تزریق ژل دیسک کمر

تزریق ژل دیسک کمر
1 2018-06-17

تزریق ژل دیسک کمر

تزریق ژل دیسک کمر ، برای بیرون زدگی دیسک کمر استفاده می شود.

بیرون زدگی دیسک کمر از علت شایع و مهم وجود کمر درد و دردهای سیاتیکی می باشد. در روشهای قدیمی اگر بیماری به درمانهای ساده مانند درمان دارویی – آب درمانی و استراحت پاسخ نمی داد انجام عمل جراحی را به عنوان گزینه بعدی مطرح می کردند.

 

 

Injection of the lumbar disc gel

در دو دهه اخیر انجام جراحی بسته ستون فقرات بدون نیاز به جراحی باز و به صورت سرپایی و بدون بیهوشی به عنوان گزینه درمانی جدید و موثری جایگزین بسیاری از عمل های جراحی غیر ضروری گردیده اند تا جایی که در بیش از دو سوم موارد بیماران مبتلا به دیسک کمر که قبلا کاندید جراحی باز بوده اند با این روش درمان خواهند شد.

روش های اینترونشنال یا عمل های بسته با مکانیسم درمانی مشابهی سبب  کاهش سایز بیرون زدگی دیسک  می شوند. در تمامی روش های جراحی بسته دیسک کمر قسمت کوچکی از حجم داخل دیسک کاهش می یابد و تاثیر این کار به صورت فشار منفی زیادی در داخل دیسک سبب کاهش قسمت بیرون زدگی دیسک و آزاد شدن عصبی که تحت فشار قرار داشته می گردد.

تکنیک ها و روش های مختلفی برای انجام عمل بسته دیسک وجود دارد که بطور کلی به سه گروه تقسیم می شوند:

 

  • استفاده از گرما جهت کاهش فشار داخل دیسک که انجام عمل با لیزر یا آر اف با این مکانیسم کار خود را انجام می دهد.
  • روش شیمیایی که در آن تزریق ماده شیمیایی خاصی به داخل دیسک با تغییری که در ساختار مولکولی داخل دیسک ایجاد میکند سبب کاهش فشار داخل دیسک و جمع شدن قسمت بیرون زده دیسک میشود. تزریق دیسکوژل و ازون دو نمونه از این روش درمانی می باشد که اخیرا مورد توجه زیادی قرار گرفته اند.
  • تخلیه دیسک بروش مکانیکی که در آن یک وسیله میکروسرجری تحت بیحسی به داخل دیسک فرستاده میشود و توسط یک میکرو موتور قسمتی از حجم داخل دیسک به خارج بدن تخلیه می گردد.

 

 

Injection of the lumbar disc gel

تزریق ژل دیسک کمر به وسیله ی تزریق دیسکوژل است که  ترکیبی  از الکل – سلولز و تنگستن است که بصورت ژل در آمده است و تزریق آن به داخل دیسک سبب ایجاد تغییرات مولکولی در داخل دیسک می گردد.

 

الکل موجود در این ترکیب به عنوان یکی از قدیمی ترین روشهای درمان دیسک مطرح گردیده است. روش های قدیمی که در آنها از الکل مایع استفاده می شد به علت آسیبی که نشت احتمالی الکل به داخل نخاع بر بافت های عصبی وارد می کرد منسوخ گردیدند و استفاده از الکل  در دیسکوژل به صورت ترکیب ژله ای سبب مهار خروج این ماده از فضای دیسک پس از تزریق می گردد. خصوصیت شیمیایی الکل تزریق شده به داخل دیسک سبب تغییر در ساختار مولکولی ماده داخل دیسک و کاهش آب داخل دیسک شده و فشار داخل دیسک کاهش می یابد.

 

عمل تزریق دیسکوژل به داخل دیسک در اتاق عمل بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام شده و بیمار چند ساعت پس از عمل ترخیص می گردد. این کار تحت مونیتورینگ فلوروسکوپی انجام می شود و وجود فلز تنگستن در این ترکیب به علت نیاز به نمایان شدن این ژل در تصویر برداری با فلوروسکوپ می باشد. تاثیر نهایی این روش چند هفته پس از عمل خود را کاملا نشان می دهد و بیمار به محل کار بر می گردد.

 

 

 

Injection of the lumbar disc gel

استفاده از تزریق ژل دیسک کمر با استفاده از دیسکوژل در درمان فتق دیسک در مواردی که جدار دیسک سالم است و هنوز پارگی اتفاق نیفتاده، بیشترین تاثیر را در درمان بیماران دارد. روشهای بسته درمان دیسک بطور کلی در 75 تا 80 در صد موارد دیسکهای کمری سبب درمان میگردند و انتخاب اینکه بیمار با کدام روش تحت عمل بسته قرار گیرد به نوع دیسک و تشخیص پزشک بستگی دارد .

 

هزینه بالای داروی دیسکوژل و وجود تکنیکهای ساده تر و بی عارضه ای همچون تزریق ازون، شاید در بسیاری از موارد استفاده از این روش را در درمان دیسک به عنوان روش اول انتخابی محدود نماید.

 

درصد بالایی از بیمارانی که قرار است تحت عمل جراحی قرار گیرند می توانند با این روش ساده درمان شوند و یا حداقل می توانند این روش را قبل از عمل امتحان کنند. باید توجه داشت که در این نوع روش درمانی با آزاد کردن نخاع دردهای مربوط به دیسک از بین می برد و همچنین با آزاد سازی نخاع و ریشه های عصبی، خطر آسیبهای ناشی از فشردگی نخاع را برطرف می کند. نکته مهمی که باید به آن اشاره کنم این است که بیمارانی که دچار مشکل در دفع ادرار و مدفوع و سستی عضلات هستند خصوصا اگر تازه و پیشرونده باشند از این طریق قابل درمان نیستند.

 

 

 

Injection of the lumbar disc gel

متاسفانه برخی تصور می کنند که عمل کردن مساوی است با زمین گیر شدن. بیش از ٩٥ درصد بیمارانی که نیاز به عمل دارند همین ذهنیت را دارند و از عمل می ترسند و حتی علیرغم مشکلات بسیاری که در حرکت دارند ترجیح میدهند که عمل نکنند که این مساله اشتباه بسیار بزرگی است، عمل دیسک نیز مانند هر عمل دیگری ریسک پذیری دارد ولی به جرات میتوان گفت که در عمل باز، ریسک عارضه دار شدن کمتر از یک درصد است. تشخیص درست و استفاده از روش درمانی صحیح توسط پزشک و مراعاتهای پس از آن توسط بیمار سه عامل اصلی در جهت بهبود و درمان است.

 

برای انجام کار، دیسک کمر تحت هدایت فلوروسکوپی سی آرم (C-Arm fluoroscopy) و با استفاده از سوزن نخاعی، سوراخ می شود. پزشک با استفاده از یک سوزن صاف، انعطاف پذیر و بسیار نازک به راحتی به داخل نوکلئوس دیسک دسترسی پیدا می کند و دیسکوژل را تزریق می کند.

 

 

Injection of the lumbar disc gel

مقدار دیسکوژل تزریق شده در داخل هر دیسک بین مهره ای از 0.5 تا 0.8 میلی لیتر متفاوت است. بعد از درمان از بیمار خواسته می شود روی تخت به پشت دراز بکشد و در همان حالت دو ساعت استراحت کند. بعد از بازگشت از مطب، بیمار باید کارهای روزانه و فعالیت های فیزیکی خود را به تدریج از سر گیرد.

 

تزریق ژل دیسک کمر به وسیله ی دیسکوژل که یک ماده آبدوست است و آب را به خود جذب می کند. در زمان پرولاپس دیسک کمر مایع داخل دیسک به خاطر آسیب دیدن حلقه محافظت کننده به خارج ترشح می کند. با تزریق دیسکوژل به داخل دیسک، آب از اطراف دیسک (محل ایجاد فتق) جمع و وارد مرکز دیسک می شود.

بخش حل نشده دیسکوژل در داخل دیسک رسوب می کند و باعث سفت شدن و شکل گیری دوباره مواد داخل دیسک و ایجاد ماده ژله ای نرم و قابل انعطاف داخل آن می شود.

 

 

Injection of the lumbar disc gel

سه تا شش هفته بعد از تزریق ژل دیسک کمر با دیسکوژل، دیسک درد بیمار بهبود پیدا می کند. این در حالی است که بعد از جراحی تا سه ماه بیمار باید استراحت کند. بنابراین تزریق دیسکوژل یک روش امن و کم خطر برای بیماران است.

متخصصانی که صلاحیت تزریق دیسکوژل را دارند:

 

تزریق دیسکوژل یک روش تخصصی است و تنها برخی متخصصان مهارت انجام آن را دارند:

  • متخصصان درد

 

  • متخصصان ارتوپد در زمینه ستون فقرات

 

  • جراحان مغز و اعصاب

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

 

Comments (1)
دکتر هومان دانایانAugust 8Reply
با سلام، من درد زیادی در ناحیه گردن و کمر دارم و این درد سال هاست ادامه دارد، نمی دانم آیا درمان با ژل خطر دارد یا نه؟ آیا می توانید راهنمایی فرمایید.

Leave a Comment