جا انداختن دیسک کمر

جا انداختن دیسک کمر
1 2019-02-04

جا انداختن دیسک کمر

جا انداختن دیسک کمر چیست؟ساختار ديسك كمر و گردن چگونه است؟ديسک در واقع ماده اي ژله اي است كه درون كيسه در بسته اي قرار دارد و خداوند آن را به شكل ضربه گير مابين استخوان هاي بدن قرار داده است تا هنگام حركت استخوان بر استخوان تماس نداشته و ديسك همچون بالشئ نرم حركت ان را تسهيل نمايد ،ديسك ها را به تعبيري ديگر به كمك فنر ماشين مي توان مثال زِد كه پوسته اي اهني دارند و محتوي روغن هستند و حركت اتومبيل را تسهيل كرده وبا قدرت ضربه گيري كه دارند نرمي حركت در جاده ناهموار را فراهم مي نمايند.

 

 

نوكليوس ماده ژله اي داخل ديسك وبه تعبيري،روغن موجود در كمك فنر ماشين و انولوس كيسه اي است كه ماله ژله اي ديسك را در بر گرفته و معادل پوسته آهني كمك فنر ماشين است.

كمك فنر ماشين كه سيال يا روغن درون آن معادل ماده ژله اي ديسك وديواره آهني آن معادل كيسه ديسك مي باشد.

دیسک کمر چیست

ستون فقرات انسان از مهره‌هایی که روی یکدیگر انباشته‌ شده‌اند، تشکیل شده است  به دنبال آن استخوان خاجی و استخوان دنبالچه به‌عنوان مهره‌ی پایه هستند که همه‌ی این مهره‌ها توسط یک دیسک محافظت می‌شوند

جا انداختن دیسک کمر

این دیسک محافظ، شامل دو بخش است:

یک بخش نرم و ژلاتینی داخلی و یک حلقه‌ی خارجی سخت. انواع آسیب‌ها یا ضعف ستون فقرات می‌تواند باعث بیرون‌زدگی مایع داخلی از حلقه‌ی خارجی آن شده و فرد را دچار مشکل کند.

دیسک کمر معمولا با علایم زیر همراه است:

دردی که به دست یا پا هم کشیده می‌شود؛

درد و بی‌حسی، اغلب در یک سمت بدن؛

دردی که شب‌ها یا با انجام حرکات خاص شدت می‌گیرد؛

دردی که بعد از نشستن یا بلند شدن بیشتر می‌شود؛

دردی که بعد از پیاده‌روی‌های کوتاه به وجود می‌آید

عوارض ابتلا به دیسک کمر

باید توجه داشت که اگر دیسک کمرِ حاد درمان نشود، ممکن است عصب‌های فرد بیمار برای همیشه آسیب جدی  ببینند. بیمار باید یه این نکته بسیار توجه کند  که در موارد بسیار خاص  دیسک کمر می‌تواند در قسمت‌های پایینی پا و کمر منجر به قطع تکانه‌های عصبی شود. در این موقعیت  فرد بیمار معمولا کنترل دفع ادرار یا مدفوع خود را از دست می دهد که همین امر مشکلات بیشتری را بهمراه دارد

جا انداختن دیسک کمر 1

یکی دیگر از عوارض دیگر  دیسک کمر، بی‌حسی پایه است. در این حالت دیسک کمر باعث فشرده شدن اعصاب شده و بیمار ، در داخل ران‌ها، پشت پا و اطراف مقعد چیزی حس نمی‌کند.

البته علایم و نشانه‌های دیسک کمر ممکن است بهبود پیدا کند،و یا  می‌تواند بدتر هم بشود، پس  چنانچه در فعالیت‌های روزانه‌ی خود دچار مشکل هستید، حتما در کوتاه‌ترین زمان به پزشک مراجعه کنید.تا دچار آسیب های جدی تری نشوید

درمان دیسک کمر چیست

برای درمان دیسک کمر به روش های مختلفی میشود اقدام کرد یکی  کنار آمدن و مدارا کردن با آن در فعالیت‌های روزانه یاجراحی دیسک کمر میباشد

اینکه بینار چه  درمان‌ی را انتخاب کند  معمولا به میزان ناراحتی فرد بیمار و مقدار خارج شدن دیسک از محل قرارگیری خود و ضعیف شدن آن بستگی دارد. که اینها با تشخیص پزشک ممکن است

 

جا انداختن دیسک کمر 2

در بسیاری از بیماران با توجه به تمرینات ورزشی مختلف و مداوم و تقویت ناحیه‌ی پشت، کمر و عضلات اطراف‌ آن، دردها و آسیب‌های ناشی از دیسک کمر را تسکین پیدا میکند . البته دکتر متخصص هم حتما باید برای انجام تمرینات مخصوص در رفع مشکل، به فرد بیمار کمک کند.

مصرف داروهای مُسکن، بلند نکردن اجسام سنگین و قرار نگرفتن در موقعیت‌هایی که فرد را دچار درد می‌کند هم در کاهش درد به بیمار بسیار کمک میکند

ممکن است که  تکان نخوردن و استراحت دائم برای درد نداشتن ممکن است مفید باشد اما در واقع منجر به ضعیف شدن عضلات و خشکی مفاصل خواهد شد. پس راه‌حل مناسب تر  این استکه فعالیت سبکی مثل پیاده‌روی را همیشه در نظر داشته باشید.

چگونه ابتلا به دیسک کمر را کاهش دهیم

باید گفت که متاسفانه نمی‌توان از ابتلا به دیسک کمر ممانعت کرد، اما می‌توان برای کاهش احتمال ابتلا به این مشکل اقداماتی انجام داد:

همیشه سعی کنید وزن‌تان را در حد متعادلی نگه‌ دارید؛

فرد باید هنگام بلند کردن اجسام از روی زمین خم بشود به شکلب که ، روی زانوها قرار بگیرید و جسم مورد نظر را با نیروهای زانو و نه کمر از زمین بلند کنید؛

نکته خیلی مهم  این است که برای مدت طولانی به‌حالت نشسته باقی نمانید، هر از گاهی بلند شوید و چند حرکت کششی انجام دهید سپس دوباره بنشینید و به کارتان ادامه بدهید؛

و سعی کنید با انجام تمرینات ورزشی، عضلات پشت، کمر، پا و شکم را تقویت کنید

جا انداختن ديسک كمر  چگونه است؟

درپاسخ به اين سوال بايد گفت بيماراني كه با كمردرد و درد تيركشنده به پاها مراجعه مي كنند به دو گروه تقسيم مي شوند،دسته اول افرادي هستند كه مبتلا به تورم ماده ژله اي ديسك هستند ودسته دوم افرادي هستند كه مبتلا به پارگي كيسه ديسك و بيرون ريختن ماده ژله اي داخل آن مي باشند.

 

درمان تورم ديسك كمر با روش جا انداختن دیسک کمر:

مانند التهاب ساير نقاط بدن ،التهاب ديسك نيز به راحتي با استراحت و داروي ضد التهابي درمان مي گردد.

 

Stuffing the waist disc

درمان پارگي ديسك كمر:

با توجه به توضيحات داده شده در بالا جهت دوستان ،مشخص مي گردد كه منظور از بیماری پارگي ديسک كمر در واقع پاره شده كيسه ديسك و بيرون ريختن ژله هاي داخل آن است و يا به عبارات ديگر ،خروج روغن از كمك فنر ماشين و اصطلاحاً روغن زدن آن است،حال سوال اين است:هـيچ عقل سليمي قبول مي نمايد كه وقتي روغن از داخل كمك فنر ماشين بيرون ريخت ويا يك مثال ساده تر،گوني محتوي برنج،پاره شد و برنج ها بيرون ريخت،مي توان با مالش دادن يا چكش زدن يا كشيدن يا هزاران روش ديگر، روغن را از روي زمين جمع كرد و دوباره وارد كمك فنر ماشين كرد؟

 

 

Stuffing the waist disc

 

 

 

پس جا انداختن دیسک کمر و دیسک گردن چگونه است؟

واقيعيت اين است،هـيچ وقت ديسك پاره شده سر جاي خود بر نمي گردد.

بيماران مبتلا به پارگي ديسك مانند تمام بيماران ديگر بدليل ترس عمومي از جراحي ،هر روشي را امتحان مي كنند و در اين ميان بدام شياداني مي افتند كه ادعاي جا انداختن ديسك كمر يا گردن را دارند.

 

چه كساني مبادرت به جا انداختن ديسک كمر مي نمايد؟

يك بررسي كلي نشان مي دهد كساني كه مبادرت به جا اندازي ديسك مي نمايند يا افراد فاقد تحصيلات اكادميك هستند ويا تحصيل كردگاني هستند كه هرگز نخاع انسان وديسك هاي مجاور آن را در اطاق عمل در انسان نديده اند زيرا اگر ببينند جرات اعمال فشار بر نخاعي كه خود بدليل پارگي ديسک تحت فشاراست را نخواهند داشت.

 

 

 

Stuffing the waist disc

با اين حال ، چرا بعضي مبتلايان به ديسك كمر با اعمال فشار يا همان  جا انداختن دیسک کمر خوب مي شوند؟

بارها وبارها،از دوست و اشنا،شنيده ايم كه بيماري مبتلا به پارگي ديسك كمر بوده و با  جا انداختن دیسک کمر  خوب شده است،حال با توضيحات بالا،اين چگونه ممكن است؟

جواب بسيار ساده است ، نيم بيشتر مبتلايان به ديسك كمر يا گردن مبتلا به تورم ديسك هستند كه با گذشت زمان خود به خود بهبود مي يابد و اينان بهبودي به دليل گذر زمان را به حساب مراجعه به جااندازها مي گذارند و مابقي افرادي هستند كه ديسك پاره شده شديد دارند كه فشار وارده توسط آن بر نخاع باعث درد شديد شده و وقتي فرد جا انداز،فشار بيشتري بر محل درگير وارد مي آورد.

به دليل شدت فشار وارده نخاع كلاً از حال رفته و توانايي انتقال و احساس درد به مغز را از دست مي دهد لذا فرد فكر مي كند خوب شده است غافل از انكه نخاع آسيب ديده و دير يا زود با درد شديد تر و علائم بدتري بيمار را به بيمارستان مي كشاند.

 

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

 

Comments (1)
علی رضاییJuly 9Reply
سلام دکتر عالی بود من مدتی است که در پای چپ پشت ان احساس درد دارم مخصوصا وقتی می نشینم بدتر می شود فکر می کنم پای چپم از جا در رفته دکتر درمان ان چیست

Leave a Comment