آرتروز گردن

علائم آرتروز گردن

آرتروز، به‌خصوص اسپوندیلوز و آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) می‌توانند موجب احساس درد در گردن شوند. روش‌های درمانی سرخود و یا تجویزشده توسط پزشک می‌توانند در مدیریت عارضه، به شما کمک کنند. دو نوع آرتروز گردن معمولاً منجر به ایجاد درد در گردن می‌شوند: اسپوندیلوز گردن و آرتریت روماتوئید. در هر دو نوع، علت ایجاد درد و ناراحتی در گردن، آسیب به مفاصل می‌باشد.

 

 

انواع آرتروز گردن

اسپوندیلوز گردن

درد ستون فقرات ناحیه‌ی گردن با بالا رفتن سن، شایع‌تر می‌شود که علت این امر معمولاً تخریب استخوان‌های گردن در اثر کهولت سن می‌باشد. این فرایند تخریبی موجب اسپوندیلوز گردن شده که با نام استئوآرتریت گردن نیز شناخته می‌شود. استئوآرتریت ممکن است با رشد خارهای استخوانی و مشکلات مربوط به رباط‌ها و دیسک‌های گردن همراه باشد.

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)

نوع دیگری از آرتروز که می‌تواند موجب درد گردن شود، آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)نام دارد، عارضه‌ای التهابی که باعث آسیب دیدن مفاصل می‌شود. درحالی‌که آرتروز روماتوئید معمولاً مفاصل انگشتان و مچ دست را درگیر می‌کند، می‌تواند مفاصل دیگری مانند مفاصل گردن را نیز به خود مبتلا کند.

علائم و نشانه‌ها

اسپوندیلوز گردن

علائم اسپوندیلوز گردن عبارت‌اند از:

 1. گرفتگی و درد گردن

 2. درد منتشرشده به درون دست‌ها

 3. ضعف و بی‌حسی در دست‌ها تا کف دست

 4. ضعف و بی‌حسی در پاها تا کف پا که ممکن است موجب مشکلات تعادلی گردد

 5. صداهای ناهنجار گردن و احساس فرسایش از درون آن

 6. گرفتگی عضلانی در گردن

 7. سردرد

 8. زودرنجی

 9. خستگی مفرط

 10. بی‌خوابی

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)

علائم و نشانه‌های التهاب می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 1. مفاصل گرم، متورم و حساس نسبت به لمس

 2. درد و گرفتگی در مفصل به هنگام صبح که بیش از 30 دقیقه طول بکشد

 3. خستگی مفرط

 4. تب

تشخیص

اسپوندیلوز گردن

برای تشخیص اسپوندیلوز گردن، پزشک شما سؤالاتی در مورد علایم آرتروز گردن از شما پرسیده تا به عوامل ایجاد آرتروز گردن پی ببرد. سپس یک معاینه‌ی فیزیکی ترتیب می‌دهد. همچنین ممکن است انجام آزمایشات عکس‌برداری مانند عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس و یا اسکن MRI موردنیاز باشد تا بدین ترتیب پزشک بتواند مهره‌های ستون فقرات، دیسک‌ها و رباط‌های گردن را مشاهده کرده و در صورت وجود موارد غیرطبیعی مانند خارهای استخوانی که موجب ایجاد درد و علائم دیگر می‌شوند، از آن‌ها مطلع گردد.

روماتیسم مفصلی

تشخیص آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) با انجام یک معاینه‌ی فیزیکی و گفتگو در مورد علائم عارضه شروع می‌شود. همچنین ممکن است پزشک برای شما آزمایشاتی از قبیل آزمایش خون و عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس را تجویز کند تا بدین ترتیب بتواند به درک بهتری از شرایط و وضعیت شما دست یابد.