برای دیسک کمر چه باید کرد

برای دیسک کمر چه باید کرد
2020-01-12

برای دیسک کمر چه باید کرد

برای دیسک کمر چه باید کرد : بیماری دیسک کمر یکی از بیماریهای ناتوان کننده‌ ای است که متاسفانه امروزه شیوع بالایی پیدا کرده است و بسیاری افراد از ابتلا به آن رنج میبرند.  بیتوجهی به آن و پیشرفت بیماری میتواند عواقب ناخوشایندی به دنبال داشته است.دیسک بین مهره‌ای به موازات بالا رفتن سن افراد،  مایع خود را ازدست میدهد و خشک میشود . در نتیجه فشردگی دیسک رخ میدهد که به نوبه خود میتواند به تخریب و تلاشی حلقه‌ی خارجی محکم دیسک بی انجامد و به این ترتیب هسته یا داخل حلقه امکان بیرون زدن از جایگاه خود و برجسته شدن را مییابدکه  به این عارضه بیرون زدگی دیسک کمر می‌گویند

دلایل ابتلا به دیسک کمر

مبتلایان به دیسک کمر معمولا با ایستادن یا راه رفتن دچار درد میشوند و با استراحت ، دردشان تخفیف پیدا میکند . امروزه طبق تحقیقات  ثابت شده که بسیاری از بیماران ، دارای زمینه ارثی این بیماری در خانواده خود هستند .

البته سبک زندگی امروزه ، همه ما را در معرض آسیبهای ستون فقرات قرار میدهد . به بیان دیگر ، نشستنهای طولانی و بویژه به شیوه نامناسب ، رانندگی طولانی ، فقدان فعالیت ورزشی صحیح و محیط کار نامناسب و غیراستاندارد ما را در معرض صدمه به ستون فقرات قرار میدهد .

چگونه یک فتق دیسک کمر بدون علامت خوب میشود

حدس زده میشود که سه فرایند اصلی ، نشانه های  و درد ناشی از یک فتق دیسک کمر را کاهش میدهند .

** پاسخ ایمنی توسط بدن

برای دیسک کمر چه باید کرد : در برخی موارد ، بدنافراد ممکن است بخشی که از دیسک که بیرون زده است را به عنوان یک ماده بیگانه شناسایی کند و به آن حمله کند و سایز آن را کاهش دهد . پروتئینهای التهابی نیز برداشته میشوند

** جذب آب

برای دیسک کمر چه باید کرد : قطعه بیرون زده دیسک ، حاوی آب است . این آب به مرور زمان توسط بدن جذب میشود و باعث میشود که بخش بیرون زده ، کوچک شود . هنگامیکه این بخش کوچک شود ، ممکن است دیگر بر عصب مجاور تاثیر نگذارد .

** مکانیک‌های طبیعی دیسک

برای دیسک کمر چه باید کرد : برخی استدلال میکنند که از طریق تمرینات کششی ، قسمت علامت دار دیسک میتواند به سمت داخل دیسک و دور از اعصاب نخاعی، حرکت داده شود.

هر یک از عوامل بالا ممکن است به کاهش اندازه فتق کمک کنند، این بدان معناست که ریشه عصب شما به احتمال کمتری تحت تاثیر قرار میگیرد . در این شرایط ، دیسک شما به خودی خود درمان نشده است زیرا هنوز هم دارای فتق است . با این حال علائم شما ممکن است به علت عدم وجود یا کاهش التهاب و یا فشار در مجاور ریشه عصب ، فروکش کنند .

دیسک کمر و بی حسی پا

دیسک کمر میتواند موجب بی حسی در  پا  ها شود . علاوه بر آن دیسک کمر می تواند باعث اختلال در حرکت پا شود . یعنی پای انسان را ضعیف کند و به این ترتیب که هر ریشه عصبی دو قسمت دارد یکی قسمت حسی و دیگری قسمت حرکتی ، اگر فشار به قسمت حسی بیاید باعث اختلال در حس پای انسان میشود و اگر فشار بر روی قسمت حرکتی باشد باعث ضعف عضلانی میشود . معمولاً وقتی که بیمار دچار ضعف عضلانی میشود ، حس بیمار نیز کم شده است . اختلال در حس یا حرکت اندامهای تحتانی که در اصطلاح فارسی پا نامیده میشود میتواند نشانه فشار شدید و جدی بر روی ریشه عصبی باشد و ممکن است بیمار نیاز به عمل جراحی داشته باشد .

علائم دیسک کمر در پا ها  چیست

بسیاری از مردم فکر میکنند کسی که دچار دیسک کمر است چرا باید درد اندام تحتانی یا در اصطلاح عامه درد  در ناحیه پا داشته باشد_  ولی حقیقت این است که اعصابی که باعث حرکت اندامهای تحتانییا همان پاهای  ما میشوند در واقع از کمر ما منشا میگیرند و وارد  پاها ما میشوند و باعث ایجاد نشانه دیسک کمر در پا می گردد . در پای انسان سه عصب وارد میشود که منشا آن ها از ریشه های عصبی است که از کمر منشا میگیرند .

این سه عصب شامل :  عصب اوبتوراتور ، عصب فمورال و عصب سیاتیک . چون عصب سیاتیک از ریشه های عصبی چهارم و پنجم ( L 4 و L 5 ) منشا میگیرد و دیسک ( L 4 – L 5 ) شایعترین دیسکی است که خراب میشود درد سیاتیکی شایعترین درد در مسیر بقیه اعصاب است . درد سیاتیکی دردی است که از کمر شروع و به پشت باسن و سپس به پشت ران و پشت یا قسمت خارجی ساق پا تیر میکشد .
دیسک های L 2 – L 3 ریشه عصبی L 3 را تحت فشار قرار میدهد و درد آن در مسیر عصب فمورال است یعنی دردی است که از کمر به جلوی ران تا زانو تیر میکشد . دیسک L 1 – L 2 ریشه دوم کمری را تحت فشار قرار میدهد و باعث درد در مسیر عصب اوبتوراتور میشودیعنی دردی که در مسیر داخل ران تیر می کشد.

درمان طبی دیسک کمر چگونه است

برای دیسک کمر چه باید کرد : در اکثر  مناطق دنیا اولین گام در درمان بیماری یا پارگی دیسک کمری درمان طبى دیسک کمر یا به عبارت دیگر درمان غیر جراحی است . درمان طبی یعنی استفاده از دارو در درمان بیماریها از قدیم الایام افراد به تجربه دریافته بودند که گذاشتن شاخه های درخت بید برروی بدن باعث کاهش تب میشد . عده ای نیز دریافته بودند که گذاشتن شاخه های درخت بید در روی عضوی که درد میکرد باعث بهبود درد میشد .ولی از آنجا که دانش پزشکی یک علم تجربی  محسوب میشود ، با پیدایش بیمارستان ها و مراکز جدید بازهم  در ابتدا از گیاهان برای درمان ب این گونه دردها و بیماری ها استفاده میکردند .

 راههای درمان دیسک کمر

برای دیسک کمر چه باید کرد : برای درمان دیسک کمر میتوانیم در مرحله اول از داروهای ضد التهاب که در  اصطلاحاً  به آنها مسکن هم میگویند استفاده کرد .این داروها باعث کاهش ورم اطراف ریشه عصبی میشوند و در نهایت باعث بهبود بیماری می شود . راه دیگر درمان دیسک کمر استفاده از فیزیوتراپی است که در آن با گرم کردن و دادن ورزش های مخصوص دیسک را درمان میکنند و علاوه بر آن آب درمانی و  ، تزریق در داخل مفاصل ستون مهره ها یا در اطراف ریشه های عصبی از راه های دیگر درمان دیسک محسوب میشود  . در صورتیکه بیمار به درمان های ذکر شده  جواب ندهد ، دیسک کمر  را میتوان با  انجام عمل جراحی لیزر یا عمل آندوسکوپی یا روشهای عمل جراحی باز دیسک کمر درمان کرد .که همه این موارد بستگی به تشخیص پزشک معالج شما دارد .

معاینه فیزیکی برای تشخیص دیسک کمر

معاینه فیزیکی جهت تشخیص درد دیسک کمر میتواند شامل یک یا بیش از یکی از موارد زیر شود :

** لمس

لمس برخی ساختار ها میتواند به شناسایی منبع درد کمک بسزایی کند . بطور مثال ، بدتر شدن درد در هنگام اعمال فشار بر روی ستون فقرات میتواند بیانگر حساسیتی باشد که توسط آسیب دیدگی دیسک به وجود آمده است .

** آزمونهای حرکتی

آزمونهایی که محدوده حرکتی ستون فقرات را ارزیابی میکنند ، میتوانند شامل  ( خم کردن گردن یا نیم تنه به سمت جلو ، عقب یا دو طرف بدن  ) شوند. علاوه بر آن بدتر شدن درد با بالا بردن یک پا در جلوی بدن میتواند بیانگر فتق دیسک در ستون فقرات ناحیه پایینی کمر باشد .

** قدرت عضلانی

امکان دارد ، جهت ارزیابی قدرت عضلانی و هم چنین بررسی فشردگی ریشه عصب توسط دیسک مبتلا به فتق یک معاینه عصبی انجام شود . آزمون قدرت عضلانی میتواند شامل :  نگه داشتن بازو ها یا پا ها در جلو یا دو طرف بدن شود تا این اعضا از نظر رعشه ، آتروفی عضلانی یا دیگر حرکات غیر عادی بررسی گردند . آتروفی عضلانی به از دست دادن یا کاهش توده عضلانی گفته میشود .

** تست رفلکس ( آزمون واکنش غیر ارادی )

تحریک ریشه عصب میتواند واکنشهایی را در پا یا بازو ایجاد کند . در تست رفلکس بوسیله یک چکش مخصوص بر روی نواحی مشخصی ضربه زده میشود . ضعیف بودن یا عدم وجود واکنش میتواند بیانگر فشردگی ریشه عصب در ستون فقرات باشد .برخی آزمونهای معاینه فیزیکی میتوانند در تایید یا رد تشخیص بیماریهایی استفاده شوند که علائمی مشابه با موارد گزارش شده در سابقه پزشکی دارند .

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment