استراحت برای دیسک کمر

استراحت برای دیسک کمر
2019-12-01

استراحت برای دیسک کمر

استراحت برای دیسک کمر :دیسک های بین مهره‌ای شایع‌ترین علت کمردردها هستند. این دیسک‌ها حلقه‌ای دایره‌ای شکل از الیاف کلاژن هستند که در وسط آنها ماده ژلاتینی قرار دارد و حرکت مهره‌ها بر روی این دیسک‌ها انجام می‌شود.در برخی موارد این حلقه‌های دایره‌ای شکل پاره می‌شوند و ماده ژلاتینی به درون کانال نخاعی ورود پیدا می‌کند. ریشه‌های عصبی از کانال نخاعی بیرون می‌آیند در نتیجه ماده ژلاتینی روی این ریشه ها فشار وارد و فرد احساس درد می‌کند.

استراحت برای دیسک کمر

درد در ناحیه کمر است و تا نوک انگشتان پا نیز می‌تواند منتقل شود. درد اغلب از قسمت زانو به پایین را درگیر می‌کند. باید اشاره کرد که احساس گزگز، سوزن سوزن شدن، خواب رفتن و یخ کردن پاها را میشود از علائم شایع دیسک کمر دانست درد مبتلایان به این عارضه معمولاً با استراحت تسکین پیدا می‌کند و با فعالیت تشدید می‌شود.

راههای تشخیص دیسک کمر

برای تشخیص دیسک کمر از روش‌هایی مانند رادیوگرافی یا MRI استفاده می‌شود.به طور کلی اگر از افراد بالای 60 سال MRI گرفته شود همه آنها دچار دیسک کمر خفیف هستند اما همه آنها علائم دیسک کمر را ندارند وقتی از شخص MRI گرفته می‌شود که نیاز به عمل جراحی باشد.در چنین حالتی او قدرت انگشتان پایش کاهش پیدا است یا در آینده‌ای نزدیک این احتمال وجود دارد که دچار فلج عصبی شود.

تاثیر استراحت برای دیسک کمر

وقتی استراحت مطلق(استراحت برای دیسک کمر) به عنوان درمان در نظر گرفته می شود بطور کلی باعث می شود بیمار ضعیف شود. مکانیسم این پیامد های ضعف در حال بررسی هستند.استراحت برای دیسک کمر نیروی هیدرواستاتیک را تا حد زیر فشار اسموتیک دیسک کاهش می دهد. که باعث ورود مایع به دیسک می شود. محققان افزایش طول ستون فقرات را در طول 8 ساعت استراحت مطلق اثبات کردندو سپس استراحت مطلق برای دیسک کمر را تا 32 ساعت ادامه دادند. این وضعیت باعث یک فشار مداوم غیر طبیعی می شود، که خود عامل کمردرد است و استرس های زیادی را به ستون فقرات وارد می کند. با استراحت طولانی عضلات بی کفایت تر و ضعیف تر می شوند و همین عامل منجر به از دست رفتن یکی از محافظین ستون فقرات می شود و خود، علتی دیگر برای تشدید کمردرد می شود.

ایا استراحت برای دیسک کمر خوب است

متاسفانه این تصور اشتباه وجود دارد که فردی که به دیسک کمر مبتلا می شود تنها با جراحی درمان می شود در صورتی که آمار ها نشان می دهد که درصد زیادی از این درد ها بدون جراحی قابل درمان است .

در ابتدا فرد مبتلا به دیسک کمر می تواند با استراحت (استراحت برای دیسک کمر )درد خود را بهبود دهد. البته منظور چند ماه استراحت نیست بلکه ابتدا استراحت مطلق ۳ روزه بعد استراحت نسبی و انجام فعالیت های روزانه به گونه ای که متخصص به بیمار آموزش می دهد.

در مرحله بعدی فرد با انجام ورزش های دیسک کمر می تواند بهبود بیاید البته این ورزش ها حتما باید زیر نظر متخصص به بیمار آموزش داده شوند زیرا در صورت انجام اشتباه تمرینات ورزشی ممکن است آسیب بیشتر و گاها جبران ناپذیری به فرد وارد شود. هدف درمان های بدون جراحی دیسک کمر، کاهش ناراحتی عصب و دیسک و همچنین بهبود شرایط فیزیکی بیمار برای حفاظت از ستون فقرات و افزایش عملکرد کلی آن می باشد.

