بهترین دارو برای دیسک کمر

بهترین دارو برای دیسک کمر
2018-08-08

بهترین دارو برای دیسک کمر

بهترین دارو برای دیسک کمر را نمی توان به طور قطعی بیان کرد زیرا داروهای زیاد و متنوعی برای دیسک کمر وجود دارد.

هنگامی که به دنبال راهکار مناسب برای کاهش درد کمر هستید، احتمالاً مصرف دارو اولین اقدام برای این منظور خواهد بود. امروزه ثابت شده مجموعه متنوعی از داروها می‌توانند برای درمان درد کمر مناسب بوده و نوع داروی مفید برای بیمار بستگی به نوع درد و ناراحتی شخص دارد.

مصرف داروهای مفید برای درمان آرتروز می‌تواند برای کنترل درد کمر نیز مفید باشند. علاوه بر این مصرف تیلنول به همراه سایر داروهای مسکن می‌تواند نقش موثر در بهبود درد کمر داشته باشد.

Best medicine for lumbar disc

 

حال می خواهیم بهترین دارو برای دیسک کمر را بررسی کنیم:

روش درمان مناسب برای مشکلات کمر به تعدادی از عوامل همچون یافته‌های پزشک در طول معاینات انجام شده بستگی دارد. در بسیاری از موارد، مصرف دارو می‌تواند به کاهش درد و التهاب ایجاد شده کمک کرده و با کاهش فرآیند پیشرفت بیماری حتی باعث توقف شرایط آن شود.

در واقع این ویژگی یک بخش مهم از برنامه درمان مشکلات کمر می‌باشد. به این ترتیب بر اساس تشخیص انجام شده توسط پزشک، داروهای تجویز شده برای بیمار می‌تواند شامل یک یا چند مورد از داروهای زیر باشد،که طبق درد بیمار هرکدام از داروهای زیر می تواند برای بیمار،بهترین دارو برای دیسک کمر باشد.

 

Best medicine for lumbar disc

بهترین دارو برای دیسک کمر:داروهای ضدالتهاب غیر استروئید (NSAIDs):

یکی از بهترین دارو برای دیسک کمر می باشد که این داروها از تنوع زیاد برخوردار بوده و مصرف برخی از آن‌ها بدون نیاز به نسخه پزشک نیز به منظور کاهش درد و التهاب ناشی از آرتروز امکان‌پذیر است.

علاوه بر این مصرف این داروها می‌تواند برای کاهش درد کمر در نتیجه رگ به رگ شدن کمر یا سایر عوامل مانند آن نیز مفید باشد.

تا کنون، بخش عمده‌ای از این داروها به صورت خوراکی وجود داشته و توسط افراد مصرف می‌شدند. با این وجود، در سال‌های اخیر برخی از انواع این داروها به صورت موضعی به بازار معرفی شده که برای مثال در این رابطه می‌توان از ژل وولتارن (Voltaren Gel) و پنساید (Pennsaid) نام برد.

Best medicine for lumbar disc

 

داروهای موضعی:

در صورتی که درد کمر در بافت‌های نرم ایجاد شود، احتمالاً مصرف پمادها و کرم‌های ضد درد قابل تهیه از داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک می‌تواند به رفع مشکل فرد کمک کند.

برای مثال در این رابطه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بن- گای (Ben-Gay)
 • آسپرسرم (Aspercreme)
 • کاپزاسین- پی (Capzasin-P)
 • اوکالیپتامینت (Eucalyptamint)

باید توجه داشته باشید هر چند تاثیرگذاری این داروهای موضعی از طریق مواد فعال تشکیل دهنده آنها معمولاً برای مفاصل پیرامونی همچون زانوها و دست‌ها مفید است، همواره احتمال مفید و بی‌خطر بودن مصرف آنها برای کاهش درد کمر نیز وجود دارد.

Best medicine for lumbar disc

داروهای ریلکس کننده عضلات:

این داروها برای رفع اسپاسم و گرفتگی عضلات مصرف می‌شوند. برای کاهش درد در ناحیه کمر، این داروها اغلب به همراه داروهای ضدالتهاب غیر استروئید برای بیمار تجویز می‌شوند.

این داروها شامل:

 • ارفینادرین (نورفلکس)
 • کاریسوپرودل (سوما)
 • سیکلوبنزاپرین (فلکسریل)

داروهای ریلکس کننده عضلات می‌تواند باعث ایجاد حالت خواب آلودگی برای فرد شوند و به همین خاطر مصرف آن‌ها به طور خاص زمانی مناسب است که بیمار مبتلا به کمر درد شدید باشد و باعث بیدار ماندن او در طول شب شود.

 

Best medicine for lumbar disc

داروهای ضد درد:

داروهای مسکن یکی از معمول‌ترین داروهای مصرف شده برای بسیاری از انواع مختلف آرتروز و سایر مشکلاتی است که باعث ایجاد کمر درد می‌شود. برخلاف داروهای ضدالتهاب غیر استروئید که عملکرد آن‌ها بر اساس کنترل درد و التهاب است، داروهای ضد درد فقط برای تسکین درد طراحی شده‌اند.

به همین دلیل، مصرف این داروها برای افرادی که به خاطر آلرژی یا مشکلات معده قادر به مصرف داروهای ضدالتهاب غیر استروئید نیستند، مناسب‌تر و بی‌خطرتر می‌باشد. هنگامی که این داروها به نحو صحیح مصرف شوند، تاثیرگذاری آن‌ها بر درد و ناراحتی کمر که با التهاب همراه نیست، بیشتر می‌باشد.

Best medicine for lumbar disc

 

 داروهای ضد روماتیسمی تعدیل کننده بیماری:

داروهای ضد روماتیسمی تعدیل کننده بیماری (DMARDs) به آرامی شرایط بیماری التهابی را برطرف می‌کنند. انواع مختلف این داروها می‌تواند برای درمان برخی از انواع بیماری آرتروز که بر وضعیت ستون فقرات تاثیر دارند، مفید باشد. برای مثال در این رابطه می‌توان از بیماری‌های روماتیسم، اسپوندیلیت آنکیلوزان، و آرتریت پسوریاتیک نام برد.

Best medicine for lumbar disc

داروهای تعدیل کننده واکنش بیولوژیک:

این گروه از داروها جدیدترین نوع داروهای مورد استفاده برای درمان روماتیسم و برخی از انواع دیگر آرتروز التهابی هستند که در آنها از اجزای بیولوژیک برای رفع مشکل استفاده می‌شود. تا کنون اثربخشی هشت نوع از این داروها مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار گرفته است.

در حقیقت مصرف هر یک از این داروها یک مرحله از فرآیند التهابی را بدون ایجاد اختلال در عملکرد کلی سیستم ایمنی متوقف می‌نماید. علاوه بر روماتیسم، برخی از اجزای بیولوژیک موجود در این داروها می‌تواند برای درمان آرتروز نوجوانی، اسپوندیلیت آنکیلوزان، و آرتریت پسوریاتیک نیز مفید باشند.

 

 

کورتیکو استروئیدها:

این داروها دارای عملکرد سریع بوده و از نظر ساختاری شبیه به کورتیزون تولید شده توسط بدن هستند که نقش مفید در کنترل التهاب دارند. در صورتی که التهاب ایجاد شده در ناحیه کمر به خاطر ابتلا به یک بیماری التهابی سیستمیک همچون پلی‌میالژی‌ روماتیكا یا روماتیسم باشد، پزشک احتمالاً مصرف داروهای کورتیکو استروئید خوراکی را برای بیمار تجویز می‌کند. به هر حال در صورتی که التهاب محدود به یک مفصل خاص در ستون فقرات باشد، پزشک احتمالاً دارو را بطور مستقیم به مفصل ملتهب تزریق خواهد کرد.

 

 

Best medicine for lumbar disc

داروهای پوکی استخوان:

داروهای پوکی استخوان برای آهسته کردن فرآیند از بین رفتن ساختار استخوان یا کمک به بدن جهت ساخت سلول‌های استخوانی جدید مناسب هستند. هر چند مصرف این داروها بطور خاص برای درمان مشکلات کمر در نظر گرفته نشده است، ایجاد ساختار استخوانی قوی‌تر می‌تواند احتمال ایجاد شکستگی در استخوان را کاهش دهد. مصرف برخی از این داروها (به نام بی فسفونات) می‌تواند برای درمان بیماری پاژه استخوان (که بر وضعیت ستون فقرات تاثیر منفی دارد) مفید باشد.

داروهای فیبرومیالژیا:

پزشکان و متخصصان انواع مختلف داروها را برای درمان فیبرومیالژیا تجویز می‌نمایند. به هر حال تاثیرگذاری فقط سه نوع از این داروها یعنی داروی ضد صرع پریگابالین (لیریکا) و دو نوع داروی ضد افسردگی یعنی دولوکستین (کیمبالتا) و میلناسیپران (ساویلا) در درمان فیبرومیالژیا مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته است. علاوه بر این بسیاری از داروهای دیگر فیبرومیالژیا نیز می‌تواند باعث کاهش علائم درد و ناراحتی در ناحیه کمر شود. این داروها شامل سایر انواع داروهای ضد افسردگی، داروهای ریلکس کننده عضلات و نیز داروهای مسکن درد هستند.

 Best medicine for lumbar disc

 

 

داروهای نقرس:

برخی از داروهای موجود برای نقرس به صورتی طراحی شده‌اند که از طریق مصرف آن‌ها سطح اسید اوریک خون کاهش یافته و به این ترتیب از حمله‌های احتمالی بعدی که می‌توانند باعث درد و التهاب مفاصل شوند، پیشگیری می‌گردد. این شرایط در حالی است که انواع دیگر این داروها برای کاهش درد و التهاب در نتیجه حمله یک‌باره بیماری مفید هستند. به همین خاطر برخی افراد هر دو نوع این داروها را در موارد ابتلا به بیماری نقرس مصرف می‌کنند.

 

درمان کمر درد بدون دارو و عمل:

اکثر داروها برای درمان درد و التهاب کمر درد هستند و نه برای درمان علت آن. بهترین راه برای بهبودی کامل از کمر درد، مراجعه به متخصص، ریشه‌یابی علت درد و درمان این علت است.

در کنار بهترین دارو برای دیسک کمر نیز می توان از روش های زیر استفاده کرد:

 • لیزر درمانی
 • ماساژ درمانی
 • ورزش درمانی
 • کشش ستون فقرات
 • مگنت تراپی
 • درمان دستی
 • طب سوزنی
 • استفاده از کمربندهای طبی
 • تکنیک‌های تزریق و عمل بسته
 • اوزون تراپی
 • آب درمانی

 

 

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment