تحصیل در رشته کایروپراکتیک

تحصیل در رشته کایروپراکتیک
2 2019-09-08

تحصیل در رشته کایروپراکتیک

تحصیل  در رشته کایروپراکتیک :کایروپراکتیک ، از کلمه یونانی Chiropraktikos به معنی “درما ن موثر دستی” گرفته شده است. درمان کایرو پراکتیک بر این ایده تاکید دارد که دلیل بسیاری از بیماریها، ناتوانی بدن در انطباق با محیط است. کایروپراکتیک، نوعی طب جایگزین محسوب میشود که بر اساس تشخیص و درمان اختلال های مکانیکی و ناهماهنگی های سیستم اسکلتی عضلانی بوده و بر اعصاب، عضلات ، استخوان ها و مفاصل تاثیر میگذارد اما موجب اختلال های دیگر هم می شود. طرفداران این درمان معتقد هستند که این اختلال ها از طریق سیستم عصبی بر سلامت عمومی تاثیر می گذارند ، با این حال، هیچ شاهد علمی برای آنها وجود ندارد.

تحصیل در رشته کایروپراکتیک

اصلی ترین تکنیک کایرو پراکتیک، شامل درمانهای دستی ، مخصوصا درمان سنتی ستون فقرات، اصلاح مفاصل و بافت های نرم است. کایروپراکتیک، از دارو و مواد شیمیایی استفاده نکرده بلکه بخش های اسکلتی عضلانی بدن که عملکرد خوبی ندارند را مشخص ، تعدیل و اصلاح می کند. کایروپراکتورها، متخصص های درمان کایروپراکتیک هستند که بر درمان اختلال های ماهیچه ای عصبی متمرکز بوده و بر درمان و اصلاح ستون فقرات به صورت دستی تاکید دارند. کایروپراکتورها ،در صدد تخفیف درد، درمان درد کمر و بهبود عملکرد بیمار و آموزش حفظ سلامتی از طریق ورزش و ارگونومی هستند.

هدف درمان کایروپراکتیک چیست

با تحصیل  در رشته کایروپراکتیک مشخص میشود  که هدف درمان کایروپرکتیک افزایش تحرک در مفصل و شل‌سازی عضلات است. بعضی از متخصصان کایروپرکتیک از حرارت، محرک الکتریکی، یا سونوگرافی برای کمک به شل سازی عضلات قبل از انجام دستکاری ستون فقرات استفاده می‌کنند.

سایر انواع درمان ممکن است شامل موارد زیر باشند :

** حرارت یا یخ

** شکم بند یا پشت بند

** سونوگرافی

** ورزش‌های تقویتی و نرم‌کننده

** پس‌خوراند زیستی (بیوفیدبک)

** درمان از طریق آرام سازی

**بعضی از متخصصان کایروپرکتیک از اشعه‌ی ایکس برای کمک به تشخیص ناراحتی استفاده می‌کنند.

تحصیل  در رشته کایروپراکتیک چگونه است

تحصیل در رشته کایروپراکتیک

مدرک کایروپراکتیک مدرک مورد نیاز برای تخصص کایروپراکتیک، دکتراست و کاندیدهای این رشته باید، دوره های آناتومی ، شیمی، فلسفه و کایروپراکتیک را یادبگیرند. دوره کایروپراکتیک دوره کایروپراکتیک ، تکنیک های کایروپراکتیک شامل سیستم های ابزاری، بیو فیزیک کایروپراکتیک، بیو مکانیک ستون فقرات و تکنیک های اصلاح را آموزش میدهد. بسیاری از کایروپراکتور ها در رشته آسیب های ورزشی، جراحی یا اطفال متخصص هستند. برخی ازآنها، نوروپاتی را با روش های کایروپراکتیک ترکیب می کنند تا ،بدون استفاده از جراحی یا داروها، از عهده درمان سیستم عصبی و بیماری های درد پشت بر آیند. علاوه بر این، متخصصان کایروپراکتیک ممکن است به منظور افزایش پذیرش درمان کایروپراکتیک در بین عموم، بر روی برنامه های درمانی محلی متمرکز شوند

نکات مهم درمان کایرو پراکتیک

**کایرو پراکتیک علم است نه اعتقاد

ممکن است وضعیت شما قبل از بهبود پردا کردن، بدتر شود

**فقط خودتان میتوانید به درمان به موقع درد کمرتان کمک کنید نه دیگران

**روی محل آسیب دیدگی یخ بگذارید

**از درمانهای غیر معتبر و پیشنهادی دیگران بپرهیزید

**سوابق بیماری خانوادگی را به کایرو پراکتور بگویید

**گاهی نوزادان نیز نیاز اصلاح ستون فقرات دارند اگر نتایج دلخواه بدست نیامد ، کایرو پراکتور را سرزنش نکنید

قوانین مربوط به تحصیل در رشته کایروپراکتیک

تحصیل دررشته کایروپراکتیک

اگر چه رشته كايروپراكتيك در سطح جهاني قدمت ١٢٠ ساله دارد، اما تنها حدود هفده سال است كه به صورت قانوني توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و همچنين سازمان نظام پزشكي كشور در ايران مورد تائيد و تصويب قرار گرفته است. در طول اين مدت كوتاه، اين رشته بين مردم جامعه ، همچنين جامعه علمي كشورمان محبوبيت فراواني كسب نموده و توانسته است توجه بسياري از بيماران ستون فقرات و مفاصل را جلب نمايد. روزانه بيماران بسياري در سطح كشور به پزشكان كايروپراكتيك مراجعه نموده و تحت درمان قرار مي گيرند. متاسفانه اين محبوبيت باعث شده است كه تعدادي افراد سودجو كه هيچگونه تحصيلات اكادميكي و تخصصي در رابطه با اين رشته ندارند، بدون داشتن مجوز رسمي و تائيد نظام پزشكي كشور، از كلمه كايروپراكتيك جهت جلب بيماران استفاده نموده و حتي در برخي موارد مبادرت به انجام درمان كايروپراكتيك نيز نمايند. اين امر عواقب جبران ناپذيري را براي بيمار مي تواند در پي داشته باشد. لذا بدينوسيله به اطلاع عموم مي رساند در زمان مراجعه به پزشكان كايروپراكتيك به نكات زير توجه نمايند:

١- پزشكان كايروپراكتيك عموما از كشور امريكا يا كانادا فارغ التحصيل شده و بوردهاي سراسري و ايالتي ان كشور را با موفقيت به پايان رسانده اند. اين پزشكان داراي نظام پزشكي با شماره هاي يك تا سه رقمي هستند كه با حرف ك اغاز ميشود.براي مثال :ك -١٠ يا ك -١٢٢.
٢- درماني به نام “ماساژ كايروپراكتيك”وجود خارجي نداشته و توسط اين انجمن به هيچ وجه مورد تائيد نمي باشد.
٣- تنها پزشكان كايروپراكتيك كه داراي شماره نظام پزشكي مربوطه مي باشند، مجاز به انجام درمان كايروپراكتيك و تنظيم و تطبيق ستون فقرات و مفاصل مي باشند.

تحصیل در رشته کایروپراکتیک

مزیت ها و عوارض جانبی کایروپراکتیک

در کل، اصلاح ستون فقرات و درمان کایروپراکتیک بی خطر و ایمن هستند و برای درمان کمردرد های حاد و آسیب های ناگهانی حاصل از انجام کارهای سنگین موثر و مفید هستند. علاوه بر این ، این درمان برای :

**درد گردن

**سردرد

**ستئو آرتریت  :

شایع ترین بیماری مفصلی است که در اثر ورزش های طاقت فرسا، چاقی یا افزایش سن ایجاد می شود )

**فیبرو میالژیا :

یک نوع سندرم درد اسکلتی – عضلاتی مزمن است که علائم آن، درد گسترده، خستگی و اختلال خواب است )

**کمر درد های حاد که نسبت به دردهای مزمن شایع تر هستند و بیش از 6 هفته طول نکشیده و خود به خود بهبود پیدا می کنند، نیز مفید است.

اکثر عوارض جانبی کایروپراکتیک نسبتا خوش خیم بوده و شامل خستگی و درد مداوم ، حاصل از آسیب های قلبی و سردرد درمان شده، می شوند. اما برخی از عوارض جانبی جدی تر هستند و موارد فوق دیسک بین مهره ای (عارضه ای است که به علت ضربه یا بلند کردن جسم سنگین اتفاق می افتد و فشرده سازی اعصاب در ستون فقرات پایین را در بر میگیرند؛ احتمال دارد که این عوارض منجر به درد، انسداد شریان مهره ای ، ضعف و مشکلات روده و سکته مغزی شوند. با این حال،کایروپراکتیک میتواند عوارض جانبی خفیف تا متوسط ​​ و یا عوارض جدی یا کشنده ،در موارد نادر ،نیز داشته باشد.

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Comments (2)
شيرينApril 19Reply
با عرض سلام من يه سوال داشتم از شما به عنوان پيش كثرت اين مدرك دخترم در نظر داره رشته كايرويراكتيك را بخونه.دوست داشتم نظر شما رو بدون م از لحاظ در امد و محيط كارى وزحمتش. ممنون
ساراJune 22Reply
میشه بگید چه کشورهایی رشته ی کایروپراکتیک توشون تدریس میشه؟

Leave a Comment