بهترین درمان دیسک کمر

بهترین درمان دیسک کمر
2020-02-12

 بهترین درمان دیسک کمر

بهترین درمان دیسک کمر : دیسک های کمری در واقع لایه‌ ها ی بین مهره‌ های کمر  اند که فشار بین مهره‌ ها را جذب و حرکت بدن در جها ت مختلف را امکان‌ پذیر میکنند . ایندر صورتیست  که آسیب یا پارگی دیسک کمری موجب ناراحتی و تحریک اعصاب در قسمت پایینی پا می شود . درمان دیسک کمر بسته به نوع و میزان آسیب و همین‌ طور ناحیه آسیب دیده متفاوت است

بهترین درمان دیسک کمر

پارگی و آسیب دیدن دیسک کمر چگونه رخ می دهد

حلقه‌ ای سخت موسوم به آنالوس از ماده ژل‌ مانند موجود از هر دیسک محافظت می‌کند. این حلقه که پوششی بیرونی برای حفاظت است، نوکلئوس پولپوزوس نام دارد. در اثر افزایش سن و استهلاک بدن، دیسک‌ها بخشی از مایعاتی را که موجب انعطاف‌پذیری و نرمی آنها می‌شود، از دست می‌ دهند .

بنابراین، سفت‌تر و صاف‌تر می‌شوند و فرایند انحطاط و نابودی دیسک (دژنراتیو دیسک) به وقوع می پیوندد. این تخریب در اوایل بزرگسالی در بدن رخ میدهد . فشارهای مختلف روی دیسک‌ کمر می‌تواند موجب تحدب، انشقاق و پارگی آن شود . وقوع این مشکلات درناحیه ی کمر باعث بیرون زدگی دیسک و فشار آوردن به ریشه اعصاب حوالی دیسک کمر میشود . نتیجه هم چیزی نیست جز درد در  ناحیه ی باسن و پا ها . مشکل انحطاط یا دژنراتیو دیسک می‌تواند به مشکل دیسک کمر ختم شود . یادآوری میکنیم  که انحطاط دیسک یا دژنراتیو دیسک به خودی خود یک بیماری پیش‌ رونده نیست و همیشه موجب مشکلات مزمن و دائمی نخواهد شد .

اقدامات اولیه برای کنترل درد ناشی از پارگی در ناحیه ی  دیسک کمر چیست

زمانی که برای نخستین بار، علائم درد شدید پارگی دیسک کمر ظاهر می‌شوند، کنترل درد بسیار ضروری است. برای کنترل درد میتوان از موارد زیر کمک گرفت :

 بهترین درمان دیسک کمر با استفاده از یخ :

برای کاهش درد ناشی از پارگی دیسک کمر میتوان از کیسه آب سرد و یخ برای کاهش التهاب و اسپاسم استفاده کرد . ماساژ با یخ هم ایده خوبی است. یخ تا ۴۸ ساعت بعد از شروع کمر درد، مؤثرترین درمان خواهد بود.

 بهترین درمان دیسک کمر با درمان گرم کردن :

استفاده از گرما و کیسه ی  آب گرم تا 48 ساعت بعد از پارگی دیسک کمر مفید واقع میشود . کیسه آب گرم، کمپرس آب گرم و نوارهایی مخصوص که با چسباندن در ناحیه درد گرما ایجاد می‌کنند هم گزینه‌های خوبی برای رفع درد هستند. گرما ی مرطوب مثل گرمای حمام هم اثرات مثبتی دارد .

بهترین درمان دیسک کمر

 بهترین درمان دیسک کمر با ترکیب یخ و گرما :

بعضی بیماران  برای کاهش درد به‌طور متناوب از کیسه یخ و آب گرم استفاده میکنند .
بهتر است استراحت مطلق و خوابیدن در رختخواب هم به یک تا دو روز محدود شود، زیرا استراحت بیش‌ازحد باعث خشک شدن بدن و درد بیشتر می‌شود

. بهتر است بعد از یک تا دو روز استراحت، فعالیت‌های سبک و حرکات تمرینی تکرارشونده‌ای (با در نظر گرفتن وقفه و استراحت) انجام شود. پرهیز از  ورش وزنه‌ برداری و حرکات ورزشی شدید هم الزامی است

علایم دیسک کمر

درد موضعي در كمرکه در بسیاری از بیماران امکان دارد ایت علایم  وجود نداشته باشد
درد انتشاری در ناحیه ی پا ها به عنوان یکی از مهم ترین علائم دیسک کمر مطرح می باشد . علایم دیسک کمر در پا ها بسیار متغیر و در حدود 30 نوع علامت مختلف است .
**احساس ناتوانی یا گرفتگی در پا ها و خصوصا درد پشت زانو ها
**بی حسی و ضعف عضلانی
**احساس گزگز و مور مور و خواب رفتگی در  قسمت پا ها
**احساس سوزش عضلانی

نکته مهم :

باید گفت  علائم اولیه دیسک در اغلب افراد ضعف عضلات ناحیه کمر و شکم است . بدنبال آن دیسک ضعیف شده و به دنبال یک حادثه جابجا شده و با فشار به اعصاب موجب بروز درد کمر  و درد ساق پا ها ، ران ها  و … شوند .
اکثرا  به بیمارانی که دچار گزگز و مور مور در پا ها می شوند ابتدا به بیماری ام اس شک می کنند . در حالیکه خواب رفتگی پا بیشتر به دلیل تحریک ریشه عصب توسط دیسک کمر میباشد تا  در بیماری ام اس . در بیماری  ام اس بسیاری از علایم از جمله ضعف و دو بینی و… بسیار بارز تر است .

.
دیسک کمر امکان دارد  موجب درد کمر بسیار شدید شود ولی خصوصا در موارد مزمن ممکن است اصلا کمردرد هم نداشته باشد و فقط علائم درد باسن و درد ساق و کناره پا  ها ایجاد کند . بسیاری از بیماران سابقه کمردرد را دارند ولی ممکن است این درد مربوط به گذشته هایی باشد که راحتی آنرا نتوانند به دیسک کمر و درد  ناحیه ی ساق و کف پا خود ارتباط دهند .

درمان دیسک کمر

نود درصد درمان غیر جراحی دیسک کمر، درمان های توانبخشی است. درمانهایی که برای این بیماری مورد استفاده قرار میگیرند را میتوان بصورت زیر دسته بندی کرد :

**اوزون درمانی یا ازن تراپی

**لیزردرمانی

**طب سوزنی

**فیزیوتراپی

**ورزش

**ماساژ

**تزریق اپیدورال

**تریگرپوینت تراپی

**کمربندهای طبی

**رفلکسولوژی

** کایروپراکتیک  و جا اندازی ستون فقرات

**RF یا رادیوفرکوانسی

جراحی دیسک کمر

۹۰ درصد بیماران دیسک کمر به درمان های غیرجراحی که توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی، کایروپراکتیک و طب سوزنی و اوزون تراپی … انجام می شود پاسخ می دهند. اما ده درصد به این درمان ها جواب نمیدهند و نیاز به درمان جراحی دارند .

جراحی بسته دیسک کمر به کمک تکنیکها ی لیزری ، RF و یا ازون درمانی از درمانهای جدید با حداقل میزان عوارض بستری در بیماران محسوب میشوند . البته امکان دارد از نظر شدت و وضعیت جسمانی امکان دارد  بیمار نیاز به جراحی دیسک کمر به صورت باز داشته باشد .

 بهترین درمان دیسک کمر با طب سوزنی

طب سوزنی در واقع یک شاخه ای از طب سنتی چین و از جمله درمانهای طبی است که در آن با فرو کردن سوزنها ی نازکی در نقاط خاصی از بدن باعث تغییراتی در نحوه عملکرد بدن و درمان بعضی از بیماریها میشود .در طب سوزنی ، سوزن حداکثر تا روی عضله وارد میشود ( معمولاً سوزن را در بافت زیر جلدی یا بافت چربی فرو میکنیم ) به همین جهت سوزنی که مورد استفاده در طب معمولاً باعث درد نمیشود طب سوزنی  ، امروز در درمان درد کمر و دردسیاتیک به کار میرود و اثرات آن بیشتر از اثرات پلاسبو  یا شبه دار میباشد و گاهی در کاهش درد با اثرات دارو ها ضد التهاب برابری میکند

 بهترین درمان دیسک کمر با تزریق در داخل مفاصل ستون مهره ها یا  (در فضای ا پید ورال)

در صورتیکه بیمار به درمان های طبی و درمانهای فیزیوتراپی پاسخ ندهد میتوان در فاست های بیمار یا در سوراخ بین مهره ای و (یا در فضای اپیدورال ) ماده ضد التهاب مانند : کورتون را که در واقع قوی ترین ماده ضد التهاب می باشد که توسط انسان تاکنون ساخته شده است وارد نمود . قاعدتاً وقتی که ماده ضد التهاب مستقیماً در کنار ریشه عصبی قرار بگیرد و تاثیر آن ۱۰ برابر هنگامی است که این ماده ضد التهاب خورده شود. پس،  تزریق در فضای اپیدورال و در اطراف ریشه های عصبی درمان بسیار خوبی است .

بهترین درمان دیسک کمر با  دارو های شل کننده عضلانی

داروی بعدی که در درمان دیسک بکار میرود داروی شل کننده عضلانی است مثل ( متوکاربامول و باکلوفن یا تیزانیدین ) . چون وقتیکه فشاری بر روی ریشه عصبی است باعث میشود که عضله تحت تأثیر جریان های الکتریکی مداوم قرار گیرد ودر تمام 24 ساعت به حالت انقباض در آید . خود این انقباض عضله باعث جمع شدن اسید لاکتیک ،  در درون آن و ایجاد درد میشود . دلیل دیگر اینکه انقباض مداوم عضله باعث درد می شود این است که عضلات دچار کمبود اکسیژن میشوند . حال اگر ما با داروهای شل کننده عضلانی ، عضله را از این حالت خارج کنیم ، درد بیمار بهتر میشود .

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment