التهاب دیسک کمر

التهاب دیسک کمر
2018-07-28

التهاب دیسک کمر

التهاب دیسک کمر ممکن است موجب بروز کمردرد شود.

ضعیف‌ شدن‌ دیسک کمر،ه‌ باعث‌ وارد آمدن‌ فشار به‌ رشته‌های‌ عصبی‌ عبوری‌ از درون‌ کانال‌ ستون‌ فقرات‌ و ورم  و التهاب دیسک کمرمی‌شود.

این‌ از هم‌ گسیختگی‌ بافت‌ دیسکی‌ و التهاب دیسک کمر در اثر آسیب‌ ناگهانی‌ یا استرس‌ مزمن‌ مثلاً به‌ علت‌ بلندکردن‌ مدام‌ اشیای‌ سنگین‌ یا چاقی‌، به‌ وجود می‌آید. التهاب دیسک یا فضای بین مهره‌های ستون فقرات که اغلب در اثر عفونت ایجاد می‌شود ، می‌تواند باعث گودی کمر شود .

التهاب دیسک کمر وپارگی و بیرون زدگی دیسک بین مهره ای می‌تواند باعث درد و بیحسی شدید شود.

دکتر محمدرضا کیانی

 

Lumbar disc inflammation

علل درد و التهاب دیسک کمر:

از علت های التهاب دیسک کمر و درد دیسک کمر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چاقی
 • نشستن نامناسب روی زمین و صندلی
 • ایستادن در حالت نامناسب
 • برداشتن اشیاء سنگین از زمین
 • ورزش نکردن و ضعف ستون اسکلتی
 • جای خواب نامناسب
 • تصادفات و سقوط
 • خم شدن و کش آمدن ناصحیح
 • ناهنجاری های مادرزادی
 • فعالیت جسمانی زیاد وناجور
 • حاملگی
 • عفونت ها
 • فشارهای روحی و عصبی
 • سرطان ها

می توانند باعث التهاب دیسک کمر و درد های ناشی از دیسک کمر شوند.

از آن جا که دیسک های بین مهره ها (۷ مهرۀ گردن، ۱۲ مهرۀ پشت ، ۵ مهرۀ کمر و استخوان خارجی و دنبالچه ) به میزان ۲۵ درصد از ستون فقرات را تشکیل می دهند و تنها در صورتی حرکات ما بین مهره ها امکان پذیر است که دیسک ها سالم و قوی باشند، در نتیجه باید کاری کرد که در طول زندگی به مرور زمان د چار التهاب و آسیب دیدگی دیسک  کمر قرار نگیریم.

 

 

 

Lumbar disc inflammation

ازون تراپی:

یکی از روش های درمانی برای درد ناشی از دیسک کمر، ازون درمانی است. در این قسمت به شرح این روش درمانی می پردازیم. بهبود آسیب دیدگی در بافت های بدن به وجود جریان خون در این بافت ها بستگی دارد.

بافت های بدن برای بازسازی و احیا نیاز به ویتامین، مواد معدنی و اکسیژن نیاز دارند که باید توسط خون به این بافت ها منتقل شود. اکسیژن مهم ترین ماده برای ترمیم بافت ها است. وجود تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده موجب کاهش جریان خون،اکسیژن و مواد مغذی در این ناحیه می شود. عدم حضور اکسیژن موجب تجمع اسید لاکتیک و منجر به درد می شود. در روش اوزون درمانی، اوزون،دارو های ضد التهابی و ویتامین ها به ناحیه آسیب دیده تزریق می شود.

 

 

Lumbar disc inflammation

 

 

این روش به ترتیب زیر عمل می کند:

1-با استفاده از ویتامین و مواد معدنی بافت ها تغذیه می شوند و به بازسازی آن ها کمک می شود.

2-اوزون که یک اکسیژن غیر فعال است پس از تزریق به بافت به صورت فعال در آمده و موجب اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده می شود.

3-مواد ضد التهابی موجب کاهش درد،تورم و التهاب و در نتیجه افزایش جریان خون می شوند.

4-با استفاده از بی حسی موضعی عصب ها بی حس می شوند.

 

 

Lumbar disc inflammation

تاثیر درمان یک تا سه روز پس از انجام تزریق آغاز می شود و  و تا زمان دستیابی به بهبودی کامل هر یک تا دو هفته تکرار می شود. روند بهبودی در بیماران بسته به شدت آسیب متفاوت است، با این حال اکثر بیماران تنها به سه تا پنج جلسه درمان نیاز دارند. بر خلاف دیگر روش های تزریقی ، تزریق اوزون هیچ عوارض جانبی را برای بیماران به همراه ندارد و نتایج آن دائمی است.

 

میزان موفقیت دراستفاده ازاوزون درمانی برای درمان دیسک کمر95 درصد بوده است که این آمار درمجله های پزشکی معتبر بین المللی ثبت شده است.

 

برای اختلال دیسک کمر می توانیم با استفاده ازروش اوزون درمانی ازانجام عمل جراحی جلوگیری کنیم این روش یک روز انجام می شود وبعدازآن هیچ گونه ناراحتی برای بیمار ایجادنمی شود وبیماران می توانند2 روز بعداز درمان به فعالیت های خود ادامه دهند.

 

اوزون درمانی باعث کم کردن حجم دیسک ها میشود وفشار ها ی وارد شده بر دیسک را کاهش می دهد این روش همچنین دارای اثر بی حسی وضدالتهابی است وباعث کاهش درد می شود وبه درمان دیسک کمر کمک می کند.

 

 

Lumbar disc inflammation

در مواقعی که دچار التهاب دیسک کمرشدیم،چه کنیم؟

درد پایین کمرتان را بهتر است در مراحل اولیه درمان کنید و مراقبت های لازم برای پیشگیری از شدت یافتن آن را در پیش بگیرید وگرنه در پی ادامه دارشدن و شدت یافتن می تواند منجر به التهاب و یا پارگی دیسک کمرتان شود که این عارضه به سادگی رفع نخواهد شد.

 

مصرف دارو:

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی:

1-داروهای ااستروئیدی یا کورتیکوستروئیدی که به آن ها کورتون هم می گویند.

2-داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی که این داروها تورم و التهاب را کاهش می دهند.

 

 

 

Lumbar disc inflammation

عوارض داروهای ضد التهاب:

مهم ترین عارضه داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی عوارض گوارشی و عوارض کلیوی است که در 10% موارد دیده می شود.

عوارض گوارشی شامل تهوع،درد شکم،اسهال،استفراغ،خونریزی گوارشی و… است.

 

یکی از درمان های مهم دیسک کمر مساله دارو درمانی خوراکی و تزریقی می باشد ولی به هیچ عنوان دارو درمانی جایگزینی برای سایر درمان های دیسک کمر نمی باشد. همزمان با دارو شما باید سایر درمان ای دیسک کمر مانند فیزیوتراپی ، طب سوزنی ، درمان دستی ، لیزرهای قوی و اوزون درمانی را بسته به صلاحدید پزشک معالج انجام دهید و بعد از کاهش درد به سرعت ورزش های دیسک کمر را انجام دهید.

از نظر ما بهترین درمان التهاب دیسک کمر، درمان ترکیبی با کمک چند روش درمانی می باشدو ترکیب درمانی بهترین پاسخ را می دهد. بعد زمانی که این درمان ها را انجام دادید به تدریج داروهایتان را کم کنید.

 

 

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Posted in کمر by نویسنده | Tags:

Leave a Comment