انگشت چکشی

مالت فینگر یا انگشت چکشی دست، عارضه‌ای است که در طی آن تاندون نازکی که آخرین بندانگشت را خم و راست می‌کند، آسیب دیده است. بااینکه این عارضه با نام “سندرم انگشت بازیکنان بیس بال” نیز شناخته می‌شود، ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد. این عارضه زمانی ایجاد می‌شود که یک جسم با سرعت زیاد (مانند یک توپ) با نوک انگشتان برخورد کرده و آن را بیش‌ازحد امکان خم کند. درنتیجه‌ی این حادثه، شما قادر نخواهید بود سر انگشت خود را صاف کنید.

 

 

آناتومی

تاندون‌ها بافت‌هایی هستند که استخوان‌ها را به ماهیچه‌ها وصل می‌کنند. ماهیچه‌هایی که انگشتان دست را تکان می‌دهند، در ساعد قرار دارند. تاندون‌های طولانی از عضلات ساعد شروع شده و با گذر از مچ، به استخوان‌های کوچک انگشتان دست متصل می‌شوند.

تاندون‌های اکستنسور بر روی دست، انگشت‌ها را صاف کرده و تاندون‌های فلکسور در زیر دست، وظیفه‌ی خم کردن انگشتان را بر عهده دارند.

 

 

علل انگشت چکشی

در عارضه‌ی انگشت چکشی، زمانی که یک جسم با سرعت زیاد به نوک انگشتان برخورد می‌کند، نیروی ضربه باعث پارگی تاندون‌های اکستنسور می‌شود. در برخی از موارد، یک نیروی ضعیف مانند گیرکردن انگشت در ملافه به هنگام کشیدن آن، می‌تواند باعث ایجاد این عارضه گردد.

آسیب وارده می‌تواند باعث پارگی تاندون و یا دور شدن آن از محل اتصال به استخوان انگشت (بند دیستال) گردد. در برخی موارد، یک تکه استخوان کوچک به همراه تاندون جدا می‌شود. به این نوع آسیب، کنده‌شدگی می‌گویند.

عارضه‌ی انگشت چکشی زمانی اتفاق می‌افتد که آخرین مفصل انگشت آسیب دیده باشد. در این آسیب، تاندون گذرنده از بالای دست (نه سمت کف دست)، از محل اتصال خود جداشده است.

سه نوع آسیب معمولاً اتفاق می‌افتند:

  1. تاندون آسیب دیده ولی شکستگی و ترک‌خوردگی در استخوان‌ها وجود ندارد.

  2. تاندون پاره شده و استخوان نیز به دلیل نیروی آسیب‌زننده، یک ترک کوچک برمی‌دارد.

  3. تاندون پاره شده و استخوان نیز دچار شکستگی می‌شود.

 

انگشتان میانی، حلقه و کوچک دست غالب، معمولاً بیشترین خطر برای آسیب را دارند.

 

علائم انگشت چکشی

  1. معمولاً انگشت دردناک بوده، ورم‌کرده و کبود می‌شود.

  2. نوک انگشت دچار افتادگی شده و تنها به کمک دست دیگر می‌توان آن را صاف کرد.

عوارض انگشت چکشی

خطر بروز عفونت. درصورتی‌که در زیر ناخن خون دیده‌شده و یا ناخن جداشده است، مهم است که بلافاصله اقدامات لازم انجام شوند. این می‌تواند نشان‌دهنده‌ی وجود بریدگی در بستر ناخن و یا شکستگی انگشت دست و رسیدن زخم به استخوان (شکستگی باز) باشد. این نوع آسیب‌ها، شما را درخطر ابتلا به عفونت قرار می‌دهند.