ایا رفع گودی کمر باعث افزایش قد میشود

ایا رفع گودی کمر باعث افزایش قد میشود
3 2019-10-23

ایا رفع گودی کمر باعث افزایش قد میشود

ایا رفع گودی کمر باعث افزایش قد میشود : گودی کمر و یا لوردوز کمری به انحنای طبیعی ستون فقرات در ناحیه کمری گفته می شود . در ستون فقرات نرمال این قوس ها موجب جذب نیرو، حمایت از وزن سر و تنه ، حفظ ثبات ساختارهای اطراف و حرکت و انعطاف پذیری ستون فقرات می شوند . در صورتی که این قوس ها بیش تر و یا کمتر از حد نرمال باشند ، می توانند موجب ایجاد بیماری و درد های ستون فقرات شوند

ایا رفع گودی کمر باعث افزایش قد میشود

آیا گودی کمر یک بیماری است

گودی کمر به دلیل ایجاد مشکلات برای ستون فقرات بایستی به عنوان یک مشکل جدی درمان شود. برای تشخیص این بیماری، فرد می تواند خودش را به دیوار بچسباند، اگر بتواند دست خود را در ناحیه کمر و ستون فقرات مشت کند یعنی گودی کمر طبیعی است ولی اگر نتوانست به این معنی است که گودی کمر کاهش یافته و اگر دست مشت شده خود را به راحتی بتواند جابجا کند احتمال افزایش گودی کمر وجود دارد.

میزان گودی کمر توسط رادیولوژی مشخص می شود. برخی از ورزش ها می تواند درد ناشی از افزایش یا کاهش گودی کمر را تسکین دهد.

گودی کمر در مردان

گودی کمر به انحنای طبیعی ستون فقرات کمری در افراد گفته می شود . در صوری که این انحنا از محدوده طبیعی به دلایل مختلف بیشتر و یا کمتر شود ، می تواند موجب ایجاد مشکلات و درد های ناحیه ستون فقرات شود . اندازه گیری این انحنا ممکن است در طی معاینه توسط پزشک به صورت بالینی انجام شود .

اما در صورتی که بخواهیم دقیق تر این زاویه را بررسی کنیم ، عکس رادیوگرافی از بیمار گرفته می شود و این زاویه از روی عکس اندازه گیری می شود . علت گودی کمر در مردان می تواند کوتاهی و یا ضعف عضلات ناحیه کمری ، سرخوردگی مهره ها در اثر فعالیت های شدید بدنی ، ژنتیک، عادت های بد روزمره وچاقی باشد. بهترین درمان گودی اصلاح فعالیت های روزمره و ورزش می باشد .

ایا رفع گودی کمر باعث افزایش قد میشود

گودی کمر در زنان (ایا رفع گودی کمر باعث افزایش قد میشود)

بیماری لوردوزیس یا هایپرلوردوزیس افزایش بیش از حد قوس کمری می باشد . علل مختلفی می تواند موجب گودی کمر در زنان شود . چاقی ، ضعف عضلات ، سفتی و کوتاهی های عضلانی ، برخی بیماری ها و اختلالات ستون فقرات همانند سرخوردگی مهره ، عادت های بد روزمره ، فعالیت شدید و ضعف های غعضلانی بعد از زایمان از جمله عواملی است که موجب گودی در زنان می شود.

درمان این اختلال از طریق انجام برخی ورزش های اصلاحی ، تکنیک های درمان دستی ، بهبود ثبات مرکزی ستون فقرات ، کاهش وزن و اصلاح عادات روزمره امکان پذیر است . عدم درمان گودی بیش از حد کمر می تواند موجب آسیب به مفاصل ستون فقرات کمری شود . ادامه داشتن این وضعیت می تواند بر روی سایر مفاصل ستون فقرات و اندام ها نیز تاثیر بگذارد و انحنای طبیعی آن ها را تغییر دهد

چرا گودی بیش از حد در کمر به وجود می آید

ایا رفع گودی کمر باعث افزایش قد میشود :در حقیقت ستون فقرات توسط تعداد زیادی عضله محافظت می شود که سلامت و تعادل آن ها در سلامت و نرمال بودن حالت ستون فقرات نقش بسیار مهمی ایفا می کند.عدم تعادل در عضلات نام برده یعنی قوی بودن برخی و ضعف یا گرفتگی بعضی دیگر از آن ها موجب پدید آمدن ناهنجاری هایی در شکل کلی ستون فقرات خواهد شد.

علل‌ گودی کمر‌  چیست و ایا رفع گودی کمر باعث افزایش قد میشود

ایا رفع گودی کمر باعث افزایش قد میشود

۱- زایمان های‌ مکرر
۲- در رفتگی‌ دو طرف‌ لگن‌
۳- احتمالاً استفاده‌ از کفش‌ پاشنه‌ بلند
۴- جابجایی‌ ستون‌ مهره‌ها به‌ سمت‌ جلو( مادرزادی‌ یا هر عامل‌ دیگر)
۵- ضعف‌ عضلات‌ شکمی‌ و عضلات‌ خلفی‌ ران‌ و بازکننده‌های‌ مفصل‌ ران‌
۶- کوتاهی‌ عضله‌ سوئز خاصره‌ای‌ و راست‌ رانی‌
۷- کوتاهی‌ عضلات‌ ناحیه‌ کمری‌ (بازکننده‌های‌ کمر)
۸- لوردوز جبرانی‌ ناشی‌ کیفوز پشتی‌
۹-چاقی
۱۰- پوکی استخوان

آیا گودی کمر قابل درمان است

گودی کمر و یا لوردوز همیشه یک اختلال نیست . بدن یک فرد سالم دارای قوس لوردوزیس است . محدوده نرمال گودی بین 20 تا 60 درجه نرمال در نظر گرفته می شود و از این مقدار کمتر به عنوان صافی بیش از حد کمر و از این محدوده بیشتر به عنوان گودی بیش از حد کمر در نظر گرفته می شود . در صورتی که گودی بیش از حد در ناحیه کمر داشته باشید ، باید درمان های مناسب آن را دریافت کنید.تمرینات درمان گودی با تصویر در ادامه آمده است . در صورتی که بیماری خاصی در ناحیه کمر ندارید میتوانید با انجام این تمرینات گودی کمر را اصلاح کنید. البته بهتر است تمرینات اصلاحی گودی پس از ارزیابی کلی پوسچر بدنی توسط یک فیزیوتراپیست برای شما به صورت اختصاصی طراحی شود.

گودی کمر در کودکان

ایا رفع گودی کمر باعث افزایش قد میشود

 

گودی کمر اغلب بدون هیچ دلیل مشخصی در کودکان به‌وجود می‌آید. به این نوع از گودی کمر، گودی‌ کمر خوش‌خیم خردسالان می‌گویند. دلیل بروز آن هم ضعیف‌بودن یا سفت‌شدن عضلات دور کفل‌های کودک است. این نوع گودی کمر معمولا با بزرگ‌شدن فرزندتان آرام‌آرام اصلاح می‌شود. گودی کمر می‌تواند نشان‌دهنده‌ی دررفتگی لگن هم باشد، به‌ویژه زمانی که ماشینی به فرزندتان زده یا از جایی پرت شده است.

شرایط دیگری که موجب بروز گودی کمر در کودکان می‌شوند، ریشه در مشکلات سلسله‌اعصاب و عضلات دارد. این موقعیت‌ها به‌ندرت پیش می‌آیند، ولی در اینجا آنها را ذکر می‌کنیم.

اختلالات دماغی؛
میلومننگوسل:

این وضعیت به صورت مادرزادی ایجاد می‌شود. در این حالت نخاع از بین فضای خالی‌ای که در مهره‌های کمر ایجادشده بیرون می‌زند و گاهی در آنجا گیر می‌کند.
دیستروفی :

نوعی ناهنجاری عضلانی مادرزادی که عضله‌ها را ضعیف می‌کند.
اتروفی ستون فقرات – عضلانی :

نوعی ناهنجاری مادرزادی که موجب بروز حرکات غیرارادی در عضله‌ها می‌شود.
آرتروگریبوزیس :

این عارضه در زمان تولد ایجاد می‌شود و در آن استخوان‌ها نمی‌توانند به‌اندازه‌ای که در حالت عادی حرکت می‌کنند تکان بخورند.

گودی کمر بعد از زایمان

ایا رفع گودی کمر باعث افزایش قد میشود

درد های کمری و افزایش گودی کمر در زنان ممکن است به دلیل افزایش وزن و تغییرات هورمونی دوره بارداری رخ دهد افزایش وزن زنان در طول دوره بارداری می تواند موجب افزایش فشار بر روی ستون فقرات و ایجاد درد های ناحیه ستون فقرات شود همچنین در دوره حاملگی تغییرات هورمونی در بدن زن رخ می دهد که موجب شلی لیگامان های کمر و لگن می شود تا زایمان راحتتری داشته باشند در نتیجه این امر می تواند موحب ایجاد بی ثباتی ستون فقرات کمری و لگن و ایجاد درد های این ناحیه شود .
گودی کمر ناشی از زایمان طبیعی بیشتر به علت ضعف عضلات ناحیه لگنی و کمر می باشد که با تمرینات قبل و بعد از زایمان قابل پیشگیری و درمان می باشد .گودی کمر و زایمان طبیعی با هم ارتباطی ندارند و گودی کمر نمی تواند مانعی برای زایمان طبیعی باشد.

درمان گودی کمر

ایا رفع گودی کمر باعث افزایش قد میشود : گودی کمر در بیشتر مردمی که به آن مبتلا هستند، نیاز به درمان ندارد، مگر اینکه خیلی حاد شود و برای فرد مشکل ایجاد کند. درمان گودی‌ کمر وابسته به این امر است که گودی تا چه حد شدید است و اینکه چه علائم دیگری علاوه‌برآن خود را آشکار کرده‌اند.

درمان‌های پیشنهادی برای گودی کمر عبارت‌اند از:

**درمان دارویی برای کاهش درد ناشی از آن.
**فیزیوتراپی به‌صورت روزانه تا قدرت عضلات و گستره حرکت افزایش یابد.
**کاهش وزن برای حفظ شکل ظاهری بدن.
**استفاده از قوزبند برای کودکان و نوجوانان.
**در مواردی که گودی کمر شدید می‌شود و خطر آسیب رسیدن به بافت‌های عصبی وجود دارد اقدام به جراحی می‌شود.
**استفاده از مکمل های غذایی تقویتی نظیر ویتامین D.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Comments (3)
نودیNovember 26Reply
میشه منبع این مطلب رو بفرمایین؟
ابوالفضلApril 9Reply
سلام ببخشید گودی کمر دارم اگه گو ی کمرم رفع بشه باعث افزایش قد میشه؟؟؟
نویسندهSeptember 7Reply
سلام لطفا تماس بگیرید راهنماییتون کنیم

Leave a Comment