رانندگی در شرایط کمردرد، ایرادی دارد

بله، رانندگی یکی از مواردی است که بیمار مبتلا در ایام مراقبت و درمان محافظتی باید از آن پرهیز کند. چون ریزضربه‌هایی که با فرکانس بالا و شدت کم در رانندگی به کمر وارد می‌آید باعث استمرار و حتی تشدید درد کمر خواهد شد.

 ایا علائم درد به شما کمک میکند

درد به شما هشدار می دهد پس به او گوش دهید. درد پاسخ محافظتی بدن است و هرجایی که بدن شما در معرض آسیب است به شما هشدار می دهد تا هرچه سریع تر جلوی آسیب را بگیرید. پس به صدای بدنتان گوش دهید. حرکات بدون درد و تحت نظر متخصص نه تنها آسیبی به کمر شما وارد نمی کند بلکه روند بهبودی را تسریع می کند.

 ایا در هنگام درد دیسک کمر می توان سر کار  رفت

جواب مثبت است ، نه تنها اجازه دارید بلکه برای شما   واجب است. چون در شرایط ابتلا به کمردرد هرچه بیمار دیرتر به سرکار برود و مدت بیشتری را در منزل استراحت کند، احتمال هرگز برنگشتن به سر کار و خانه‌نشین شدن وی افزایش خواهد یافت. بنابراین برخلاف گذشته، بیماران را سر کار می‌فرستیم اما  متخصص نامه‌ای به آنها می‌دهد  که در محل کار رعایت حالشان را بکنند.

اگر بعد از این فعالیت‌ها کمردردم خوب نشد، چه کنم

باید گفت که در بیشتر موارد خوب می‌شود. اگر  احتمالا نشد، بیمار باید برای بررسی‌های تخصصی بیشتر به جراح متخصص مراجعه کند. اقدام‌هایی که در مرحله اول لازم نبود در این مرحله انجام می‌شود. اما اگر درد بیمار کاهش یافت، برای بیمار فیزیوتراپی درخواست می‌شود. بعضی از بیماران اعتقادی به فیزیوتراپی ندارند، درحالیکه این تصور اشتباه است. نباید تنها در مدت جلسه فیزیوتراپی تمرین کنیم بلکه باید حرکات درست را از متخصص فیزیوتراپی بیاموزیم و آن حرکت‌ها را شب و روز در منزل انجام دهیم. در این صورت نتیجه فیزیوتراپی را می‌بینیم و به آن اعتقاد هم پیدا می‌کنیم.

قولنج و ماساژ درمانی تا چه میزان تاثیر گذار است

ماساژ به دلیل اینکه باعث گردش خون می شود تا حدودی درد را کاهش می دهد ولی قولنج درمانی و درمان های دستی بیشتر اختلالات ساختاری را درمان می کند و زمانی نتیجه می دهد که ستون فقرات را به خوبی بشناسید

چه مواردی را برای نشستن و کاهش درد توصیه می کنید

نشستن صحیح به صورتی است که باید ستون فقرات به طور کامل پشت صندلی را احساس کند و بهتر است صندلی دسته داشته و پا به زمین برسد و ران ها با زمین موازی باشد.چرخش در حین نشستن، ایجاد کمر درد می کند و باید برای کار های فرعی و دسترسی به وسایل مورد نیاز از صندلی بلند شویم و به کار ها بپردازیم زیرا ثبات ستون فقرات دچار مشکل می شود و به دیسک فشار وارد می کند. در صورت بروز مشکل و درد، جراحی آخرین راه حل است زیرا دستکاری ستون فقرات خود عوارض زیادی دارد.

برای پیشگیری از کمر درد در کار های روزمره چه نکاتی را باید رعایت کرد

بلند شدن از صندلی هم اصولی دارد و باید با کمک دست ها بلند شد و اگر به صورت خمیده بلند شویم تکرار این امر موجب کمر درد می شوند.افرادی که با مانیتور کار می کنند باید چشم ها مستقیم با مانیتور باشد نه به صورتی که از بالا و یا پایین تر نگاه شود.

دوچرخه سواری یک وضعیت نشسته است و قوس های ستون های فقرات به یک قوس تبدیل و در قسمت عقب کشش ایجاد و توصیه می شود یک ساعت پیاده روی ده دقیقه ای بعد از دوچرخه سواری داشته باشد و یا ورزش هایی که اون وضعیت ناصحیح را جبران کند مانند شنا را انجام دهند.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

 

 

Leave a Comment