تغذیه بعداز عمل دیسک کمر

تغذیه بعداز عمل دیسک کمر
2019-05-26

تغذیه بعداز عمل دیسک کمر

تغذیه بعداز عمل دیسک کمر :دیسک کمر مشکلی است که در سنین مختلف افراد را دچار می کند و به دلیل مرکزیت کمر تقریبا انجام تمام فعالیت های بدنی مشکل می شود. از انجا که جراحی ها و درمان دیسک کمر ساده نیست مصرف برخی خوراکی ها توصیه می شوند.

بیمارانی که در طول دوران بیماری تغذیه مناسبی دارند به ویژه اگر رژیم غذایی آنها کالری و پروتئین کافی داشته‌باشد و از نظر ویتامین‌ها و مواد‌معدنی ضروری غنی باشد در مقابل عوارض بیماری و روش‌های مختلف درمانی مثل داروها، اشعه درمانی، شیمی‌درمانی و جراحی و غیره از مقاومت بیشتری برخوردارند و سریع‌تر بهبودی می‌یابند.

تغذیه بعد از عمل دیسک کمر

بیرون زدگی دیسک کمر چیست

بیرون زدگی دیسک کمر می‌تواند براب فرد بسیار دردناک باشد و ممکن است به طور قابل توجهی حرکات فرد را تحت تاثیر قرار داده و در آنها اختلال ایجاد کند. بیرون زدگی دیسک یک مشکل در پشت بدن است و زمانی رخ می‌دهد که یکی از دیسک‌های اسفنجی که ستون فقرات را حمایت می‌کند، شکسته می‌شود یا دچار بیرون زدگی می‌گردد. این وضعیت همچنین به عنوان فتق یا لغزیدن دیسک نیز شناخته شده است.

در حالی که بیرون زدگی دیسک ممکن است در هر بخشی از ستون فقرات مانند گردن اتفاق بیفتد، اما در قسمت پشت بدن بیشتر شایع است. شما می‌توانید با پیروی کردن از یک رژیم غذایی سالم عوارض ناشی از بیرون زدگی دیسک راتا حدودی  کاهش دهید اگر در رژیم غذایی از غذاهای سالم و مکمل‌هایی که برای بافت‌های بدن مفید هستند، استفاده کنید، این عمل می‌تواند روند بهبودی شما را افزایش دهد و از صدمات بیشتر جلوگیری نماید.

تغذیه بعداز عمل دیسک کمر چیست

تغذیه بعد از دیسک کمر

اگرچه توانایی بیمار در پیوند خوردن مناسب ستون فقرات مبتنی بر عاملهای گوناگونی است، تعداد انگشت‌شماری از آنها به اندازه تغذیه سالم اهمیت دارند. استخوان برای رشد کردن در قالب یک اتصال یکپارچه‌ بیش از هر چیز به پروتئین نیاز دارد که از دو منبع غذا و نوشیدنی یا از تجزیه عضله‌ها به بلوک‌های تشکیل دهنده پروتئین تأمین می‌شود.

بنابراین اگر پروتئین کافی از راه غذا و نوشیدنی به پیوند استخوانی نرسد، پروتئین لازم از عضله‌ها گرفته خواهد شد و میزان خستگی بیمار افزایش خواهد یافت. بنابراین بیمار باید طی چند ماه نخست بعد از جراحی دیسک کمر پروتئین بیشتری مصرف کند. مواد غذایی سرشار از پروتئین از جمله لبنیات، ماهی، تخم مرغ، مرغ، بوقلمون و گوشت قرمز باید در رژیم غذایی گنجانده شود. البته جوش خوردن استخوان‌های در حال بهبود در مجموع به کالری بیشتر نیاز دارد، بنابراین بیمار همچنان باید از یک رژیم غذایی متعادل برخوردار باشد. از آن رو که اشتهای بیمار معمولاً تا مدتی پس از جراحی کاهش می‌یابد، جذب ویتامین از راه غذا خوردن نیز طبعاً کاهش می‌یابد؛

پس مصرف ویتامین‌های مکمل به تأمین عامل‌های ضروری برای التیام اتصال‌های استخوانی کمک می‌کند. مولتی ویتامین حاوی آهن این خصوصیت را دارد و به ذخیره مجدد آهن مورد نیاز برای جبران کم ‌خونی ناشی از خونریزی طبیعی طی عمل کمک می‌کند. عامل تغذیه می تواند به کاهش کمر درد پس از جراحی دیسک کمر کمک کند.

درمان دیسک کمر با مصرف این خوراکی ها

تغذیه بعد از عمل دیسک کمر

دیسک کمر

دیسک کمر مشکلی است که در سنین مختلف افراد را دچار می کند و به دلیل مرکزیت کمر تقریبا انجام تمام فعالیت های بدنی مشکل می شود. از انجا که جراحی ها و درمان دیسک کمر ساده نیست مصرف برخی خوراکی ها توصیه می شوند. در ادامه تعدادی از بهترین خوراکی ها برای درمان و تسکین درد دیسک کمر را به شما معرفی می کنیم.

تغذیه بعداز عمل دیسک کمر با نعناع

جویدن نعناع باعث تسکین درد به خصوص در ناحیه کمر که مرکز تجمع رگ های عصبی است می شود.

تغذیه بعداز عمل دیسک کمر با  فیبر و زنجیل

زنجبیل در طب سنتی بسیار توصیه می شود  برای تسکین درد به صورت خوراکی و حتی تهیه پمادهایی برای مصرف موضعی استفاده می شده است.این مواد مغذی را در رژیم غذایی خود قرار دهید زیرا با گنجاندن فیبر در رژیم غذایی روزانه، کمک بزرگی به سیستم گوارش خود کرده‌اید. فیبر، روند گوارش و هضم غذا را متعادل می‌کند و مانع از ایجاد هر گونه فشار ناشی از افزایش حجم معده (شکم) روی دیسک‌ها می‌شود. همچنین مصرف فیبر ستون فقرات را در سطح سلولی بهبود می‌بخشد.

تغذیه بعد از دیسک کمر

تغذیه بعداز عمل دیسک کمر با چای سبز

چای سبز به دلیل داشتن میزان بالایی آنتی اکسیدان در کاهش فاکتورهای منفی در تمام بخش های بدن تاثیر دارد. چینی ها از چای سبز به عنوان یکی از بهترین نوشیدنی ها برای تسکین دردهایشان به خصوص در نواحی کمر استفاده می کردند.

 تغذیه بعداز عمل دیسک کمر با روغن ماهی

با استفاده از روغن ماهی بدون انجام عمل جراحی می‌توان بیرون زدگی دیسک را درمان کرد. این درمان خانگی بر اساس خواص و قابلیت‌های ضدالتهابی روغن ماهی می‌تواند درمانی موثر باشد. ثابت شده است که روغن ماهی برای کاهش التهاب و درد ناشی از دیسک دژنراتیو بسیار موثر می‌باشد.

تغذیه بعد از دیسک کمر

تغذیه بعداز عمل دیسک کمر با پای مرغ

مصرف پای مرغ برای افراد مبتلا به پوکی استخوان، کمر درد یا دیسک کمر یا افرادی که دچار شکستگی استخوان هستند، توصیه می شود. این بخش از مرغ خاصیت غضروف سازی دارد و برای رشد کودکان بسیار مفید است اما برای افراد دارای چربی خون بالا و بیماران قلبی و عروقی توصیه نمی شود.

تغذیه بعداز عمل دیسک کمر با آبگوشت استخوان

رساندن مواد مغذی مورد نیاز به بدن، اولین قدم برای ایجاد روند بهبود خود به خود مشکل بیرون زدگی دیسک یا برآمدگی دیسک است. برای انجام این کار، باید یک رژیم غذایی حاوی کلاژن را دنبال کنید که موجب بهبود روند ترمیم دیسک‌ها یا بافت‌های آسیب دیده می‌گردد. کلاژن در پروتئین‌های آبگوشت استخوان یا مایع آن یافت می‌شود.

تغذیه بعد از عمل دیسک کمر

رژیم غذایی حاوی کلاژن به معنای مصرف منظم آبگوشت استخوان است. آبگوشت استخوان را می‌توانید از فروشگاه‌ها خریداری کنید. مصرف آبگوشت یخ زده بهتر است و به عنوان یک شرط مطلق برای بهبود دیسک، مصرف دو وعده از آبگوشت استخوان در روز ضروری است. به عنوان یکی از درمان‌های خانگی، شما می‌توانید جوجه، هویج، پیاز و سایر مواد را با آبگوشت استخوان ترکیب کنید و این به شما کمک می‌کند بدون هیچ مشکلی کلاژن را مصرف نمایید.آبگوشت مواد مغذی لازم را برای بدن فراهم می‌کند و به تدریج سبب کاهش و از بین بردن درد در پشت، سفتی گردن و سایر مشکلات ناشی از بیرون زدگی دیسک می‌شود.

رژیم غذایی ضدالتهابی برای بیرون زدگی دیسک

رژیم غذایی ضدالتهابی برای بیرون زدگی دیسک کمک می‌کند تا بدن قوی شود. این رژیم غذایی خطر بیرون زدگی دیسک و همچنین سایر اختلالات ستون فقرات و مفاصل را کاهش می‌دهد. رژیم غذایی ضدالتهابی همچنین می‌تواند وزن شما را مدیریت کند و قادر به کاهش سایش و فرسایش ساختار نخاعی است. غذاهای ایجاد کننده‌ی التهاب که باید از مصرف آن‌ها اجتناب کنید عبارتند از :

تغذیه بعد از عمل دیسک کمر

1-کلیه فست فود ها و غذاهای سرخ شده
2-سعی کنید تا حد امکان از مصرف گوشت گاو یا گوشت خوک در رژیم غذایی خود بپرهیزید.به جای این نوع گوشت‌ها می‌توانید از مواد غذایی حاوی پروتئین‌های سبک و در عین حال سالم مانند ماهی، بوقلمون یا مرغ بدون پوست، آجیل، حبوبات و لوبیا استفاده نمایید.
3-کلیه میان وعده‌ها و نوشیدنی‌های حاوی شکر
4-کلیه‌ی غذاهای فرآوری شده ،سعی کنید تقریباً از مصرف هر نوع ماده‌ی غذایی که روی بیرون زدگی دیسک تاثیر منفی دارد اجتناب کنید: آرد سفید، برنج سفید، نان سفید، پاستای سفید و البته شکر سفید.
5-از مصرف محصولات لبنیاتی با درصد چربی بالا در رژیم غذایی اجتناب شود. شیر، ماست و پنیر کم چرب یا بدون چربی جایگزین‌های مناسبی هستند.
6-روغن‌های نسبتاً هیدروژنه و مصرف رهر نوع کافئین

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

 

Leave a Comment