنند.در مقابل، روش دارورسانی هدفمند یکی دیگر از گزینه‌های درمانی است که در آن داروی مسکن مستقیماً به مایع اطراف نخاع وارد می‌شود. این روش در مقایسه با داروهای خوراکی که از سیستم گردش خون عبور می‌کند، تأثیر بیشتری در کاهش درد داشته و عوارض جانبی کمتری دارد.

داروی کمر درد

داروهای پوکی استخوان

داروهای پوکی استخوان برای آهسته کردن فرآیند از بین رفتن ساختار استخوان یا کمک به بدن جهت ساخت سلول‌های استخوانی جدید مناسب هستند. هر چند مصرف این داروها بطور خاص برای درمان مشکلات کمر در نظر گرفته نشده است، ایجاد ساختار استخوانی قویتر می‌تواند احتمال ایجاد شکستگی در استخوان را کاهش دهد. مصرف برخی از این داروها (به نام بی فسفونات) می‌تواند برای درمان بیماری پاژه استخوان که بر وضعیت ستون فقرات تاثیر منفی دارد مفید باشد.

درمان کمر درد بدون دارو و عمل

داروی کمر درد

اکثر داروها برای درمان درد و التهاب کمر درد هستند و نه برای درمان علت آن. بهترین راه برای بهبودی کامل از کمر درد، مراجعه به پزشک متخصص، ریشه‌یابی علت درد و درمان این علت است. در مراکزتخصصی کمر، هدف متخصصین در این مراکز درمان علت اصلی کمر است. بدین منظور هدف در استفاده از روش‌هایی  نوین با کمترین عوارض و بیشترین اثربخشی  برای بیمار است. در کنار دارو برای درمان کمر درد متخصصین معمولا  از یک یا چند مورد از درمان‌های نوین هم  استفاده خواهند کرد مثل :

1-ورزش درمانی
2-اوزون تراپی
3-آب درمانی
4-ماساژ درمانی
5-لیزر درمانی
6-مگنت تراپی
7-استفاده از کمربندهای طبی
8-تکنیک‌های تزریق و عمل بسته

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment