ایا دیسک گردن درمان قطعی دارد

ایا دیسک گردن درمان قطعی دارد
2020-03-04

ایا دیسک گردن درمان قطعی دارد

ایا دیسک گردن درمان قطعی دارد : یکی از سخت ترین بیماری گردن دیسک گردن  است . ماده غضروفی که بین مهره های گردنی جلو می آید و موجب فشار روی اعصاب گردنی میشود و همچنین یک واکنش التهابی بسیار شدید را ایجاد میکند . اغلب درد یا بی حسی یا گزگز ، مورمور به دست ها تیر میکشد . خصوصا وقتی این درد به دست چپ تیر می کشد عده ایآنرا با درد قلبی اشتباه میگیرند و بدنبال درمان آن میروند . درد گاهی فقط در دست ها احساس میشود بدون آنکه فرد دردی را در گردن خود حساس کند  . درمان دیسک گردن کار دشواری است

ایا دیسک گردن درمان قطعی دارد

 انواع بیماریها ی دیسک گردن

** بد کار کردن دیسک :

در اینگونه موارد در ام آر آی دیسک ، مشکلات مهمی در دیسک دیده نمیشود ، اما ساختمانهای مولکولی آن  کاملا به هم خورده است . دو نوع ماده مهم در هسته دیسک گردن وجود دارد . که یکی از آن ها ، کراتین سولفات و نوع دیگر آن کندرویتین سولفات است . هرچه ما جوانتر باشیم میزان و کندری سولفات ها بیشتر از کراتین سولفات است و در بیمارانی که  دیسک آن ها در معرض خرابی است به دلایل ژنتیک ، میزان کندرویتین سولفات کم است .

همچنین در حلقه دیسک 2 نوع کلاژن 2 و 1 وجود دارد . با افزایش سن کلاژن نوع دوم  کم شده و جای خود را به کلاژن نوع یک میدهد .در این صورت در گردن ترک های بوجود می آید

** ترک های که در دیسک بوجود می آید :

در اثر برخی دلایل ژنتیکی در عده ای از بیماران با گذشت زمان ترک هایی در داخل دیسک گردن پیدا میشود . اصولاً در دیسک گردن ، سه نوع ترک در سه محور طولی ، عرضی و ارتفاعی به وجود می آید . این ترک ها اگر از حدی بزرگتر شوند در  تصویر بردار ی ام آر آی دیده می شوند .

**  از دست دادن آب در  دیسک :

باید بدانید که مقدار قابل توجهی از ساختمان دیسک گردن را آب تشکیل می دهد و قاعدتاً ، هرچه دیسکی پر آب تر باشد نرم تر حرکت می کند و کار خود را بهتر انجام میدهد . اما با گذشت زمان در عده‌ای از بیماران  به دلایل ژنتیکی دیسک گردن ، آب خود را زودتر از افراد دیگر از دست میدهد .

اصولاً مقاومت دیسک در برابر نیرویی که به آن وارد میشود بسته به میزان آبی که دارد در داخل دیسک وجود دارد هرچه دیسک ماف تر باشد ، نیروی کمتری را می توانند تحمل کند . وقتی آب دیسک کم می شود ، دیسک گردن مستعد ترک خوردن میشود . کم آب شدن دیسک را دهیدراتاسیون میگویند ، که در ام آر آی دیده می شود . در ام آر آی فرد طبیعی ، دیسک های نرمال ، خاکستری رنگ هستند . اما دیسکی که آب خود را از دست داده در ام آر آی به رنگ سیاه دیده می شود . به همین جهت آن را دیسک سیاه  میگویند .

ایا دیسک گردن درمان قطعی دارد

** پارگی دیسک :

در این موارد ترک های کوچکی که در داخل دیسک بوجود می آیند به تدریج به هم می پیوندند و بزرگتر میشوند و با یک افزایش فشاربر  دیسک ، مثلاً با بلند کردن یک جسم سنگین یا یک سرفه ، هسته دیسک در داخل یکی از این شکاف ها وارد شده و آن را گشاد میکند و به بیرون میریزد و بر روی ریشه عصبی فشار می‌ آورد .

** جدا شدن قطعه ای از دیسک گردن :

در این موارد قطعه ای از هسته که بیرون آمده است ، ارتباط خود را با هسته دیسک از دست میدهد و باعث فشار و ریشه عصبی میشود .

** باریک شدن و از بین رفتن دیسک :

در این حالت دیسک از بین رفته  و ارتفاع فضایی دیسکی کم میشود

اثرات و مکانیسم لیزر درمانی در درد گردن

ایا دیسک گردن درمان قطعی دارد  :لیزر خصوصا لیزر های دارای توان بالا اگر بصورت صحیح و در منطقه دارای مشکل مانند محل هرنی دیسک گردن به کار برده شوند تاثیرات بسیار مثبتی دارند و میتوانند بسیاری از التهابات در منطقه درارای ضایعه را کاهش دهند .

همچنین لیزر در گردن درد و اصولا صدمات اسکلتی – عضلانی با بالا بردن ماده تغذیه ای داخل سلول میتواند موجب ترمیم سلول صدمه درده شده و به فرایند بازسازی بدن در ترمیم کمک کند .

لیزر همچنین قدرت انعطاف پذیری بافت های اسکلتی – عضلانی را بالا برده و موجب کاهش اسپاسم در عضلات سر و گردن می شود و از این طریق به درمان درد گردن کمک میکند .

لیزر همچنین تاثیرات بسیار مثبت و سازنده ای بر روی عصب های صدمه دیده در اثر فتق دیسک گردن یا عصب های تحریک شده در اثر ارتروز گردن دارد. بگونه ای که لیزر قادر است تحریک عصب را کم کرده و ترمیم انرا به شدت تسریع کند .

لیزر نه تنها در درمان  گردندرد باید در نقاط مناسب بدن استفاده شود بلکه باید دوز آن هم مناسب و کارامد باشد . اگر لیزر درست استفاده نشود هیچ تاثیری جز اتلاف هزینه و زمان برای بیمارنخواهد داشت

ایا دیسک گردن درمان قطعی دارد

جا اندازی یا مانیپولاسیون

ایا دیسک گردن درمان قطعی دارد  :  چون برطرف شدن وضعیت مشکل دار مهره خصوصا در بیماران دارای فتق  دیسک گردن معمولا با یک صدای پاپ همراه میباشد بسیاری به آن جا اندازی جا اندازی دیسک گردن میگویند . اما در واقع جا اندازی به آن مفهومی که در ذهن ماست صورت نمیگیرد و وضعیت مهره مختصرا از یک وضعیت fix به یک وضعیت متحرک و مانند بقیه مهره ها باز میگردد و به این طریقدیسک گردن در یک وضعیت بهتری قرار می گیرند که موجب تاثیر بهتر سایر درمان ها میشود .

 آیا به اصطلاح این جا اندازی  دیسک گردن موجب صدمه به خود دیسک هم میشود یا نه ؟

معمولا اگر این تکنیک ها که با هدف تصحیح راستای مهره و متحرک سازی انجام میشود اگر توسط پزشک متخصص به کار برود کاملا کمک کننده است و نمیتواند مستقیما صدمه جدی ایجاد کند هر چند معمولا بیماران در حد 1 تا 2 روز ممکن است در منطقه حرکت داده شده درد داشته باشند .

ایا دیسک گردن درمان قطعی دارد : جا اندازی دیسک یا اصطلاح علمی آن مانیپولاسیون ستون فقرات اگر در جای مناسب و بجا به کار برده شود بسیار موثر و کمک کننده است اما نباید به عنوان تنها درمان دیسک گردن و یا معجزه ای منحصربه فرد در درمان دیسک گردن به آن نگریست .

جراحی دیسک گردن

ایا دیسک گردن درمان قطعی دارد : جراحی دیسک گردن در صورتیکه بیماری ظرف 1 ماه تا ۲ ماه پس از انجام درمان های غیر جراحی مانند دارو فیزیوتراپی ، همچنان دچار درد گردن یا علایم عصبی داشته باشد ، عمل جراحی گردن برای بیمار  توصیه می شود . در گردن علاوه بر دیسک در اکثر اوقات یک زائده استخوانی به نام استوفیت نیز باعث فشار به عصب بین مهره ای می شود . در حین عمل جراحی دیسک گردن ، زوائد استخوانی همراه با دیسک را برداریم و یک کیج پر از استخوان را در داخل فضای دیسک قرار می دهیم . تا دو مهره به هم بچسبند و دیسک دیگر عود نکند .

هیدرو تراپی یا آب درمانی برای دیسک گردن

در این روش از آب استفاده میشود و چون بیمار در داخل آب ورزش های مخصوصی میکند این امر باعث بهبود درد ، افزایش دامنه حرکات مفاصل و کاهش اسپاسم عضلانی می شود . برای آب درمانی میتوان از آب گرم یا جکوزی نیز استفاده کرد .

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment