حرکات فیزیوتراپی برای دیسک کمر

حرکات فیزیوتراپی برای دیسک کمر
2018-11-05

حرکات فیزیوتراپی برای دیسک کمر

 حرکات فیزیوتراپی برای دیسک کمر چگونه است ؟ بیماران کمردرد معمولا در مرحله ی تحت حاد و یا مزمن به فیزیوتراپی ارجاع داده می شوند.قبل از شروع درمان فیزیوتراپی کمر بیماران به صورت تخصصی تر ارزیابی می شوند که از طریق آن علت کمردرد و اقدامات لازم جهت برطرف کردن آن مشخص می شود.

		حرکات فیزیوتراپی برای دیسک کمر

دیسک کمر چیست

دیسک کمر یکی از بیماری های شایع  در ایران است که بیشتر افراد در طول زندگی  خود یا خودشان یا در اطرافشانیشان با این بیماری درگیر بوده و یا حداقل مطلبی از آن در رسانه ها شنیده اند  که البته  اکثرا از  سبک زندگی غلط افراد  نشات گرفته شده است که امروزه با پیشرفت علم پزشکی در درمان دیسک کمر روش های متفاوتی متخصصان پیش می گیرند که شامل روش های غیر جراحی و جراحی میشودکه بیشتر افراد به خاطر ریسک بالای جراحی روش های غیر جراحی را ترجیح می دهند.

علل انتخاب فیزیوتراپی

اگر که وضعیت بیمار حاد باشدبه گونه ای باشد که پزشک تشخیص به این دهد که راهی به جز جراحی وجود ندارد بیمار مجبور به جراحی است در غیر این صورت روش غیر جراحی الویت در انتخای بیماران است  .یکی از دلایل محبوبیت فیزیوتراپی  این است که فیزیوتراپی یکی از روش های غیر جراحی دیسک کمر می باشد و از جمله دیگر آن میشود به درمان های غیر فعال و درمان فعال از فواید در  فیزیوتراپی برای دیسک کمر اشاره کرد

		حرکات فیزیوتراپی برای دیسک کمر1

در برنامه فیزیوتراپی برای دیسک کمر برای هر بیمار با توجه به شرایط بیمار  یک برنامه‌ی درمانی ویژه و اختصاصی طراحی می شود  که با نیاز‌ها و شرایط بیمار  همخوانی داشته باشد و بر اساس نتایج و گزارشات پزشکی و همچنین اهداف پزشک برای بهبود کامل بیمار تنظیم شده است

برنامه‌ی درمانی بیمار معمولا ترکیبی از حرکات ورزشی و تراپی‌های ویژه میشود  که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

استفاده از حرکات تقویتی برای گروه‌های عضلانی اصلی و بزرگ برای پیشتیبانی بیشتر از مفاصلی که موجب درد کمر شده‌اند

حرکت مناسب برای تسکین درد

از جمله عامل ضرروی برای تسکین درد می توان به حرکات کششی و حرکاتی برای افزایش انعطاف‌پذیری شما به منظور بهبود دامنه‌ی حرکتی مفاصل و همچنین بهبود حرکتی ماهیچه‌ها اشاره کرد چرا که بهبود در ناحیه آسیب دیده یک امر ضرروی محسوب میشود

حرکات فیزیوتراپی برای دیسک کمر5

روش های درمان غیر فعال در فیزیو تراپی

ماساژ عمیق بافت

گرما و سرما درمانی

ایجاد ثبات در عضلات مرکزی بدن

تمرین های انعطاف پذیری

تمرین در آب

تمرین های تقویتی عضله

آب درمانی

تحریک الکتریکی عصب از روی پوست
کشش

روش های درمان فعال در فیزیوتراپی

ایجاد ثبات در عضلات مرکزی بدن

تمرین های انعطاف پذیری

تمرین در آب

تمرین های تقویتی عضله

این اقدامات به صورت کلی شامل موارد زیر می باشد:

استفاده از مدالیته هایی از جمله جریان های ضددرد، لیزرتراپی، دیاترمی ، مگنت تراپی درمان های دستی نظیر ماساژ و آزادی سازی عضلات و بافت نرم درگیر شده تمرینات تخصصی به منظور کاهش علائم مربوط به بیرون زدگی دیسک و تقویت عضلات ضعیف شده، کشش عضلات کوتاه شده، تمرینات جهت افزایش هماهنگی عضلات بدن.

درمان مکنزی چیست

بیمار باید به انجام تمرینات مخصوصی که موجب کاهش فشار بر عصب‌های تحریک شده در کمر و  همچنین باعث کاهش درد و سایر علائم آزاردهنده‌ی دیسک کمر می‌شود، اقدام کند مانند درمان مکنزی

اگر میخواهید از بروز مجدد آسیب در آینده پیشگیری کنید تمرینات ایروبیک برای بهبود وضعیت کلی سلامت بیمار – وزن بدن، قدرت و تحرک و چابکی که موجب تسکین درد فعلی شما شده را در برنامه روزانه خود قرار دهید

برای کاهش درد بیمار  علاوه بر برنامه‌ی تمرینی برای درمان کمردرد با ورزش، فیزیوتراپیست شما از تراپی‌های  مختلفی هم کمک میگیردبطور مثال :

درمان‌های دستی

برای بهبود حرکت درمفاصل خشک شده و ماهیچه‌هایی که دچار گرفتگی و انقباض شده‌اند آموزش به بیمار در مورد نحوه‌ی انجام کارهای روزمره و همچنین صحیح حرکت کردن و ژست و قامت صحیح بدن است

متخصص به شما بهترین و صحیح‌ترین راه برای بلند کردن اجسام، خم شدن، نشستن، ایستادن و خوابیدن را  آموزش می‌دهد

مدالیته‌ها

درمانی خاص هستند که  برای تسکین درد از جمله سرمادرمانی، تراکشن و تحریک الکتریکی (الکتروتراپی) این مدالیته‌های درمانی برای تسکین در‌دهای شدیدی به کار می‌روند که با کمک درمان‌های دیگر تسکین پیدا نمی‌کنند

حرکات فیزیوتراپی برای دیسک کمر6

برنامه فیزیوتراپی کمر معمولاً با روش های درمانی غیر فعال شروع می شود. اما هنگامی که بدن به مقدار کافی بهبود پیدا کرد، روش های درمانی فعال برای تقویت بدن و پیش گیری احتمالی از عود مجدد درد شروع خواهد شد. متخصص فیزیوتراپی در این شرایط با بیمار از نزدیک کار کرده و یک برنامه درمان پایدار خواهد داشت

روش های غیر جراحی  درمان دیسک کمر

 از جمله آن فیزیوتراپی است که در آن از تکنیک های مختلف برای درمان بیمار و کاهش علائم دیسک کمر استفاده می شود .روش های درمان غیر فعال می تواند به ریلکس کردن بدن کمک کند، این روش ها شامل ماساژ بافت نرم، گرم و سرما درمانی، تحریک الکتریکی (تحریک الکتریکی عصب از روی پوست)، و آب درمانی می باشد

Physiotherapy for the lumbar disc

آموزش فیزیوتراپی برای دیسک کمر:

در اکثر مشکلات کمر به خصوص دیسک، بعد از درمان اولیه ،امکان تشدید دوباره ی علایم بیمار وجود دارد.

در فیزیوتراپی برای دیسک کمر ، به منظور اینکه از این مشکل جلوگیری شود، آموزش هایی به بیمار داده می شود که فرد ملزم به انجام مستمر آن ها می باشد.

بخش مهمی شامل آموزش تمرینات درمانی در منزل و همچنین آموزش وضعیت های مناسب در هنگام خواب، نشستن، بلند کردن اشیا و .. است زیرا یکی از عواملی که موجب ایجاد درد کمر می شود، نحوه زندگی فرد است و چون کمر عضویست که در بیشتر افراد در معرض فشار و آسیب قرار دارد، وضعیت های نامناسبی که روزانه فرد در محل کار و در خانه به خود می گیرد، شانس ابتلا به مشکلات کمری را افزایش می دهد.

آموزش های دیگری همچون آزاد سازی گرفتگی های عضلانی در منزل و وضعیت های کشش نیز به فرد داده می شود.

Physiotherapy for the lumbar disc

درمان فیزیوتراپی برای دیسک کمر:

امروزه یکی از درمان های رایج مشکلات کمر، فیزیوتراپیاست که با کاهش فشار بر روی فقرات کمری و آموزش صحیح تمرینات و وضعیت ها به بیمار،بسیاری از علایم فرد کنترل می شود.

درمان در فیزیوتراپی شامل استفاده از تحریکات و جریان ها به منظور کاهش درد و التهاب در دوره حاد و تمرین درمانی و درمان دستی به در دوره مزمن می باشد.

با توجه به اینکه فرد در چه سطح وضعیتی و با چه مشکلی به کلینیک مراجعه می‌کند تمرینات متفاوت است.

درمان های دستی در کمر شامل رفع گرفتگی های عضلانی و حرکت دادن مهره ها در جای خود به منظور تصحیح راستای آن ها و همچنین ماساژهای سطحی و عمقی به منظور افزایش جریان خون در ناحیه، است. یکی از مهم ترین مراحل فیزیوتراپی کمر ، تغییر و آموزش سبک صحیح فعالیت زندگی است که شامل نحوه صحیح خوابیدن، نشستن،انجام  کارهای روزانه می باشد.

http://shams-chiro.com/%d9%85%d8%a7%d8%b3%d8%a7%da%98-%d8%af%db%8c%d8%b3%da%a9-%da%a9%d9%85%d8%b1/

فواید و عوارض فیزیوتراپی برای دیسک کمر چیست ؟

هنگام بروز کمردرد با مراجعه به فیزیوتراپیست و ارزیابی دقیق و انجام صحیح درمان، تا حد زیادی می توان کمردرد را برطرف کرد و با آموزش نحوه صحیح وضعیت بدن در حین فعالیت های روزمره و مربوط به شغل، از بازگشت مجدد علائم جلوگیری کرد.

گاهی برخی از دفرمیتی های اسکلتی عضلانی و ضعف عضلات و عدم هماهنگی بین فعالیت آنها، باعث بروز کمردرد می شوند که معمولا بیمار از وجود آنها آگاه نیست که با مراجعه به فیزیوتراپی این اختلالات مشخص شده و تا حد زیادی اصلاح می شوند.

فیزیوتراپی کمر معمولا عارضه ای برای بیمار ندارد. در صورتی که بیمار شرایط خاصی مانند استفاده از باتری قبلی، سمعک، سابقه ی وجود تومور یا بدخیمی در بدن، بارداری و بیماری های خاص داشته باشد قبل از شروع درمان، باید درمانگر خود را مطلع نموده که از عوارض احتمالی استفاده از برخی دستگاه های فیزیوتراپی جلوگیری به عمل آید.

Physiotherapy for the lumbar disc

قیمت و هزینه فیزیوتراپی برای دیسک کمر:

در بخش درمان عوامل متفاوتی در قیمت گذاری خدمات تاثیر دارد. تعرفه ی اولیه در مورد هرکدام از خدمات متفاوت فیزیوتراپی کمر از طرف وزارت بهداشت و انجمن فیزیوتراپی ابلاغ شده و با توجه به هر جلسه ی بیمار و تشخیص پزشک و تعداد خدمات ارایه شده، قیمت هر جلسه متفاوت استو یک قیمت ثابت نیست.

ارزش گذاری خدمات کاملا بر اساس تعرفه صورت گرفته وبیمار می تواند در صورت داشتن بیمه تکمیلی، تا سقف پوشش، بیمه ی خود را استفاده نماید.در صورتی که یکی از اندام تحتانی هم با توجه به تشخیص پزشک احتیاج به فیزیوتراپی داشته باشد، هزینه اندام به صورت جداگانه بر اساس تعرفه احتساب خواهد شد.

Physiotherapy for the lumbar disc

تمرینات فیزیوتراپی برای دیسک کمر:

در درمان فیزیوتراپی برای دیسک کمر، تمریناتی برای کاهش علائم ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر بین مهره ای وجود دارد.

در بسیاری از بیماران بافت دیسک به گونه ای است که امکان برگرداندن قسمت بیرون زده ی دیسک بین مهره ای با تمرینات تخصصی وجود دارد.

بعد از اینکه بیمار این تمرینات تخصصی را تحت نظر درمانگر خود انجام داده و درد و علائم مربوط به بیرون زدگی دیسک کاهش یافت و یا از بین رفت، تمرینات دیگری جهت افزایش ثبات ناحیه ی فیزیوتراپی کمر و افزایش و بهبود کارایی و هماهنگی عضلات به صورت تخصصی به بیمار آموزش داده می شود.تمرینات مهمی که در این قسمت لازم به اجرا می باشند، تمرینات core هستند که بر روی ستون فقرات و عضلات ریز اطراف آن تمرکز کرده و تحمل و استقامت ستون فقرات را بالا می برند.این تمرینات ستون فقرات را درگیر و انجام آنها باعث بهبود وضعیت فرد می شود.

Physiotherapy for the lumbar disc

حرکات فیزیوتراپی برای دیسک کمر در منزل:

زمانی که فرد به علت عمل جراحی و یا مشکلات زمینه ای و فیزیکی مجبور به استراحت مطلق طولانی در منزل است ، مستعد ایجاد آسیب در ستون فقرات می شود.

یکی از اقدامات مهم در این هنگام انجام فیزیوتراپی به ویژه فیزیوتراپی کمر می باشد.

در ابتدا با ارزیابی صحیح و شناخت دقیق مشکلات بیمار، فیزیوتراپیست شروع به استفاده از مدالیته های ضد درد و التهاب و نیز آموزش تمرینات کاهش بر روی ستون فقرات و تمرینات ثباتی می کند.زمانی که عضلات ناحیه دچار گرفتگی و نقاط ماشه ای شده باشند، فیزیوتراپیست با درمان دستی و ماساژ دیسک کمر  مناسب، اقدام به رفع گرفتگی ها می کند.

مرحله ی بعدی ، انجام تمرینات به صورت روزانه و اصلاح سبک زندگی و کار توسط خود فرد است.در این مرحله آموزش رفع گرفتگی های عضلانی و تمرینات کاهش فشار بر روس ستون فقرات نیز انجام می شود.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment