بیماری دیسک کمر

بیماری دیسک کمر
2020-02-23

بیماری دیسک کمر

بیماری دیسک کمر : کمردرد یکی از شایعترین علل مراجعه به پزشک در دنیاست دردکمر از مهمترین  مشکلاتی است که هر شخصی  در طول زندگی خود امکان دارد  بارها با آن مواجه شود و در صورتیکه به فکر درمان آن نباشد یا به‌ اندازه‌ی کافی احتیاط نکند اوضاع روز‌ به‌روز بدتر خواهد شد

بیماری دیسک کمر

پارگی و آسیب دیدن دیسک کمر چگونه رخ میدهد

حلقه‌ای سخت موسوم به آنالوس از ماده ژل‌ ی شکل ، موجود در هر دیسک  از آن محافظت می کند . این حلقه که پوششی بیرونی برای حفاظت است ، نوکلئوس پولپوزوس نام دارد . در اثر افزایش سن و استهلاک  در بدن ، دیسک ها بخشی از مایعاتی را که موجب انعطاف‌ پذیری و نرمی آن ها می شود ، از دست می دهند . بنابراین ، سفت‌ تر و صاف‌ تر می شوند و فرایند انحطاط و نابودی دیسک  اتفاق می افتد

این تخریب ممکن است  در اوایل بزرگسالی در بدن رخ دهد . فشار های مختلف روی دیسک‌ کمر میتواند موجب تحدب ، انشقاق و پارگی آن شود . وقوع این مشکلات در کمر باعث بیرون زدگی دیسک و فشار آوردن به ریشه اعصاب حوالی دیسک کمر میشود . نتیجه هم چیزی نیست جز درد در باسن و پاها . مشکل انحطاط یا دژنراتیو دیسک میتواند به مشکل دیسک کمر ختم شود . یادتان باشد که انحطاط دیسک یا دژنراتیو دیسک به خودی خود یک بیماری پیش‌ رونده نیست و همیشه موجب مشکلات مزمن و دائمی نخواهد شد .

علائم  و نشانه های ابتلا  به بیماری دیسک کمر

بیماری دیسک کمر

علائم ابتلا به بیماری دیسک کمر بیشتر در قسمت پایین آن ظاهر میشود ، البته که رخ دادن آن در نزدیکی گردن نیز امکان پذیر است و نشانه های  آن نیز بستگی به محل رخ داده دارد که معمولا  موارد زیر را  شامل میشود  :

** درد بازو و ساق پا :

اگر  بیماری دیسک کمرتان  در قسمت پایین آسیب دیده باشد ، معمولا درد زیادی را در ناحیه ران ، باسن و نرمه ساق پا  یتان دارند و همچنین این درد امکان دارد  در هر جای دیگری از پا ها هم احساس شود . دیسک در نزدیکی گردن درد زیادی را در شانه و بازو ایجاد میکند که این درد هنگام سرفه کردن ، عطسه کردن و پوزیشنها ی مشخصی افزایش می یابد و این درد اغلب تیز و همراه با سوزش است .

** بی حسی و گزگز کردن :

افرادیکه مبتلا به  بیماری دیسک کمر هستند ، اغلب با بی حسی و گزگز کردن در ناحیه آسیب دیده مواجه میباشند .

** ضعف :

ضعف عضلات نیز به علت آسیب به عصب به وجود میاید تا جایی که فرد قادر به بلند کردن و یا نگه داشتن اجسام نیست .

** گاهی اوقات نیز این علائم ظاهر نمیشود و فقط با عکس میتوان متوجه آن شد .

 روش تشخیص بیماری دیسک کمر

برای تشخیص بیماری دیسک کمر ، متخصص ابتدا سابقه بیماریتان را بررسی کرده و چندین تست فیزیکی از جمله تست های زیر را  به طور دقیق انجام می دهد :

** تست بالا بردن عمودی پا در تشخیص بیماری  دیسک کمر

شما دراز میکشید و پزشک پایی را که درد دارد را  بالا میبرد .

** تست بالا بردن پای مخالف در تشخیص  بیماری دیسک کمر

شما دراز کشیده و پزشک پایی را که درد ندارد بلند می کند.

** آزمایش عصبی در تشخیص دیسک کمر

اگر تست های بالا با درد پا یا کمر همراه باشد ، این آزمایش انجام میشود  که نتیجه مثبت آن نشانه وجود  بیماری دیسک کمر است . آزمایش کامل شامل تست رفلکس ، قدرت عضله ، توانایی راه رفتن و وجود بیحسی است .

همچنین امکان دارد پزشک وجود بی حسی در ناحیه مقعد را نیز بررسی کند زیرا که این قسمت هم امکان دارد  تحت تاثیر فتق دیسک کمر قرار گیرد .

** آزمایش های  دیگر در تشخیص دیسک کمر

در اغلب موارد تستهای فیزیکی ای که در بالا توضیح داده شد برای تشخیص دیسک کمر کافی است . اگر پزشک معالجتان  تردید داشته باشد یا بخواهد عصبی را که تحت فشار است شناسایی کند یا بعد از چهار  هفته درمان هیچ بهبودی مشاهده نشود امکان دارد  از

تستها ی تشخیصی دیسک کمر زیر هم استفاده شود :

** تشخیص دیسک کم با اسکن MRI

در این روش از میدان مغناطیسی برای گرفتن عکس از بدن استفاده میشود . با کمک این تست میتوان بطور قطعی محل فتق دیسک کمر را شناسایی کرد و عصب تحت فشار را یافت .

** تشخیص دیسک کمر با سی تی اسکن

بوسیله اشعه ایکس ، عکسی از مقطع ستون فقرات و اجزای اطراف آن برای تشخیص دیسک کمر تهیه میشود .

** تشخیص دیسک کمر با میلوگرام

رنگی درون مایع نخاعی تزریق شده و سپس اشعه ایکس به آن تابانده میشود . این آزمایش میتواند نشان دهنده فشار بر روی نخاع یا عصب بر اثر فتق دیسک کمر یا دلایل دیگر باشد .

اقدامات اولیه برای کنترل درد، ناشی از پارگی دیسک کمر چیست

بیماری دیسک کمر

درمان بیماری  دیسک کمر – اقدامات اولیه

زمانی که برای اولیم بار ، علائم درد شدید پارگی دیسک کمر ظاهر میشوند ، در این مواقع کنترل درد بسیار الزامی است  . برای کنترل درد میتوان از موارد زیر کمک گرفت :

**استفاده از یخ :

برای کاهش درد ناشی از پارگی دیسک کمر میتوان از کیسه آب سرد و یخ برای کاهش التهاب و اسپاسم استفاده کرد . ماساژ با یخ هم پیشنهاد  خوبیست . یخ تا 48 ساعت بعد از شروع درد کمر مؤثر ترین درمان خواهد بود .

** دارو های رفع درد :

متخصصین  معمولا برای رفع درد دیسک کمر در شروع پارگی دیسک کمر ، داروهایی بدون نیاز به نسخه مانند ، دارو های ضدالتهاب غیر استروئیدی یعنی ایبوپروفن یا ناپروکسن را برای رفع درد و التهاب توصیه میکنند .

**شُل‌ کننده ماهیچه :

احتمال وقوع اسپاسم و گرفتگی عضلات همراه با پارگی دیسک کمر وجود دارد . استفاده از دارو های شل‌ کننده ماهیچه به کاهش درد اسپاسم کمک میکند .

** درمان با گرم کردن :

استفاده از گرما و کیسه  ی  آب گرم تا 48  ساعت بعد از پارگی دیسک کمر مفید واقع میشود . کیسه آب گرم ، کمپرس آب گرم و نوار هایی مخصوص که با چسباندن در ناحیه درد گرما ایجاد میکنند هم گزینه‌ های خوبی برای رفع درد اند .  گرمای مرطوب مانند  گرما ی حمام هم اثرات مثبتی خواهد داشت

** ترکیب یخ و گرما :

برخی از بیماران  برای کاهش درد به‌ طور متناوب از کیسه یخ و آب گرم استفاده میکنند .
بهتر است استراحت مطلق و خوابیدن در رختخواب هم به یک تا دو روز محدود شود ، زیرا استراحت بیش‌ ازحد باعث خشک شدن بدن و درد بیشتر میشود . بهتر است بعد از یک تا دو روز استراحت ، فعالیتهای سبک و حرکات تمرینی تکرار شونده‌ ای انجام شود . پرهیز از وزنه‌ برداری و حرکات ورزشی شدید هم ضروری است .

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

 

Leave a Comment