آب درمانی برای دیسک گردن

آب درمانی برای دیسک گردن
2019-09-15

آب درمانی برای دیسک گردن

آب درمانی برای دیسک گردن :اعتقاد بر این است که آب منافع زیادی را برای بسیاری از مسائل بهداشتی فراهم می‌کند و استفاده از رویکردهای فیزیوتراپی متمرکز نیز می‌تواند به از بین بردن درد بسیاری از بیماران کمک کند ورزش‌های آب ‌درمانی مانند شناور شدن، حرکات عمومی بدن، تمرینات کششی و راه رفتن در آب مفید هستند؛ زیرا خاصیت طبیعی شناوری آب بدون تکان دادن یا فشار وارد کردن به بدن، به آن اجازه می‌دهد که آزادانه حرکت کند. مقاومت طبیعی آب، عضلات را تقویت می‌کند و خواص منحصر به فرد آن، درد را تسکین می‌دهد و روند بهبودی و سلامتی را تسهیل می‌کند.

آب درمانی برای دیسک گردن

کاربرد آب درمانی برای دیسک گردن

هیدروتراپی از دوران باستان و از زمانهای بسیار دور مورد توجه بوده و در آن از خاصیت شفابخشی آب استفاده می‌شده است. هیدروتراپی که به عنوان آب‌درمانی هم شناخته می‌شود، به کار گیری آب در طب فیزیکی و توانبخشی است.

کاربرد آب برای طب فیزیکی و توان‌بخشی از صدها سال پیش مرسوم و قسمتی از سیستم پزشکی سنتی بوده است. آب درمانی شامل استفاده از سرما، یخ، گرما یا بخار آب برای کاهش درد و بهبود شرایط فیزیکی بیمار است. استفاده از ماساژ با گیاهان معطر، وان، بخار و برای داشتن حس خوب، از قرن اول مورد توجه و پذیرش بوده است.

مزایای آب درمانی

مزایای هیدروتراپی عبارتند از :

**آب درمانی برای دیسک گردن یک روش درمانی خوب برای از بین بردن و کاهش دردهای ناگهانی و طولانی مدت است.
**آب درمانی به طور چشمگیری فرایند دفع مواد زائد را که به سم‌زدایی کمک می‌کند افزایش می‌دهد.
**آب درمانی برای دیسک گردن به کاهش گرفتکی و تنش عضلات کمک کرده و باعث شل شدن عضلات می‌شود.

**آب‌درمانی فعالیت‌های گوارشی و متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد. در آب‌درمانی به سلول‌ها آب‌رسانی می‌شود و پوست و ماهیچه‌ها بهبود می‌یابند.

**آب‌درمانی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و بازده عملکرد آن را افزایش می‌دهد.
**آب درمانی برای دیسک گردن خون‌رسانی را تحریک کرده و باعث بهبود عملکرد ارگان‌های داخلی بدن می‌شود.
**هیدروتراپی به بازسازی اندام آسیب دیده، درمان سوختگی‌ها، سرمازدگی، تب‌های پایین، التیام زخم و عضلات و مفاصل ملتهب، بهبود سر درد، روشن شدن رنگ پوست و کاهش درد زایمان کمک کرده و باعث شل شدن عضلات می‌شود.

آب درمانی برای دیسک گردن

انواع آب درمانی دیسک گردن

آب درمانی دیسک گردن به فرم‌های گوناگونی انجام می‌شود، تقریبا همه این فرم‌ها می‌توانند به عنوان خدمات بهداشت حرفه‌ای ارائه شوند یا توسط خود بیمار به عنوان بخشی از برنامه‌های درمانی خانگی انجام شوند. شش نوع از تمرین‌های آب درمانی مشخص شده است که عبارتند از، پیاده‌روی در آب، طیف وسیعی از حرکات و کشش‌ها برای انعطاف‌پذیری، تمرینات حرکتی برای افزایش قدرت و استقامت، حرکات ریتمیک برای بهبود تعادل و هماهنگی، تناسب اندام وابسته به قلب و تنفس و آمادگی جسمانی و شنا.

** آب درمانی برای دیسک گردن با وان داغ

حوضچه‌های داغ، جکوزی و حمام‌های آبگرم می‌تواند به آرامش بخشیدن به بیماران کمک کند و درد را به صورت طبیعی کاهش دهد. به طور مشابه، مبتلایان به درد کمر و گردن به هردو مزیت درمانی و آرامش بخشی دوش گرم و یا استفاده از حوله های گرم، اشاره کرده‌اند. تعداد کمی از بیماران سعی می‌کنند با استفاده از حوضچه‌ها و یا دوش‌های یخ سرد برای نجات پیدا کردن رویکرد مخالفی را درپیش گیرند.

**آب درمانی برای دیسک گردن با شنا کردن

شنا یک منبع عمده آب درمانی است. بسیاری از شناگران نتایج عالی برای مدیریت درد فتق دیسک گزارش می‌دهند. شنا تمرین کاملی برای کل بدن است که می‌تواند توسط هر کسی در هر سنی انجام شود. با وجود اینکه شنا یکی از کارآمدترین فعالیت‌های تناسب اندام در جهان است، ورزشی بدون عوارض و ملایم است.

** آب درمانی برای دیسک گردن با فیزیوتراپی در استخر آب گرم

فیزیوتراپی را می‌توان در استخر آب گرمی که به طور مخصوص طراحی شده است، انجام داد. این روش باعث کاهش اثرات جاذبه می‌شود، حمایت بیشتری برای بدن بیمار فراهم می‌کند. فیزیوتراپی در استخر آب گرم فوق العاده تسکین دهنده است. فیزیوتراپی در آب عموما ملایم‌تر و قابل تحمل تر از تمرینهای مشابه در زمین‌های خشک است. طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های ورزشی را می‌توان در استخر استفاده کرد و بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که با وجود ویژگی‌های تسکین دهنده موجود در آب، تمرین کاملی داشته باشند.

 آب درمانی برای دیسک گردن

چگونه آب درمانی انجام می‌شود

یک متخصص فیزیوتراپی آب درمانی دیسک گردن را با یک بیمار در عمق مورد نظر از آب انجام می‌دهد. عمق انتخاب شده به فعالیت‌هایی که بیمار انجام می‌دهد، تحمل بیمار در برابر آب و مقدار وزنی از بدن که باید بار آن کاهش یابد بستگی دارد.

کل درمان با بیمار در آب انجام می‌شود و شامل تمرینات آب درمانی برای دیسک گردن متخصص و بیمار در آب است. در برخی از حرکات بیمار به تنهایی در تمامی طول حرکت فعالیت می‌کند و در برخی دیگر بیمار غیر فعال است و متخصص فعالیت را روی بیمار انجام می‌دهد. به طور کلی، درمان شامل فعالیت‌هایی است که بار روی ستون فقرات را ازبین می‌برد، عضلات را تقویت می‌کند و محدوده حرکات مفاصل را افزایش می‌دهد. تمام فعالیت‌های انجام شده بر پایه تحمل و توانایی بیمار برای انجام فعالیت می‌باشد.

به استخر بروید

رفتن به استخر، در درمان گردن درد تاثیر زیادی دارد، به ویژه که می تواند التهاب را کاهش دهد و به سرعت حالت انقباض را از بین برده و سبب تسکین درد شود. توصیه هایی که در اینجا باید به آن توجه کرد این است:

**تا گردن خود به زیر آب روید و در استخر قدم بزنید
**در آب به حالت چمباتمه بنشینید تا آب به زیر چانه تان برسد، بعد گردن خود را آرام به جلو و عقب و چپ و راست حرکت دهید.
**به استخری بروید که آب آن کاملا گرم باشد
**هنگام شنا از حرکاتی استفاده کنید که به گردن شما فشار وارد نمی کنند یا طبق توصیه فیزیوتراپ و پزشک متخصص عمل کنید. با توجه به میزان مهارتی که در شنا کردن دارید، بدون اینکه نفس بگیرید یکبار در طول استخر شنا کنید (فقط پای کرال بزنید)، با این کار یک ورزش هوازی خوب انجام داده اید بدون اینکه گردن خود را خم کرده باشید.
**برای بعضی افراد حرکت دادن گردن در هنگام شنا خیلی دشوار است. در این موارد، آب درمانی کردن یعنی انجام حرکات آرام در آب گرم بهتر است.

آب درمانی برای دیسک گردن

عوامل منفی آب درمانی برای دیسک‌ گردن

همه چیز در مورد آب درمانی عموما مثبت نیست. نواقصی نیز وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند، اما باید اعتراف کنیم که در مقایسه با خطرناک‌ترین درمان‌های فتق دیسک، حتی جنبه‌های منفی این مراقبت نیز واقعا بد نیست. در اینجا برخی از نکاتی که بیماران قبل از انتخاب هیدروتراپی برای درمان فتق دیسک باید بدانند، ارائه شده است:

آب درمانی برای دیسک گردن

هیدروتراپی به هیچ وجه برای برطرف کردن تغییرات ساختاری مرتبط با یک فتق انجام نخواهد پذیرفت. بنابراین، آب درمانی برای دیسک گردن تنها به منظور مراقبت و جلوگیری از تشدید علائم است و به هیچ وجه موجب درمان نمی‌شود. مزیتی که آب درمانی برای بیماران دارد کمک به آرام کردن علائم است و این درمان همچنین به بیماران کمک می‌کند تا به طور موقت درد را تحمل کنند. هیدروتراپی ممکن است درجاتی از خطر را برای تعداد خاصی از بیماران نشان دهد. افراد مبتلا به فشار خون بالا و برخی از مسائل بهداشتی دیگر باید مراقب باشند که چه مدت در استخر گرم می‌گذرانند. علاوه بر این، برخی از بیماران که شناگران خوبی نیستند یا نمی‌دانند چگونه شنا کنند، در محیط آب احساس ناامنی می‌کنند. این اضطراب می‌تواند اثرات مثبت تجربیات درمانی را لغو کند.

موارد منع مصرف برای آب‌درمانی

وان آب سرد نباید برای افراد پیر و کودکان به کار برده شود. افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی نباید از سونا استفاده کنند.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment