جدیدترین روش درمان دیسک کمر

جدیدترین روش درمان دیسک کمر
2019-12-15

جدیدترین روش درمان دیسک کمر

جدیدترین روش درمان دیسک کمر :در روش‌های قدیمی اگر بیماری به درمانهای ساده مانند درمان دارویی ، آب درمانی و استراحت پاسخ نمیداد انجام عمل جراحی را به عنوان گزینه بعدی مطرح می‌کردند.

جدیدترین روش درمان دیسک کمر

امروزه  انجام عملهای بسته بدون نیاز به جراحی باز و به صورت سرپایی و بدون نیاز به بی هوشی به عنوان گزینه درمانی جدید و موثری جایگزین بسیاری از عملهای جراحی غیرضروری شده‌اند تا جایی که بیش از دو سوم موارد بیماران مبتلا به دیسک کمر که کاندید جراحی باز بوده‌اند با این روش درمان میشوند.برای دوسوم از بیمارانی که مبتلا به درد دیسک کمر میشوند و معمولا  با درمان دارویی و درمان ساده بهبود نمییابند، راهکاری وجود دارد که با انتخاب آن نیازی به انجام جراحی نیست.

درمان درد  دیسک کمر بدون جراحی با استفاده از دیسکوژل

آنچه باید بدانید  این است که تمام  دردها ی کمر  و دردهای ناحیه ستون فقرات دیسک نیست و با استفاده از یک روش درمان نمیشود.قبل از هر چیز لازم است معاینات لازم توسط دکتر متخصص انجام داد تا مشخص شود که علت درد چه بوده و در صورت وجود علت اسکلتی و عضلانی در درد کمر یا دیسک کمر ، درمان های بدون جراحی و غیر تهاجمی  آن در پیش گرفته شود.

دیسکوژل ترکیبی از الکل، سلولز و تنگستن است که به صورت ژل در آمده است، تزریق  دیسکوژل به داخل دیسک سبب ایجاد تغییرات مولکولی در داخل دیسک میشود. الکل موجود در این ترکیب به عنوان یکی از قدیمیترین روش‌های درمان دیسک مطرح شده است.  روش‌های قدیمی که در آنها از الکل مایع استفاده میشد به علت آسیبی که نشت احتمالی الکل به داخل نخاع بر بافت‌های عصبی وارد میکرد، منسوخ شده و استفاده از الکل در دیسکوژل به صورت ترکیب ژله‌ای سبب مهار خروج این ماده از فضای دیسک پس از تزریق میشود.خصوصیت شیمیایی الکل تزریق شده به داخل دیسک سبب تغییر در ساختار مولکولی ماده داخل دیسک و کاهش آب داخل دیسک شده و فشار داخل دیسک کاهش مییابد.

نحوه تزریق دیسکوژل

 عمل تزریق دیسکوژل به داخل دیسک در اتاق عمل بدون بیهوشی و با بیحسی موضعی انجام میشود و بیمار چند ساعت پس از عمل ترخیص می‌شود.  این کار تحت مانیتورینگ فلوروسکوپی انجام میشود و وجود فلز تنگستن در این ترکیب به علت نیاز به نمایان شدن این ژل در تصویربرداری با فلوروسکوپ است.

تاثیر نهایی این روش چند هفته پس از عمل خود را به طور کامل نشان میدهد و بیمار به محل کار باز‌میگردد. استفاده از دیسکوژل در درمان فتق دیسک در مواردی که جدار دیسک سالم است و هنوز پارگی اتفاق نیفتاده، بیشترین تاثیر را در درمان بیماران دارد.

 جدیدترین روش درمان دیسک کمر  با شاکویوتراپی

جدیدترین روش درمان دیسک کمر  : شاک‌ویوتراپی یک روش درمانی غیرجراحی به حساب می آید  که به بافتهای آسیب دیده تکانه‌های انرژی ارسال می کند و موجب افزایش جریان خون در آن ناحیه میشود که تسریع در روند بازسازی سلولی و بهبودی را سبب میشود . همچنین افزایش جریان خون موجب کاهش عوامل درد و التهاب می گردد . تکمیل فرایند بهبودی  چند هفته یا چند ماه زمان میبرد ، هر چند تسکین درد معمولا پیش از تکمیل فرایند التیام اتفاق میافتد.

درمان دیسک با لیزر

جدیدترین روش درمان دیسک کمر

این عمل  به عنوان یکی از  جدیدترین روش درمان دیسک کمر روشی شناخته شده در معالجه دیسک است که نخستین بار حدود 30 سال پیش انجام گردید . اساس معالجه بر کاهش فشار  دیسک خارج زده بر روی نخاع و برگرداندن آن بجای خود است. در شرایطی شبیه روش گذشته *به روش  درمان سرپایی و با بی حسی موضعی  *جراح از دستگاه فلوروسکوپی استفاده کرده از طریق یک سوزن بلند پرتو ظریفی از لیزر را به درون بخش ژلاتینی دیسک هدایت میکند.

این امر سببساز ایجاد یک حرارت کنترل شده در دیسک میشود که باعث تبخیر مایعات در ر روند دیسک تا حد مورد نیاز میگردد. تبخیر مایعات باعث ایجاد خلا در دیسک کرده و سبب جمع شدن و به داخل کشیده شدن دیسک و برداشته شدن فشار از روی نخاع میشود.

به علاوه اثر حرارتی ممکن است سببترمیم و دوخته شدن لایه خارجی دیسک گردد. این عمل هم در کمتر از نیم ساعت انجام میشود و کاهش علامت ها به سرعت اتفاق میافتد.

اوزون درمانی

استفاده از گاز اوزون به عنوان یکی از  جدیدترین روش درمان دیسک کمر ، تکنیک های اروپایی در کنترل و بهبود دیسک کمر توسط جراح متخصص مورد استفاده قرار میگیرد . گاز اوزون در بافت تبدیل به اکسیژن میشود و در این فرآیند انرژی آزاد میشود که موجب کنترل علائم دیسک کمر و کوچک شدن آن به شیوه غیر جراحی میشود.

همچنین رادیکال های آزاد شده از فرآیندهای بافتی اوزن موجب کاهش التهاب در بافت و بهبود دراماتیک بیماران میشود. ازن بر خلاف کورتنها در همه سنین و بدون محدودیت قابل تزریق و استفاده می باشد و حتی بیماران با سنین بالا هم میتوانند به کمک آن درمان بدون عارضه غیرجراحی را تجربه کنند.

طب سوزنی یکی از جدیدترین روش درمان دیسک کمر

 امروزه درمان دیسک کمر با طب سوزنی به صورت جدی به عنوان یکی از درمان های جایگزین عمل جراحی تجویز میشود. این روش که با قرار دادن سوزن های ظریف و کوچک در نقاط مختلف بدن انجام میگیرد .از فواید طب سوزنی ، میتوان به  ایجاد انرژی در بدناشاره کرد  که با بازگرداندن تعادل در عضلات همراه است.

استفاده از روشهای طب سوزنی همراه با تحریک الکتریکی هم معجزه های در درمان غیر جراحی دیسک کمر با نشانه های انتشاری و سیاتیک میباشد . در صورتی که نقاط کلیدی که در حد میلیمتر از نظر سایز هستند توسط متخصص  و با حوصله پیدا شو ند و تحت این درمان قرار گیرند به طور بسیار موثری علایم و نشانه های  دیسک کمر به  خصوص علایم انتشاری و دردهای سیاتیکی به طور موثری کنترل میشود.

در روش طب سوزنی ، در ابتدای قرار گرفتن سوزن ها در بدن ، سوزش بسیار خفیفی ایجاد میشود و پس از آن حرارت در آن منطقه افزایش یافته و بیمار با احساس آرامش مواجه میشود. این درمان غیرجراحی باعث تحریک اندورفین و کاهش درد و علائم مربوط به فتق دیسک میشود.توجه شود که بیماران متمایل به انجام این روش درمانی باید این درمان را در مراکز مجاز، تحت نظر متخصصان حرفه ای  این رشته و همچنین با اطمینان از تمیز و ضدعفونی بودن سوزن های مورد استفاده انجام دهند.

روش آندوسکوپی دیسک چگونه است

 روش درمانی آندوسکوپی دیسک کمر  روشی جدید و با پاسخ‌دهی بسیار بالا میتوان یاد کرد. در این روش درمانی ، همزمان با پیشرفت سیستم اپتیک ، با استفاده از دوربین ‌و لنزهای ویژه و همچنین ابزار های بسیار ظریف جهت ورود به داخل کانال ستون فقرات ، پیشرفتهای بسیار خوبی در زمینه درمان دیسک کمر حاصل شد.

 در این روش از برشهای بسیار ظریف نیم سانتی برای ورود به کانال استفاده شده و حتی در برخی موارد نیازی به بی هوشی بیمار نبوده و با بیحسی موضعی داخل کانال میشویم. در این روش برای ورود به برخی نقاط خاص و حساس مانند اطراف پرده نخاع و یا اعصاب خروجی نخاع ، عروق ، شریانها و وریدها، از ابزار بسیار پیشرفته اپتیک استفاده شده و با پیشرفت این ابزار ، جراحیهای آندوسکوپی بسیار دقیق و با نتایج فوق‌العاده انجام میشود.

مزایای روش اندوسکوپی دیسک در مقایسه با روش‌های پیشین

در این روش درمانی با اندوسکوپ و با کمترین تهاجم وارد کانال شده و با حداقل عوارض نسبت به روشهای قبلی ، ضمن دستیابی به تمامی نتایج جراحی باز ، شانس موفقیت نیز بسیار بالاست . همچنین عدم بستری بیمار بعد از جراحی ، کاهش هزینه‌ها ، پوشش بیمه‌ای ، عدم نیاز به تجویز آنتی بیوتیک و کاهش آسیبهای عصبی و عروقی از دیگر امتیازات روش اندوسکوپی است.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment